Zioła na refluks i zgagę – po jakie warto sięgać?

Zgaga i refluks to schorzenia gastryczne, które przytrafiają się wielu osobom. Ich przyczyn może być całkiem sporo. Jednak najczęściej wynikają one z jedzenia w pośpiechu lub w stresie. Po jakie zioła warto sięgnąć w takim przypadku? Podpowiadamy.

Rumianek na zgagę i refluks

Rumianek to jedno z najczęściej wybieranych ziół w objawach refluksu i zgagi. Roślina ta w znacznym stopniu przyspiesza przemianę materii, więc wpływa na szybkość trawienia. Jedzenie nie zalega w ten sposób w żołądku i po krótkim czasie, po wypiciu naparu z rumianku, zaczynamy odczuwać znaczną ulgę. Zioło to działa także rozkurczowo i uspokajająco, więc warto sięgać po nie zwłaszcza w przypadku jeśli przyczyną zgagi lub refluksu było narastające napięcie i stres. Rumianek działa także przeciwzapalnie oraz pozwala uśmierzyć niektóre problemy skórne, zwłaszcza wysypki i oparzenia.

Mięta na zgagę i refluks

Dobrym sposobem na zgagę i refluks jest picie mięty. Pomaga ona jednak tylko chwilowo i aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy sięgać po nią regularnie. Dostrzegalne i odczuwalne efekty będzie można zauważyć już po kilku tygodniach. Oczywiście należy zawsze stosować się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu. Mięta wykazuje działanie rozkurczające, więc krótko po jej wypiciu możemy odczuć ulgę w postaci rozluźnienia przełyku. Sprzyja to tym samym cofaniu się soków żołądkowych i pozwala skutecznie złagodzić nieprzyjemne doznania związane zwłaszcza z refluksem. Największą zaletą mięty jest przede wszystkim to, że wszelkie objawy bardzo szybko ustępują. Dlatego cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem i jest jednym z najchętniej kupowanych ziół.

Szałwia na zgagę i refluks

Szałwia to nieco mniej popularne zioło stosowane zwłaszcza na zgagę i wzdęcia. Zazwyczaj to zioło głównie kojarzy się z różnymi preparatami łagodzącymi problemy gardłowe. Okazuje się jednak, że świetnie radzi sobie z uporczywymi problemami z układem pokarmowym. Wykazuje bardzo korzystne działanie łagodzące na objawy zgagi. Szałwia działa przeciwzapalnie oraz rozkurczowo. Jeśli zmagamy się z problemem refluksu to należy unikać gorących naparów, a więc spożywać ją wyłącznie w formie ostudzonego naparu.

W domowej apteczce warto mieć pod ręką zawsze szeroki zestaw różnych ziół. Można także zaopatrzyć się w specjalnie dobrane mieszanki, które kompleksowo pomagają złagodzić powracające problemy gastryczne. Duży wybór ziół i innych preparatów można znaleźć między innymi w sklepie internetowym pod adresem https://mojazielarnia.pl/145-ziola-na-refluks-i-zgage.