Jak najszybciej uzyskać pomoc ortopedyczną w Krakowie?

Uraz ortopedyczny może przytrafić się każdemu, nawet osobie o dużej sprawności fizycznej. Może do niego dojść na skutek nieszczęśliwego wypadku, w czasie uprawiania sportu, a także podczas zwyczajnych, domowych obowiązków. Skręcenie stawu skokowego, zwichnięcie rzepki czy złamana ręka to bardzo duży kłopot, ponieważ wiąże się z długotrwałą niezdolnością do normalnego funkcjonowania. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej i zapewnić sobie odpowiednią opiekę medyczną. Osoby, które doznały kontuzji ortopedycznej, często w pierwszej kolejności szukają pomocy u lekarza pierwszego kontaktu. Zwykle w takich przypadkach odsyła on pacjenta do specjalisty oraz wypisuje skierowanie na odpowiednie badania. Szukasz dobrego ortopedy w mieście Kraków? Masz wątpliwości i nie wiesz, kiedy udać się do poradni ortopedycznej? Stresujesz się, bo nie wiesz, jak przygotować się do wizyty u lekarza ortopedy? Oto co powinieneś wiedzieć przed udaniem się do gabinetu ortopedycznego.

Lekarz ortopeda pokazujący rentgen pacjentowi

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Ortopedia jest jedną z podstawowych specjalizacji lekarskich. Lekarz ortopeda zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób bądź urazów kości, a także innych dolegliwości związanych z narządem ruchu. Zadaniem ortopedy jest leczenie wszystkich dolegliwości i schorzeń występujących w obrębie układu ruchu: nie tylko układu kostnego, ale też mięśni, stawów i więzadeł. Ortopedzi zwani są także specjalistami od „zdrowego kręgosłupa”: ich praca obejmuje też wady postawy. Chirurg ortopeda pomoże w leczeniu wad postawy w obrębie kręgosłupa (skolioza, lordoza, kifoza) oraz kończyn dolnych (płaskostopie, koślawość stóp, koślawość kolan), a także przy zmianach zwyrodnieniowych powstałych np. w wyniku nieprawidłowej postawy przy biurku. Zazwyczaj lekarze zajmujący się tą dziedziną są również specjalistami chirurgii urazowej – traumatologii. Chirurg ortopeda posiada umiejętności w zakresie przeprowadzania operacji, może także zlecać zabiegi oraz terapie pomagające pacjentom odzyskać siły.

Z jakimi objawami iść do ortopedy?

Wskazaniami do wizyty u ortopedy są między innymi:

  • złamania, stłuczenia, zwichnięcia kończyn dolnych (pomoże tu np. dobry ortopeda od kolan),
  • schorzenia barku i kończyny górnej (pomocy udzieli ortopeda od barku),
  • wady postawy (zajmuje się nimi ortopeda od kręgosłupa),
  • bóle stawów, mięśni i ścięgien (w tym przypadku przyda się USG ortopedyczne),
  • zmiany związane z przeciążeniem stawów, np. zespół cieśni nadgarstka,
  • problemy z ruchomością w stawach, trzaski w stawach podczas ruchu,
  • bóle i stany zapalne w obrębie kręgosłupa,
  • nowotwory kości.

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?

Aby konsultacja ortopedyczna przebiegła sprawnie i efektywnie, a także by diagnostyka była pełna, przed planowaną wizytą warto przemyśleć kilka szczegółów. Dla własnego komfortu oraz z szacunku do pracy lekarza przychodząc do gabinetu dobrze jest zabrać ze sobą dokumentację medyczną: wyniki diagnostyki obrazowej (RTG, USG), wypisy ze szpitala oraz dotychczasowe opinie diagnostów. W postawieniu trafnej diagnozy może pomóc też dokumentacja dotycząca innych chorób, a także informacja na temat przyjmowanych leków. Dzięki temu oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu i uzupełniania papierów „po fakcie”, a lekarz ortopeda będzie mógł lepiej ocenić nasze zdrowie. W dniu wizyty najlepiej założyć komfortowy strój, aby odzież z jednej strony nie krępowała ruchów, a z drugiej umożliwiała dostęp do badania chorej okolicy.

Ortopeda w Krakowie – profesjonalnie i bez zwłoki

Aby umówić się na wizytę w poradni specjalistycznej finansowanej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia potrzebne jest skierowanie. Może je wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub inny lekarz udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ. Warto zwrócić uwagę, że ze względu na długi średni czas oczekiwania na wizytę u ortopedy w Krakowie oraz dużą liczbę oczekujących termin konsultacji może być bardzo odległy. Długi czas oczekiwania na badanie i wizytę może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, dlatego w przypadku urazów ortopedycznych warto rozważyć prywatną opiekę medyczną. W specjalistycznych klinikach ortopedii i traumatologii narządu ruchu pacjenci mogą uzyskać kompleksową, profesjonalną i natychmiastową pomoc. W takich miejscach pracują najlepsi specjaliści z dostępem do nowoczesnej aparatury medycznej. Trafiając do prywatnej kliniki mamy większą pewność, że diagnostyka oraz wybrana forma leczenia będzie odpowiednia. Ortopeda prywatnie przyjmuje w wielu miejscach w Krakowie. Wiele wolnych terminów dostępnych jest od ręki. Nie musisz tracić czasu, stać w korkach ani niczym się stresować. Ortopedzi prywatnie w miejscowości Kraków przyjmą nas bez skierowania: wystarczy umówić się na konkretny dzień i przyjść do poradni o wyznaczonej godzinie. Pamiętajmy, by wybierając się do ortopedy prywatnie zabrać ze sobą zdjęcia rentgenowskie oraz opisy przebytych schorzeń. Aby dowiedzieć się więcej o prywatnej opiece ortopedycznej w Krakowie, wejdź tutaj.