Zaburzenia erekcji według WHO

Problemy z erekcją są traktowane jako wstydliwa dolegliwość, z którą wielu mężczyzn woli się pogodzić, zamiast zgłosić do lekarza. Z zaburzeniami erekcji oraz ich konsekwencjami w postaci frustracji i problemów w relacjach partnerskich nie poradzimy sobie, zrzucając winę na wiek i „naturalną kolej rzeczy”. Nie warto odmawiać sobie radości i satysfakcji z udanego seksu z powodu obaw przed konsultacją lekarską. Jak przebiega taka wizyta?

Zaburzenia erekcji są powszechniejszym problemem, niż może się to wydawać mężczyznom, zwłaszcza w społeczeństwie kultywującym męską siłę i seksualną sprawność jako wyznacznik pozycji społecznej, atrakcyjności w oczach kobiety i zadowolenia z życia. Wizja znanych z popularnej kultury żartów o impotencji potrafi powodować poważne obawy i frustracje u mężczyzn, u których pojawiają się problemy z erekcją. Definicja zaburzeń erekcji (ang. erectile dysfunction) to stała bądź nawracająca niemożność utrzymania lub osiągnięcia wzwodu niezbędnego do satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Według statystyk aż 52% mężczyzn w wieku od 40 do 70 lat przyznaje się do problemów z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu. Oznacza to, że pojedyncze lub okresowe przypadki tej dolegliwości zdarzają się bardzo często! 

Szybki sposób na utrzymanie wzwodu

Zanim mężczyzna zmagający się z dolegliwościami zaburzeń erekcji zgłosi się do lekarza, często poszukuje doraźnego rozwiązania problemu. Na rynku dostępne są różne środki na potencję i wzmocnienie erekcji, od suplementów diety z witaminami, poprzez preparaty do użytku zewnętrznego, aż do leków stosowanych doustnie i dostępnych w aptekach. Oczywiście, suplementacja witamin może wspierać organizm podczas ich niedoborów w diecie, ale nie zastąpi działania substancji czynnych, zawartych w lekach, takich jak Mensil. Mensil jest dostępny bez recepty i zawiera 25 miligramów syldenafilu, substancji wpływającej na wywołanie i utrzymanie erekcji. Niewątpliwą zaletą syldenafilu zawartego w leku Mensil jest fakt, że jego działanie wymaga pobudzenia seksualnego. Mensil stosuje się więc bezpośrednio przed planowaną aktywnością seksualną, a dokładnie około godzinę przed zbliżeniem.Działanie leku Mensil może pomóc w poradzeniu sobie z krótkotrwałymi zaburzeniami erekcji, jednak w przypadku poważniejszych i utrzymujących się zaburzeń, diagnostyka jest zdecydowanie wskazana.

Do jakiego lekarza należy udać się w przypadku zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji mogą być powodowane zarówno przez czynniki psychogenne, organiczne (spowodowane przez chorobę, leki lub używki), jak i mieszanego, obejmujące oba typy zaburzeń. Żadnego z nich nie należy lekceważyć. Poszukiwanie diagnozy warto zacząć od konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu – internistą, który przeprowadzi ogólny wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta i w razie potrzeby najpewniej zleci szereg badań, m.in.: morfologię, lipidogram, pomiar ciśnienia krwi oraz w niektórych przypadkach badania hormonalne. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta na wizytę u psychologa-seksuologa, endokrynologa lub urologa w celu wykluczenia lub rozpoznania problemów natury psychicznej i emocjonalnej, hormonalnej lub przyczynę organiczną.

Czynniki psychogenne, zaburzenia psychiczne i emocjonalne mogące powodować zaburzenia erekcji to między innymi długotrwały stres, depresja, nerwica, zaburzenia osobowości, lęki i trudności w komunikacji między partnerami oraz problemy w zdefiniowaniu lub komunikowaniu własnych potrzeb i fantazji. Wizyta u psychologa-seksuologa nie jest powodem do wstydu. Troska o psychikę to odpowiedzialność i dojrzałość, a świadome podejście do kwestii emocjonalnych pomaga odzyskać kontrolę i satysfakcję z życia.

Czynniki organiczne wpływające na zdolność utrzymania erekcji to m.in.  zaburzenia hormonalne, choroby sercowo-naczyniowe, choroby metaboliczne czy postępujący wraz z wiekiem niedobór testosteronu w wyniku andropauzy. Powodem zaburzeń erekcji mogą być m.in. choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek i wątroby. Zaburzeniom erekcji sprzyja również otyłość, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niedobory składników odżywczych i mineralnych. Warto wykluczyć także problemy z prostatą. Konsultacja z lekarzem pomoże znaleźć źródło problemu i sobie z nim poradzić.

Osiągnięcie wieku dojrzałego nie jest równoznaczne z koniecznością zaprzestania aktywności seksualnej – konsultacja z lekarzem pomoże poradzić sobie ze zmianami w organizmie wynikającymi z wieku i odzyskać sprawność dzięki odpowiedniemu leczeniu i kompleksowej diagnozie.

Odpowiednia diagnoza i wprowadzenie ewentualnego leczenia pozwoli na leczenie zaburzeń erekcji i odzyskanie radości z życia – nie tylko seksualnego! Wszak zadowolenie z pełnego i udanego pożycia zwiększa ogólne zadowolenie z siebie, poprawia nastrój i pozwala znów cieszyć się seksem i codziennymi sprawami.

Bibliografia:

  1. Rabijewski M. Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny 2006; 4(38). http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1092.Data dostępu: 19.03.2021 r.
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mensil.
  3. Grabski B i in. Zaburzenia erekcji. Medycyna praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji. Data dostępu: 19.03.2021 r.
  4. Althof SE et al. International SEAR Study Group. Sildenafil citrate improves self-esteem, confidence, and relationships in men with erectile dysfunction: Results from an international, multi-center, double-blind, placebo-controlled trial. J Sex Med. 2006; 3(3): 521-9.

Mensil, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. Postać farmaceutyczna: tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Mensil jest wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktu leczniczego Mensil niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne podawanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (np. azotynem amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu, nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkt leczniczy Mensil jest przeciwwskazany u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie o tego, czy miało to związek z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.