Właściwości i zastosowanie olejku miętowego w medycynie i kosmetyce
Zawartość podstrony
Coraz chętniej wracamy do korzeni, czyli wykorzystujemy wiedzę naszych babć i prababć. dotyczy to zwłaszcza przepisów kulinarnych, leczenia oraz domowych sposobów na …. Zachłyśnięci syntetycznymi produktami zapomnieliśmy o sprawdzonych, starych metodach. Po latach stosowania antybiotyków wiemy już, że nie zawsze są pomocne, mają działanie uboczne i dodatkowo zmniejszają odporność organizmu. Czasami dużo lepiej jest przygotować napar lub syrop z popularnych roślin.
Właściwości mięty pieprzowej
Mięta jest znana i wykorzystywana od wieków. Występuje na wszystkich kontynentach świata. Swoją popularność zawdzięcza intensywnemu aromatowi i orzeźwiającemu smakowi. Mało jest osób, które mięty nie lubią.
Ta pospolita i niepozorna roślina zawiera wiele cennych składników, z których najważniejszym jest mentol. Dodatkowo liście są źródłem fosforu, magnezu, wapnia, żelaza oraz witaminy B3 i A. Mięta zawiera także garbniki, flawonoidy oraz kwasy fenolowe. Tak bogaty skład wpływa na szerokie zastosowanie tego pospolitego zioła.
Zastosowanie mięty w medycynie naturalnej
Już w starożytności liście mięty stosowane były na różne dolegliwości, przede wszystkim ze strony układu pokarmowego. Napar z liści działa rozkurczająco na jego mięśnie gładkie. Łagodzi bóle żołądka, wzdęcia, uczucie ciężkości. Napar doskonale reguluje procesy trawienne i dlatego zalecany jest szczególnie po zjedzeniu potraw wzdymających z kapusty, fasoli, grochu, kalafiora. Zalecany jest także po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw mięsnych np. z baraniny.
Orzeźwiający smak
Mięta ma charakterystyczny orzeźwiający smak i dlatego chętnie dodawana jest do różnego rodzaju produktów spożywczych, zwłaszcza do:
- napojów – doskonale komponuje się z jabłkiem, wiśnią,
- lodów – z dodatkiem czekolady (straciatella) nie mają sobie równych,
- wszelkiego rodzaju cukierków, gum do żucia i czekoladek.
Orzeźwiający smak produktów spożywczych z dodatkiem mięty jest szczególnie pożądany podczas upalnych dni.
Japończycy prawie ciągle żują liście mięty, które nie tylko orzeźwiają oddech, ale działają także pobudzająco.
Domowa uprawa mięty
Mięta to roślina bardzo łatwa do uprawy, nie wymaga szczególnych warunków. Można uprawiać ją w przydomowym ogródku i w doniczce na balkonie lub prapecie okna. Świeże listki zawsze będą doskonałym dodatkiem do wody mineralnej z lodem, sałatek lub bardziej wyszukanych potraw.
Olejek z mięty i jego właściwości
Uzyskiwany jest w wyniku procesu destylacji liści mięty i wody. Jest olejkiem eterycznym (lotnym) o dużej zawartości:
- mentolu (do 55%),
- mentonu (do 30%),
- octanu mentylu,
- izomentonu,
- limonenu.
Dla właściwości olejku szczególne znaczenie ma duża zawartość mentolu o działaniu chłodzącym i łagodzącym.
Naturalny olejek eteryczny z mięty pieprzowej może być stosowany doustnie (działanie podobne jak w przypadku naparu z liści) lub zewnętrznie. W tym drugim przypadku stosowany jest przede wszystkim dla:
- łagodzenia bólów głowy,
- zmniejszenia opuchlizny i bólu nóg,
- złagodzenia bólów reumatycznych,
- łagodzenia oparzeń słonecznych.
Wtarcie kilku kropel olejku w skórę lub ubranie skutecznie odstraszy komary, łagodzi także swędzenie po ukąszeniu.
Olejek może być stosowany także w domowych inhalacjach dla udrożnienia górnych dróg oddechowych. Wystarczy do miski gorącej wody dodać kilka kropel olejku, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać przez 15 minut. Mięta stosowana jest także w sztyftach do nosa przeciw katarowi.
Jak samodzielnie zrobić olejek z mięty
Nie jest to trudne, ale wymaga cierpliwości. Do naczynia wkładamy świeże liście mięty (można też suszone, ale w ostateczności) i zalewamy je olejem roślinnym tak, by były całkowicie przykryte. Pojemnik powinien być przechowywany w chłodnym miejscu. Co 3-4 dni należy poddać go gorącej kąpieli przez kilka minut. Po miesiącu jest gotowy.
Wykorzystanie olejku w kosmetyce
Od dawna olejek miętowy wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym. Przede wszystkim jako dodatek do past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej. Doskonale odświeża oddech i ma właściwości antyseptyczne.
Dodawany jest także do szamponów przeznaczonych do pielęgnacji włosów przetłuszczających się i ze skłonnością do łupieżu. Zmniejsza świąd skóry na głowie, a włosom nadaje blask i puszystość.
Olejek wchodzi w skład kosmetyków przeciw trądzikowi, można także samodzielnie zwalczać trądzik wcierając w punkty zapalne kilka kropel olejku. Dobre efekty przynoszą także parówki z dodatkiem olejku. Oczyszczają pory i zmniejszają wydzielanie sebum.
Płyny do kąpieli z dodatkiem mięty działają relaksująco i rozluźniająco. Taka kąpiel pozwala na szybką regenerację sił po uciążliwym dniu.
Masaże z olejkiem miętowym
Masaże działają bardzo relaksująco na ciało, powodują zmniejszenie napięcia mięśni, zmniejszają ból. Dodanie olejku miętowego szczególnie zalecane jest przy masażach antycellulitowych zmniejszających obrzęki kończyn.
Perfumy z dodatkiem mięty
Perfumy to skomplikowana kompozycja zapachowa o różnych nutach zapachowych. Olejek miętowy dodawany jest najczęściej do średniej nuty zapachowej, która ma działanie odświeżające.
Mięta to zioło, które można pić codziennie lub nawet kilka razy w ciągu dnia. Poprawiając trawienie może także przyspieszyć proces odchudzania. Olejku miętowego powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące.