Perfumy, które działają jak afrodyzjaki

Piękne zapachy od wieków traktowane są jako afrodyzjaki. Mają one zwiększać naszą atrakcyjność i wzbudzać zainteresowanie płci przeciwnej. W poprzednich wiekach, aby je zdobyć kobiety i mężczyźni smarowali się wonnymi roślinami czy produktami odzwierzęcymi. Dziś jest łatwiej, możemy bowiem sięgnąć po perfumy. Tylko kilka ich kropel sprawia, że będziemy przyciągać wzrok. Nie wszystkie jednak perfumy pochwalić mogą się takim działaniem. Jakie je wykazują? Poznaj najpiękniejsze perfumy z afrodyzjakami.

Czym są afrodyzjaki?

Mianem afrodyzjaków określa się substancje, które zwiększają libido. Zwykle działają one bezpośrednio lub pośrednio na przewodnictwo dopaminergiczne, lub modyfikują poziom hormonów płciowych. Najczęściej o afrodyzjakach mówimy w kontekście jedzenia i picia. Za pokarmy i napoje wywołujące większą ochotę na seks uważa się szampana, kawę z dodatkiem imbiru, cynamonu, kozie mleko, owoce morza, morele. Afrodyzjaki spotkać można jednak nie tylko w substancjach jadalnych, ale i perfumach. Chętnie po nie sięgają znane marki takie jak np. Gucci, Estee Lauder czy Jean Paul Gaultier, a efekty „twórczości” domów perfumeryjnych w tym zakresie można sprawdzić na https://tagomago.pl/collections/jean-paul-gaultier. W perfumach tych zawarte są substancje zapachowe, które wywołują w organizmie reakcje biologiczne polegające na przyspieszonym krążeniu i pobudzeniu stref erogennych.

Perfumy - afrodyzjaki

Afrodyzjaki w perfumach – piżmo

Najpopularniejsze perfumy z afrodyzjakami zawierają piżmo. Jest to substancja należąca do nut odzwierzęcych i pozyskiwana z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca syberyjskiego. Obecnie jednak piżmo mające zastosowanie w perfumach tworzone jest w warunkach laboratoryjnych. Perfumy z piżmem traktowane są jako afrodyzjak, przez to, że substancja ta wydziela podobny zapach do ludzkich feromonów, mających zdolność do przyciągania osobników płci przeciwnej.

W perfumach piżmo zazwyczaj pełni rolę nuty bazowej, czyli intensyfikuje woń pozostałych składników i dodaje im głębi. Najbardziej rozpoznawalne piżmowe perfumy to Narciso Rodrigueza. Piżmo występuje w nich obok aromatu ambry, paczuli, pomarańczy i bergamotki.

Perfumy afrodyzjak

Afrodyzjaki w perfumach – wanilia

Drugim popularnym afrodyzjakiem w perfumach jest wanilia. Występuje ona głównie w damskich perfumach, ponieważ słodka wanilia pomaga rozbudzić pożądanie mężczyzn. Jak wykazały badania z 2013 roku, dokładnie 9% mężczyzn jest podatnych na ten zapach. Panie odnaleźć mogą wanilię w perfumach od Jean-Paul Guerlain. Obecna jest ona m.in. w kompozycji Guerlain Shalimar, gdzie przenika się z sensualnym zapachem cytrusów, skóry i dymu.

Afrodyzjaki w perfumach – drzewo sandałowe

Badania naukowe wykazują również, że istotny wpływ na pobudzenie seksualne ma olejek eteryczny z drzewa sandałowego. Składnik ten często występuje zarówno damskich, jak i męskich pachnidłach. Na rynku dostępne są także zapachy unisex z drzewem sandałowym. Przykładem takich jest kompozycja Gypsy Water od Byredo – niszowa i bardzo wyrafinowana oparta na olejku sandałowym oraz wanilii, kadzidle, cytrynie i bergamotce.