Olejek z oregano – 6 korzyści i powodów, dla których warto go stosować

Dziki majeranek, czyli oregano może słuzyć do wyrobu cennego olejku. Wysokiej jakości naturalny olejek z oregano, wytwarzany z najszlachetniejszych odmian tej rośliny, czyli origanum vulgare subspecjum hirtum, ma w swoim składzie wyjątkowy zestaw substancji aktywnych biologicznie, dzięki czemu jego pozytywne działanie ma tak szerokie spektrum. Dobroczynne właściwości olejku z oregano można wykorzystywać w związku z tym na wiele różnych sposobów. Oto lista najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania olejku oregano. 

1. Oregano zawiera składniki o właściwościach oczyszczających

Za oczyszczające  działanie olejku z oregano odpowiadają między innymi fenolokwasy, triterpeny, np. kwas oleanolowy, flawonoidy, a przede wszystkim stanowiące podstawowy składnik oleju: tymol oraz karwakrol. 

2. Inhalacje wyjątkowym olejkiem z lebiodki pomagają oczyścić zatoki

Skład olejku z oregano wzbogacają, oprócz substancji antyseptycznych i przeciwzapalnych, także pozytywnie wpływające na pracę układu oddechowego alfa-pinen i p-Cymen. Dzięki temu wielokierunkowemu działaniu, oregano wesprze Cię w sezonie jesiennym, gdy nie trudno o katar i przeziębienie

3.Oregano pozytywnie wpływa na układ trawienny

Olej z oregano wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego i przebieg procesów trawienia. Garbniki i flawonoidy zawarte w olejku z origanum vulgare działają ponadto rozkurczowo i osłonowo.

4. Ziele oregano to źródło silnych przeciwutleniaczy

Zawarte w preparatach z oregano substancje czynne,  w tym nieocenione witaminy, m.in. witamina A, C, E oraz cynk, selen, kwas rozmarynowy i beta-kariofilen, chronią komórki przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego, który jest jedną z przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych, np. nowotworów, a także odpowiada za procesy starzenia. Antyoksydantów nie może zabraknąć w naszej diecie, jeśli chcemy zachować zdrowie i urodę przez długi czas. 

5. Olejek z oregano jest nazywany eliksirem młodości

Te dobroczynne właściwości oregano zawdzięcza wspomnianym już przeciwutleniaczom oraz kilku innym substancjom aktywnym, które m.in. poprawiają krążenie, a w konsekwencji sprzyjają lepszemu odżywieniu i dotlenieniu tkanek. Stosowanie olejku oregano to zatem bardzo dobry sposób na poprawienie wyglądu oraz kondycji skóry, włosów i paznokci.

6. Olej z origanum vulgare wspomaga pracę układu nerwowego

Prócz przeciwutleniaczy, które hamują procesy degeneracyjne w obrębie struktur nerwowych, olejek z oregano zawiera również ważne dla niezaburzonego funkcjonowania układu nerwowego związki, jak np. witaminy z grupy B, fosfor czy magnez.