Rak prostaty
Zawartość podstrony
Rak prostaty (stercza, gruczołu krokowego) zajmuje bardzo wysokie miejsce wśród nowotworów, które atakują mężczyzn – ok 11% wszystkich nowotworów zdiagnozowanych u mężczyzn.
Rak prostaty będzie się coraz bardziej rozprzestrzeniać w miarę procesu starzenia się społeczeństwa. Jest to nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole krokowym i w początkowym stadium jest niewyczuwalny, nie daje objawów. Rak prostaty rozwija się powoli, może być wyczuwalny czasem dopiero po 10 latach, a w dodatku z poczucia męskiej dumy i skrępowania, oraz z braku wiedzy, bywa przez wielu mężczyzn lekceważony. Zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy nowotwór zdążył już przybrać bardzo zaawansowane stadium.
Przyczyny raka prostaty nie są jednoznaczne
- Czynniki genetyczne – ryzyko pojawienia się raka prostaty u mężczyzny, w którego bliskiej rodzinie pojawił się rak prostaty
- Wysoki poziom testosteronu, chociaż jego rola nie jest jednoznacznie potwierdzona
- Inne predyspozycje rodzinne, jeżeli w rodzinie chorowało na ten nowotwór 2 lub więcej krewnych – ryzyko wzrasta aż 10-krotnie
- Wiek mężczyzny powyżej 40 roku życia
- Rasa – statystycznie na świecie częściej chorują mężczyźni rasy czarnej
- Nieprawidłowa dieta – wysokotłuszczowa, wysokobiałkowa, uboga w witaminy A, D i selen, podwyższony poziom cholesterolu
- Czynniki środowiskowe w pracy i w domu np. kadm, narażenie na promieniowanie jonizujące i ultrafioletowe.
Brak badań kontrolnych u urologa po 4o roku życia wpływa na późne wykrywanie raka grucołu krokowego.
Objawy raka prostaty
We wczesnym stadium rak prostaty rozwija się bezobjawowo, w późniejszym stadium pojawiają się:
- przerost prostaty
- choroby zapalne prostaty
- trudne do określenia bóle podbrzusza, krocza
- bóle prostaty
- niepłodność
- trudniejszy odpływ moczu z pęcherza – sikanie bardzo wąskim strumieniem i długotrwałe
- przerywany strumień moczu
- krwiomocz
- spadek masy ciała i wyniszczenie organizmu
- silne parcie na mocz – nagła potrzeba skorzystania z toalety
W kolejnym stadium dochodzi do:
- zatrzymania moczu w pęcherzu
- wodonercze
- niewydolność nerek
- ból w okolicy lędźwiowej (mogą wynikać z przerzutów na kręgosłup)
Rak prostaty daje przerzuty na wątrobę, płuca, mózg, węzły chłonne miednicy, a także do kości.
Diagnostyka raka prostaty
- Podstawowa forma badania to per rectum – palcem przez odbyt, najszybciej i najprościej lekarz sprawdzi, czy są jakieś nieprawidłowości. Zdrowy gruczoł krokowy jest wyraźnie gładki i giętki.
- Badanie USG prostaty przez powłoki brzuszne
- Dalsza diagnostyka to badanie moczu i krwi (PSA w surowicy krwi- swoisty antygen stercza, jego podwyższenie wskazuje nowotwór, ale nie jest to wynik ostateczny).
- Biopsja cienkoigłowa jest potwierdzeniem obecności nowotworu prostaty po badaniu histopatologicznym pobranego materiału.
- Biopsja gruboigłowa ma szersze zastosowanie ale jest bardziej inwazyjna. Przy pomocy specjalnych narzędzi wprowadza się przez odbyt grubą igłę i pobiera treść z guza prostaty. Z analizy histopatologicznej można określić obecność i stopień złośliwości komórek nowotworowych.
- Ultrasonografia przezodbytnicza czyli TRUŚ (tranrektalne), służy do diagnostyki oraz wskazania fragmentu guza do diagnozy- najlepsza metoda diagnostyczna ale nie wykrywa wczesnych stadiów raka.
- Bardzo nowoczesna metoda diagnozy to płynna biopsja prostaty czyli na podstawie próbki moczu określanie poziomu genetycznych biomarkerów na razie wykonywana tylko przez elitarne prywatne placówki.
Leczenie raka prostaty
- Operacja chirurgiczna, przeważnie u starszych pacjentów i w zaawansowanym stadium nowotworu, niekiedy z usunięciem jąder.
- Radioterapia jako uzupełnienie leczenia operacyjnego.
- Hormonoterapia czyli zmniejszenie działania testosteronu na nowotwór.
Artykuł przygotowany we współpracy z https://zabiegidavinci.pl/.