Odzyskaj radość z seksu – kompleksowy poradnik

Seks jest jedną z największych przyjemności, jakie oferuje nam życie. To sposób na bliską relację z wybranym partnerem, na sprawdzenie swojej atrakcyjności w jego lub jej oczach, na rozładowanie nadmiernego stresu oraz na… długowieczność. Udane życie seksualne sprzyja dobremu zdrowiu, lepszej odporności i lepszemu samopoczuciu. Czasami jednak przestajemy czerpać z seksu radość, a sypialnia zaczyna kojarzyć się nam wyłącznie ze spaniem. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Podpowiadamy.

Seks sprzyja zdrowiu i optymizmowi

Oczywiście każdy słyszał o chorobach przenoszonych drogą płciową – ale bezpieczny seks ze stałym partnerem to jeden z najlepszych sposobów na dobrą kondycję fizyczną i psychiczną przez długie lata. Współżycie to świetna forma gimnastyki. Podczas stosunku produkowane są również hormony szczęścia, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój i nastawienie do świata oraz codziennych problemów. Jeśli zatem nie masz ochoty na współżycie, spróbuj znaleźć tego przyczynę i zmienić tę sytuację. Pomoże w tym szczera rozmowa z partnerką, a czasem także wizyta u lekarza.

Dlaczego czasem tracimy ochotę na seks?

Przyczyn, dla których pojawia się brak ochoty na współżycie, jest wiele. Popęd seksualny warunkują zarówno czynniki emocjonalne, jak i biologiczne [1]. Brak ochoty na seks może być związany ze zmęczeniem, chorobą i związanym z nią pogorszeniem kondycji oraz na przykład depresją [2]. Może przyczyniać się do niego rutyna w sypialni, niedopasowanie seksualne, a także nieporozumienia w związku. U mężczyzn z wiekiem mogą pojawiać się zaburzenia erekcji, co ma ujemny wpływ na satysfakcję seksualną i ochotę na podejmowanie współżycia [3]. Niezależnie od przyczyny warto jednak poszukać rozwiązania, w czym może pomóc współczesna medycyna, ale także zmiana diety i trybu życia oraz poszukanie nowych, ciekawych propozycji urozmaicających intymne pożycie.

Jak odzyskać radość z seksu?

Dobrym sposobem na czerpanie z seksu pełnej radości i przyjemności jest wypracowanie z partnerką odpowiadających obojgu sposobów osiągania satysfakcji. Warto wypróbować nowe pozycje i poeksperymentować z ciekawymi dodatkami. Dobrze jest też zadbać o atmosferę w sypialni – aromat świec, perfumy i stymulujące otoczenie mogą zdziałać cuda. Jeśli przyczyną problemów są zaburzenia erekcji, warto skonsultować się z lekarzem. Odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny kłopotów z osiąganiem erekcji, umożliwia dobranie metody leczenia. Jedną z nich są leki ułatwiające osiągnięcie erekcji i pomagające ją utrzymać przez dłuższy czas [4]. Leki na erekcję zwiększają dopływ krwi do ciał jamistych członka, dzięki czemu łatwiej jest osiągnąć wzwód. Pomagają także opóźnić wytrysk. Po konsultacji z lekarzem można zastosować np. Mensil i Mensil Max, leki zawierające odpowiednio 25 mg i 50 mg syldenafilu. Tabletki działają już po 12 minutach od zażycia, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin [5]. Mensil i Mensil Max przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

Przypisy

1. Łukasz Müldner-Nieckowski, Zaburzenia pożądania, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-kobiet/104465,zaburzenia-pozadania, data dostępu 03.11.2021.

2. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.

3. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 03.11.2021.

4. Wojciech Cichoń, Bartosz Grabski, Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne, data dostępu 03.11.2021.

5. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.