Melatonina na bezsenność
Melatonina jest organicznym związkiem chemicznym pochodną tryptofanu. Ten hormon, będący pochodną serotoniny, który jest syntetyzowany w szyszynce, normalizuje sen, przywraca dobowy rytm całego organizmu, odpowiada też za zmiany hormonalne w cyklu rozrodczym, oraz ma wpływ na zmianę pigmentacji skóry.
Oprócz szyszynki melatonina jest także syntetyzowana przez siatkówkę i komórki przewodu pokarmowego (tzw. enterochromatofilne), gdzie odpowiada za spowalnianie trawienia, chociaż pobudza wydzielanie enzymów przez trzustkę. Melatonina ma też korzystny wpływ na układ odpornościowy i działa korzystnie na organizm jako przeciwutleniacz. Stwierdzono, że przy nowotworach trzustki, podanie melatoniny powoduje w ich komórkach apoptozę (prowadzi do ich obumierania).
Działanie melatoniny to szczególnie istotna rola w regulacji zegara biologicznego. W czasie snu ekspozycja organizmu na światło znacznie ogranicza procesy syntezy i uwalniania melatoniny. Na przykład organizm niemowląt do ok. 12 tygodnia życia prawe w ogóle nie produkuje melatoniny, dziecko śpi niezależnie od pory, czy o dzień, czy noc, ważne, aby było najedzone i zdrowe. Dopiero około 20 tygodnia zaczyna się kształtować ten rytm dnia i nocy.
Poziom melatoniny jest niski w ciągu dnia, a wysoki w nocy, najwyższy poziom kształtuje się we krwi człowieka między 2 a 3 godziną w nocy.
Z wiekiem, kiedy organizm się starzeje, razem z nim zwapnia się szyszynka, minimalizuje się ilość melatoniny, która jest zsyntetyzowana. W związku z tym, u ludzi starszych następuje zaburzenie rytmu snu, w nocy miewają bezsenność, budzą się też bardzo wcześnie rano, a w dzień odsypiają. Zaczyna się to w różnym wieku zależnym od procesu starzenia, objawy mogą zaczynać się już po 35 roku życia, a nasilać w okresie przekwitania i późniejszym. Melatonina ma też działanie antygonadrotopowe, bo proces zniszczenia szyszynki może prowadzić do przedwczesnego pokwitania u dzieci. Ten problem może dotykać też osoby, które mają do czynienia ze zmianą stref czasowych w czasie częstych podróży oraz dla osób, które mają nieregularną pracę zmianową.
Bardzo dużo osób ma też problemy z odpowiednią ilością, regularnego snu z racji nie tylko zaburzeń rytmu dnia, wieku, dolegliwości okresu przekwitania, chorób nerwicowych, depresji i z innych powodów. Nawet nadmiar i intensywność nałożonych na siebie i wykonywanych obowiązków w życiu zawodowym i rodzinnym, może spowodować takie problemy, ze snem, które w bardzo istotny sposób osłabiają organizm.
Na wszelkie zaburzenia snu korzystne działanie ma melatonina produkowana w postaci tabletek i sprzedawana jako lek bez recepty, który zbiera pozytywne opinie. Korzyści ze stosowania tabletek z melatoniną płyną szczególnie w przypadku łagodzenia skutków dużego rozdrażnienia, braku koncentracji, zaburzeń psychofizycznych, obniżenia koncentracji, z powodu problemów ze snem.
Tabletki z melatoniną stosowane są jako lek na bezsenność, są bezpieczne, ale też potrafią nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa. Po tych tabletkach dobrze się zasypia, ale organizm jest pozbawiony fazy REM, która jest na tyle ważna dla organizmu, bo pozwala regenerować i układać porządek w pamięci oraz regenerować w prawidłowy sposób układ nerwowy.
Właściwości lecznicze melatoniny są korzystne również w profilaktyce raka prostaty i piersi, obniżą ciśnienie krwi i reguluje poziom cholesterolu. Jest więc lekiem i to w dodatku niedającym skutków ubocznych i nietoksycznym. Badania nad właściwościami melatoniny ciągle trwają, przynoszą coraz to nowe odkrycia, dotyczą one zarówno melatoniny w tabletkach, jak i tej, którą możemy pozyskiwać w sposób naturalny.
Prowadzenie trybu życia bardziej sprzyjającego temu, abyśmy tej melatoniny nie tracili tzn. zwiększona ilość przebywania na słońcu, w dobrze oświetlonych pomieszczeniach, unikanie substancji, które zmniejszają stężenie tego hormonu (tytoń, alkohol, kawa), dbałość o odpowiednio długi sen.
Bardzo ważne jest też stosowanie odpowiedniej diety bogatej w rośliny strączkowe, orzechy, banany, ziarna zbóż, kapustę, zieloną pietruszkę, o mają one dużą zawartość tryptofanu, który jest produktem do syntezy melatoniny. Jak już nastanie wieczór, dobrze jest spożywać tylko produkty, które zawierają melatoninę takie jak ryż, pomidory, kukurydza.