Antybiotyki

Antybiotyki, to słowo, które kojarzone jest z chorobą i poznawane już od najwcześniejszych lat, bo jak chorujemy jako dzieci, to bardzo często lekarze przepisują je jako środki na leczenie wszelkiego rodzaju infekcji i stanów zapalnych. Nazwa tych specyfików jest pochodząca z j. greckiego tzn. „anti” – przeciw i „bios”, czyli życie. Można to zrozumieć, że są to środki działające przeciwko temu, co wywołuje chorobę w organizmie, po to go wyleczyć i przywrócić go do życia. To ogromnie uproszczona interpretacja, o warto poznać mechanizm działania antybiotyków, wszystkie „za” i „przeciw” ich stosowania i w jakich uzasadnionych przypadkach. Antybiotyki to substancje chemiczne, które dzięki swoimi składowi mogą hamować zakażenia bakteryjne, ich rozwój albo całkowicie je niszczyć.

Antybiotyki to leki, których na szczęście nie można kupić w aptece bez recepty, musi je zlecić lekarz na odpowiednie schorzenie i w odpowiedniej dawce.

Kiedy rozważyć podania antybiotyku

– W wielu przypadkach, kiedy mamy dolegliwości związane z przeziębieniem, najpierw leczonych jest samodzielnie albo przy pomocy naturalnych środków takich jak miód, cytryna, czosnek, cebula, imbir, soki owocowe np. malinowy, z dzikiego bzu, oraz herbatek takich jak napar z lipy, czarnego bzu, majeranku, tymianku, rumianku itp.

– Jeśli boli głowa, to dodatkowo sięgamy po leki dostępne bez recepty typu rutinoscorbin, witamina C, paracetamol, ibuprofen, czy aspiryna. Objawy powinny ustąpić, ale w przypadku kiedy nie mijają, przez kilka dni i przebiegają w postaci:

– Kiedy pojawia się katar, który nie przechodzi po podawaniu kropli dostępnych bez recepty, katar staje się ropny, pojawia się ból głowy i gorączka, a ból jest charakterystyczny dla bólu zatok w okolicy czołowej, czy szczękowej, konieczna jest wizyta u lekarza, który rozważy podanie antybiotyku.

– W przypadku kiedy ból gardła, który może być na początku sygnałem infekcji wirusowej i nie przechodzi po przyjmowaniu przez kilka dni tabletek do ssania, czy płynów do płukania albo sprayu do gardła, niestety pojawia się kaszel i utrata głosu- konieczna jest wizyta u lekarza i prawdopodobnie podanie antybiotyku. Prawdopodobnie w organizmie pojawiła się choroba, której przyczyną mogą być bakterie takie jak paciorkowce, rzadziej gronkowce. Bakterie te w normalnych warunkach są obecne w jamie ustnej, gardle, nosie u osób zdrowych. Kiedy układ immunologiczny zostaje osłabiony, może dojść do rozwinięcia si e stanu chorobowego, np. jednej z postaci anginy ropnej, paciorkowcowej.

Diagnostyka i leczenie antybiotykami

Lekarz na pewno osłucha pacjenta, obejrzy gardło, jego kolor i widoczną wydzielinę np. ropną spływającą po tylnej jego ścianie, sprawdzi, czy nie ma szmerów w oskrzelach, płucach i w razie potrzeby przepisze antybiotyk.

Najlepiej, aby w takich przypadkach lekarz wykonał antybiogram na podstawie wymazu z gardła, dobrał odpowiedni antybiotyk. Jest to bardzo istotne, szczególnie u osób, które mają mniejszą odporność i często przyjmują antybiotyki. Może być u nich problem z działaniem na zakażenie konkretnym i szczepami bakterii. Istotnie najlepszym sposobem zdiagnozowania anginy paciorkowcowej jest poranie wymazu z gardła osoby chorej i potwierdzenie obecności drobnoustrojów chorobotwórczych, poprzez ich wyhodowanie w warunkach laboratoryjnych. Dzięki tej metodzie uzyskuje się 100% pewności, z jakimi drobnoustrojami mamy do czynienia oraz dajemy możliwość sprawdzenia w warunkach laboratoryjnych, jakie antybiotyki na te wykryte bakterie podziałają najmocniej. Takie postępowanie i właściwy dobór antybiotyków umożliwia szybkie is skuteczne wyeliminowanie drobnoustrojów z organizmu chorego.

Antybiotyki – skutki uboczne

Ostrożnie antybiotykami ze względu na skutki uboczne:

– wyjaławiają florę bakteryjną jelit, poprzez to hamują wchłanianie składników odżywczych i witamin.
– doprowadzają do rozwoju zakażeń grzybiczych błon śluzowych, szczególnie jamy ustnej oraz pochwy.
– osłabiają organizm i mogą doprowadzić nawet do grzybicy układu pokarmowego.
– należy pamiętać, że antybiotyki nie działają na infekcje wirusowe, skutki przeziębienia.
– nie wolno samoczynnie skracać czasu przyjmowania antybiotyków zleconego przez lekarza.

W przypadku jakichkolwiek problemów, czy niekorzystnych reakcji organizmu w trakcie stosowania antybiotyków należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.