Zespół bólowy miednicy mniejszej

CPP

Zespół bólowy miednicy mniejszej to takie zróżnicowane dolegliwości, przy których kobieta musi zgłosić się do ginekologa, bo doraźne leki, bez recepty raczej nie są w stanie jej pomóc. Bóle, które dokuczają kobietom z tą dolegliwością, mogą w znacznym stopniu pogorszyć jakość ich życia. Ból ten jest zlokalizowany w obrębie miednicy mniejszej, podobny do bólów miesiączkowych trwa ponad 6 miesięcy i nie ma związku z trwaniem akurat miesiączki. Miednica mniejsza jest zlokalizowana w przedniej ścianie brzucha i ból pojawia się w tej okolicy, promieniuje poniżej pępka lub okolicy krzyżowej.

Kobiety, które odczuwają takie bóle, nie powinny czekać, bo nie poradzą sobie same z tymi bólami. Choroba ta może wiązać się z pewnymi nieprawidłowymi zmianami w budowie.

Diagnoza zespołu bólowego miednicy mniejszej

Diagnozę stawia lekarz rodzinny, który przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką, co jest bardzo ważnym elementem do postawienia diagnozy. To dopiero decyduje, do jakiego lekarza specjalisty kierowany jest pacjent, może to być ginekolog, proktolog albo urolog, ortopeda.

Najczęściej po badaniu palpacyjnym, trzeba zlecić badanie USG, czy tomografię komputerową, aby dokładniej ustalić przyczynę dolegliwości. Pacjentka powinna określić charakter bólu, stopień jego uciążliwości i w jakim stopniu wpływa na pogorszenie jakości życia kobiety.

Przyczyny zespołu bólowego miednicy mniejszej

Mogą być zmiany organiczne, zaburzenia czynnościowe lub psychosomatyczne takie jak:

Zespół bólowy miednicy mniejszej zdarza się rzadko, także u mężczyzn, wówczas przyczyną jest najczęściej zapalenie gruczołu krokowego.

Leczenie zespołu bólowego miednicy mniejszej

Jak szybko nastąpi podjęcie leczenia, zależy także od samej pacjentki, od czasu kiedy zgłosi się do lekarza, a nie będzie tylko przyjmować doraźnych leków przeciwbólowych, które nie wyleczą przyczyny. Leczenie farmakologiczne może być stosowane, ale bóle i tak będą miały charakter nawracający.

Leczenie zespołu bólowego miednicy mniejszej będzie uzależnione od zdiagnozowanej przyczyny. W przypadku, gdy przyczyna leży w pęcherzu moczowym, układzie moczowym, cewce moczowej leczenie będzie prowadził lekarz urolog. W przypadku ustalenia przyczyn zespołu bólowego po stronie układu rozrodczego leczenie będzie prowadził lekarz ginekolog.

Czasem leczenie zespołów bólowych miednicy mniejszej wymaga stosowania metod operacyjnych. Leczenie zachowawcze polega na chirurgicznym usunięciu ognisk choroby np. jeżeli ich źródło jest w macicy, czy jajnikach – można zrobić laparoskopowe usunięcie ognisk zapalnych.

Osoby cierpiące na przewlekłe bóle miednicy mniejszej, mogą z powodu cierpienia doświadczać problemów ze snem i na rozwój depresji. Terapia tych zaburzeń u psychologa może też poprawić jakość ich życia.