Rak trzonu macicy

Rak trzonu macicy (zwany rakiem endometrium, bo wywodzi się z błony śluzowej macicy) stanowi ok. 20% wszystkich złośliwych nowotworów narządów płciowych kobiety, zajmuje drugie miejsce po raku szyjki macicy. Występuje zwykle u kobiet po menopauzie, w wieku 50-6o lat (w 75%), tylko u 25% może zdarzyć się u kobiet przed okresem przekwitania. Choroby cukrzycy, cykle bezowulacyjne oraz nierodzenie dzieci zwiększają ryzyko choroby. Rak trzonu macicy może umiejscowić się w każdym miejscu błony śluzowej trzonu macicy.

Rodzaje raka trzonu macicy

  • Rak typu I – występuje w okresie menopauzy z powodu rozrostu endometrium pobudzanego przez estrogeny, rokowania na leczenie są dobre.
  • Rak typu II – rzadziej spotykany, objawia się po 60. i 70. roku życia. Jego rozwój nie ma związku z hormonami, jest to rak surowiczy dający gorsze rokowania.

Objawy raka trzonu macicy

Zazwyczaj kobiety kojarzą z objawami dla typowymi w okresie przekwitania. Drobne krwawienia, pojawienie się niewielkiej ilości śluzu podbarwionego na różowo lub upławy śluzowo-ropne to sygnał często lekceważony przez kilka miesięcy przez kobiety. Jest to powód, aby natychmiast udać się do lekarza, szczególnie gdy w okresie poprzedzającym przekwitanie pojawiają się obfite, nieregularne krwawienia albo krwawienie pojawi się nagle i jest dość obfite po ustaniu miesiączkowania już ok. pół roku wcześniej. Krwawieniom tym towarzyszą najczęściej bóle w dole brzucha i okolicy kości krzyżowej, czasem towarzyszą im również stany zapalne. Bóle i uczucie pełności w miednicy oraz obfite wodnisto-krwiste upławy pojawiają się przy zaawansowanej postaci raka).

Przerzuty do innych narządów występują niezwykle rzadko.

Diagnozowanie raka trzonu macicy

Rozpoznanie prowadzi lekarz ginekolog, najczęściej kierując na podstawie objawów i po  wykonaniu diagnostyczno-terapeutycznego wyłyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy. Zabieg ten ma na celu obranie materiału tkankowego do oceny histopatologicznej, która potwierdza lub wyklucza toczący się proces nowotworowy.

W ostatnich latach popularne jest również badanie histeroskopowe, które polega na ocenie jamy macicy przy pomocy optycznego urządzenia wraz z możliwością pobrania wycinka materiału do badania histopatologicznego. Bardzo pomocna jest też ocena endometrium na badaniu USG dopochwowym.

Leczenie raka trzonu macicy

Leczenie złośliwego nowotworu trzonu macicy zależy od wieku kobiety (u kobiet w wieku rozrodczym ważne jest, czy będą chciały mieć jeszcze dzieci) oraz od wyniku badania histopatologicznego. Może być  wprowadzenie leczenie hormonalne, chociaż jest ono często tylko odwleczeniem w czasie zabiegu operacyjnego.

Leczenie operacyjne raka trzonu macicy to podstawowa forma stosowana przy występowaniu nowotworu szyjki macicy.  Może to być proste wycięcie macicy z jajnikami lub radykalne wycięcie macicy, z usunięciem węzłów chłonnych miednicy mniejszej. Zabieg ten jest później uzupełniany terapia hormonalną. Jeżeli nastąpiły przerzuty do węzłów chłonnych, to włącza się również radioterapię.

Zapobieganie rakowi trzonu macicy

Regularne wizyty u ginekologa z badaniem USG, zwalczanie otyłości, cukrzycy, eliminowanie długotrwałego przyjmowania estrogenów, aktywny tryb życia i odpowiednia dieta.