Zaburzenia erekcji – jak im skutecznie zaradzić?

Popęd seksualny u mężczyzn to nie tylko warunkowana ewolucyjnie chęć przedłużenia gatunku, ale także ważny wskaźnik zdrowia i tego, że organizm funkcjonuje bez zarzutu. Wielu panów uznaje libido i sprawność seksualną wręcz za wyznacznik męskości i choć jest to nieco uproszczone rozumowanie, to jednak słusznym jest uważać zaburzenia erekcji i zanik popędu seksualnego za problem. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny tej sytuacji i jak postępować, gdy pojawiają się problemy z erekcją.

Problemy z erekcją i ich przyczyny, objawy i skutki

W przypadku problemu, jakim są zaburzenia erekcji, objawy u mężczyznto czasowe lub permanentne trudności w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji, co skutkuje niemożnością odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Rzutuje to negatywnie nie tylko na sferę planowania rodziny, ale także na psychikę i poczucie własnej wartości [1]. Inne problemy z erekcją, takie jak przedwczesny wytrysk lub jego brak, także mają niekorzystny wpływ na atmosferę w związku i jego trwałość oraz na samopoczucie mężczyzny. Przyczyną zaburzeń erekcji mogą być choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia powodujące uszkodzenie naczyń krwionośnych, w tym tych doprowadzających krew do prącia, przerost prostaty, a nawet depresja [2]. Powodem problemów z erekcją mogą być też przyjmowane leki (np. antydepresanty), stres, chroniczne zmęczenie, brak ruchu i odpowiedniej ilości snu, zła dieta i stosowanie używek (papierosy, alkohol). Zaburzenia erekcji mogą mieć również podłoże psychiczne – mówimy wówczas o psychogennych zaburzeniach erekcji [3]. Ich przyczyną może być zarówno monotonia w związku, ukryte potrzeby, które nie są w nim spełnione, jak i zaburzenia lękowe czy inne czynniki natury psychicznej.

Problemy z erekcją – jak im zaradzić?

Kiedy pojawiają się problemy z erekcją, należy przezwyciężyć zakłopotanie i powiedzieć o tym lekarzowi. Zaburzeń erekcji nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą być jednym z pierwszych objawów poważnych dolegliwości. Badania kontrolne to ważny element profilaktyki. W momencie pojawienia się kłopotów ze wzwodem należy  wykonać pakiet podstawowych badań, takich jak badania krwi ( w tym poziomu glukozy i cholesterolu) i badanie moczu [4]. Lekarz przeprowadzi też z pacjentem wywiad pozwalający ustalić przyczynę trudności w życiu seksualnym, tak by wdrożyć odpowiednie leczenie. Zawsze  zalecana jest zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych: redukcja masy ciała (jeśli wskaźnik BMI przekracza 25), regularna aktywność fizyczną i przestrzeganie zasad zdrowej diety. Oprócz tego warto nauczyć się sposobów radzenia sobie ze stresem i relaksacji, wysypiać się oraz zadbać o atmosferę w związku i sypialni. W niektórych przypadkach za obniżenie się popędu seksualnego i problemy z erekcją odpowiedzialne są niesnaski i nieumiejętność komunikowania się z partnerką. Może do tego dochodzić rutyna i monotonia w pożyciu seksualnym, co przekłada się na zanik wzajemnej atrakcyjności. Warto wdrożyć w życie nowe pomysły na uatrakcyjnienie miłosnych igraszek, a przede wszystkim otwarcie rozmawiać o swoich potrzebach. Może w tym pomóc wizyta u seksuologa, a także psychoterapia, która uczy komunikowania się nie tylko z drugim człowiekiem, ale także z samym sobą, co sprzyja zrozumieniu własnych potrzeb i preferencji.

Leki na zaburzenia erekcji – jakie wybrać?

Jeśli zaburzenia erekcji mają swoje podłoże w dolegliwościach somatycznych lub psychice, można obok zastosowania leczenia przyczynowego sięgnąć po leki stosowane wleczeniu zaburzeń erekcji. Pierwszym wyborem są zazwyczaj preparaty doustne zawierające substancje czynne wspomagające mechanizm erekcji, takie jak sildenafil. Jest to tak zwany inhibitor fosfodiesterazy typu 5, który ułatwia osiągnięcie i utrzymanie erekcji oraz przedłuża czas jej trwania, dzięki czemu intensyfikuje przyjemność [5]. Lekami zawierającymi sildenafil, dostępnymi bez recepty są np. Mensil i Mensil Max*, które zawierają odpowiednio 25 mg i 50 mg sildenafilu. Tabletki Mensil nie wymagają popijania, gdyż dostępne są w postaci tabletek do rozgryzania i żucia,działają już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin [6]. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki, a przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką informacyjną i w razie wątpliwości zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Przypisy:

  1. K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.
  2. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 02.03.2022.
  3. Zbigniew Izdebski, Objawy i trudności w życiu seksualnym, Rocznik Lubuski cz. 2. 2006.
  4. Wojciech A. Cieślikowski, Diagnostyka mężczyzn z zaburzeniami wzwodu, Przegląd Urologiczny 2013/6 (82).
  5. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
  6. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.