Kłopoty z erekcją
Problemy z erekcją u mężczyzn dotyczą jednak obojga partnerów. Taki problem dotyka ponad połowę mężczyzn między 40 a 70 rokiem życia. Taki problem ze wzwodem, może pojawić się każdej nocy, z powodu obiektywnych przyczyn takich jak stres, zmęczenie, lęk, hałas itp. Zależnie od czas trwania takich problemów może to być tylko chwilowe rozczarowanie, albo zaburzenia erekcji, jeżeli taki problem utrzymuje się ponad 3 -miesiące. Problem zaczyna się w głowie, o sygnał pobudzenia seksualnego trafia z mózgu, przez rdzeń kręgowy do prącia.
Co to jest erekcja?
Stymulacja nerwów w członku powoduje uwolnienie substancji chemicznej, która nazywana jest przekaźnikiem nerwowym. Na ten sygnał rozszerzają się naczynia krwionośne. Krew napływająca z ciał jamistych członka sprawia,że zwiększa on swoje rozmiary, to właśnie jest erekcja. A problemy, które pojawiają się w każdym z tych etapów mogą osłabić albo w ogóle uniemożliwić wzwód.
Wrogowie erekcji
Zaburzenia erekcji, wcale nie jest prostą konsekwencją starzenia się organizmu. Nie można wszystkiego zwalać na upływający czad, chociaż nie jest to nic niezwykłego,że popęd płciowy zmniejsza si e u mężczyzn, którym przybywa lat. Ale też faktem jet,że wielu mężczyzn zachowuje sprawność umysłową do późnej starości.
- Z wiekiem obniża się poziom hormonów męskich, zwłaszcza testosteronu jeżeli spadnie on poniżej pewnej granicy, wówczas nawet najbardziej podniecające okoliczności nie wpłyną na wzwód. U mężczyzn poziom hormonów obniża się z upływem czasu, ale zmiany te zachodzą sukcesywnie, powoli i nie prowadza do całkowitego zaniku libido. Gwałtowny spadek i niski poziom hormonów płciowych we krwi zdarza się nawet u całkiem młodych mężczyzn i staje się jedną z przyczyn zaburzeń erekcji.
- Kłopoty natury psychicznej, stres, złe samopoczucie, czy np. brak intymności, obecność innych osób w domu, powodują, że mózg opanowany lękiem i napięciem nie jest uosobiony do wysyłania sygnałów do podjęcia gry miłosnej.
- Niektóre leki mogą dawać działania uboczne, powodujące zaburzenia erekcji są to np. antydepresanty, uspokajające, obniżające ciśnienie, nasenne.
- Uszkodzenia mechaniczne: uraz mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów w obszarze miednicy, mogą być przeszkodą problemów z erekcją.
- Choroby takie jak cukrzyca, zabiegi chirurgiczne, chemioterapia, radioterapia.
- Zwłóknienie ciał jamistych prącia lub uszkodzenie jego struktury o innym charakterze.
- Problemy urologiczne utrudniają współżycie, chociaż łagodny przerost prostoty nie uniemożliwia współżycia, ale jest dla mężczyzny dużym obciążeniem psychicznym.
- Zablokowanie naczyń krwionośnych. Jeśli tętnice, którymi przepływa krew, są niedrożne, erekcja bywa bardzo słaba, albo w ogóle nie następuje. I to jest najczęstsza przyczyna erekcji, szczególnie u panów mających nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu lu chorobę wieńcową. Zmiany w ścianach naczyń krwionośnych powodują zwężenie ich światła, z tego powodu nie przepuszczają one odpowiedniej ilości krwi więc członek też zaczyna nieprawidłowo funkcjonować.Zaburzenia erekcji mogą być wczesnym sygnałem ostrzegającym przed zawałem serca, czy udarem mózgu.Leczenie zaburzeń erekcji zależy od ich przyczyn:
- Systematyczna terapia hormonalna zlecona przez specjalistę androloga, endokrynologa
- Zmiana warunków życia
- Terapia u seksuologa (ok.10-15 godzin terapii)
- Zmiana stosowanych leków
- Interwencja chirurgiczna (przy uszkodzeniach mechanicznych)
- Leczenie chorób prostaty przy pomocy preparatów roślinnych
- Podawanie środków farmaceutycznych przed stosunkiem, na poprawę erekcji (pobudzają działanie przekaźnika chemicznego, który sprawia ,ze naczynia krwionośne prącia rozszerzają się)- ostrożnie z tymi lekami (najlepiej wcześniej zasięgną c porady lekarza ny ustalić przyczynę).
Metody rozszerzające naczynia krwionośne i poprawiające przepływ krwi:
- Zastrzyki do prącia (tuż przed stosunkiem) z lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne i zwiększające przepływ krwi,
- Żele jako alternatywa dla zastrzyków, lek wprowadzany jest przez cewkę moczową za pomoc a aplikator,
- Aparat próżniowy, powodujący przepływ krwi i erekcję,
- Zakładanie by-pass,
- Usztywnianie prącia przy pomocy implantu wszczepionego od wewnątrz.
Problem obojga partnerów:
Obsesyjne myślenie o problemie i strach przed niepowodzeniem to niedopuszczalna reakcja przed zbliżeniem.
Zdaniem urologów, specjalistów, którzy zajmują się problemami erekcji, większość zaburzeń erekcji ma podłoże raczej fizyczne niż psychiczne. Prawda jest jednak taka ,ze to zaburzenie, nie zagrażające życiu- może powodować tak silne urazy psychiczne i problemy emocjonalne, które rujnują życie intymne obydwojga partnerów.
1. Mężczyzna, któremu kilka razy zdarzyło się niepowodzenie ze wzwodem, może mieć skłonność do coraz częstszego ponawiania próby zbliżenia. Sadzi, że następnym razem będzie lepiej, ale koncentrując się na samej erekcji i na własnych reakcjach nie zważa na potrzeby partnerki. Ta strategia niestety zwykle zawodzi. Mężczyzna zaczyna więc unika c seksu, pozostawiając partnerkę w stresującym , katastrofalnym dla każdego związku poczuciu,ze jest nieatrakcyjna, i przestała mężczyznę pociągać fizycznie.
2. Mężczyzna, któremu udało się po pokonaniu problemów z erekcją, wrócić do sprawności, zauważa,że jego partnerka jest obojętna. Okazuje się ,ze około 30 % kobiet traci zainteresowanie seksem, kiedy długo nie mają stosunków z powodu problemów z partnerem. Skutecznie i nieodwracalnie tłumią pragnienia seksualne.
Profilaktyka zaburzeń erekcji:
- Regularne kontrole prostaty u urologa
- Rzucenie palenia
- Dbałość o zdrową, niskotłuszczową dietę
- Ćwiczenia i regularny, umiarkowany ruch
- Zrzucenie nadwagi
- Dbałość o prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego i cholesterolu oraz poziomu cukru
- Regularny seks, który daje odprężenie, wzmacnia uczucie i więź z partnerką oraz przyczynia się do utrzymania sprawności członka.