Jak wybrać dobry materac do spania?

Wybór materaca do spania ma bezpośredni wpływ na to, czy będziemy w stanie przez noc odpowiednio dobrze wypocząć. Z tego względu należy przywiązać do tego wyboru dużą wagę i nie bagatelizować go, ponieważ zdrowy i higieniczny sen jest podstawą dla naszego dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Aby świadomie określić najlepszy materac dla nas czy naszego dziecka powinniśmy wcześniej zapoznać się z jego parametrami. Jak je rozszyfrować?

1. Twardość materaca ma znaczenie

2. Lepiej wybrać trochę za duży, niż za mały

3. Na sprężynie czy z gąbki?

Twardość materaca ma znaczenie

Parametr twardości materaca jest istotny i nie powinniśmy go pomijać, ponieważ w innym wypadku nie będziemy mogli dobrze się wyspać. Wyróżniamy 4 klasy twardości, dopasowane do wagi osoby, która będzie na materacu spać:

  • H1, materac miękki dla osób poniżej 60 kg wagi oraz dzieci;
  • H2, materac średnio miękki, dedykowany osobom w przedziale wagowym 50-80 kg;
  • H3, materac średnio twardy, dla osób ważących 80-100 kg;
  • H4, materac twardy, dla osób powyżej 100 kg wagi.

Lepiej wybrać trochę za duży, niż za mały

Drugim ważnym parametrem materaca jest jego wielkość. O ile wybór zbyt dużego nie jest większym problemem – ot, będziemy mieć więcej miejsca do spania – o tyle zbyt mały materac może stać się przyczyną frustracji. Nie ma w końcu nic przyjemnego w wystających za obręb materiału stopach czy niemożności położenia się w innej pozycji, jak idealnie prosto na plecach. W sytuacji, gdy wybieramy materac dla dziecka zbyt mały egzemplarz może być wręcz niebezpieczny i grozić tym, że wiercąca się przez sen pociecha po prostu z niego spadnie. Dlatego zanim kupimy go przez internet czy ze sklepu stacjonarnego, dobrze jest dokładnie zmierzyć, jakiego wymiaru potrzebujemy minimum, aby móc dobrze się wyspać.

Na sprężynie czy z gąbki?

Co do zasady wyróżniamy dwa rodzaje materacy – wysokie, usztywniane wewnątrz sprężynami, idealne do położenia na ramie łóżka oraz tzw. nakładki, czyli wąskie, około 3-5 centymetrowe wersje z samej gąbki i z gumkami na rogach. Ten pierwszy wariant to po prostu wypełnienie ramy łóżka, podczas gdy te drugie możemy nałożyć na łóżko lub kanapę, którą już mamy i uczynić z niej np. dodatkowe miejsce do spania dla gościa. W ten sposób można również zakryć już zużyty lub zbyt twardy materac, na którym niewygodnie nam się śpi. W obu przypadkach zastosowanie klasy twardości jest to samo. Obydwa rodzaje materacy dla dzieci i dorosłych, w różnych rozmiarach i wariantach znajdziesz w sklepie https://fikimiki24.pl/.