Przepuklina udowa i pachwinowa – objawy

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa należy do przepuklin brzusznych i powstaje na skutek przemieszczenia się wewnętrznych narządów z jamy brzusznej. Przepuklina pachwinowa to patologiczne, widoczne uwypuklenie otrzewnej na zewnątrz ściany jamy brzusznej (przepuklina zewnętrzna). Przemieszczenie narządów z normalnego ich umiejscowienia następuje przez otwory w jamie brzusznej.

Podobny jest mechanizm powstawania tzw. przepuklin wewnętrznych, które nie są widoczne w postaci uwypukleń na zewnątrz, a objawiają się uwypukleniami wewnętrznymi. Przepukliny pachwinowe mogą być wrodzone lub nabyte, mogą być następstwem wad wrodzonych i rozwojowych w ścianie jamy brzusznej lub powstawać na skutek osłabienia powłok brzusznych, na skutek wzrostu ciśnienia w przestrzeni jamy brzusznej.

Przepukliny pachwinowe powstają, ponieważ okolice pachwin to miejsca najbardziej narażone na naciski z wewnętrznych organów jamy brzusznej. U mężczyzn rozbudowany jest kanał pachwinowy ze znajdującym się w nim powrózkiem nasiennym z unaczynionym, unerwionym nasieniowodem oraz mięśniem dźwigaczem jądra. W czasie kiedy kanał pachwinowy się powiększa, to jest niebezpieczeństwo, że dostaną się do niego narządy z jamy brzusznej i powstaniem przepukliny pachwinowej.

Przyczyny przepukliny pachwinowej

Główna przyczyna przepukliny pachwinowej to osłabienie tkanek, które budują ściany jam ciała, z powodu wzrostu ciśnienia w otoczeniu jamy brzusznej, np. z powodu wzmożonego wysiłku fizycznego, dźwigania, częste zaparcia, przy cukrzycy, chorobach autoimmunologicznych, oraz przy przeroście prostaty.

Zdarza się jednak, że objawy przepukliny pojawiają się po zabiegach w obrębie jamy brzusznej, po nieodpowiednim zszyciu powłok.

Objawy przepukliny pachwinowej u mężczyzn

  • bolesność w pachwinie przy dotyku -wyczuwalny guzek pod palcami
  • po wysiłku fizycznym pojawia się ból promieniujący w pachwinie
  • problemy z oddawaniem stolca
  • na skutek powiększania się przepukliny jest ona coraz bardziej widoczna
  • przemieszczanie się przepukliny do worka mosznowego
  • widoczne wypuklenie, jest ruchome, samoistnie się cofa albo daje się cofnąć po wciśnięciu palcami, aż usadowi się na stałe bez możliwości cofnięcia w okolicy jąder.

Przepuklina udowa u kobiet

Kanał pachwinowy u kobiet nie jest tak rozbudowany, jak u mężczyzn, nie jest też tak skomplikowany. U kobiet najczęściej dochodzi do powstania przepukliny po kilku porodach. Kanał udowy, który znajduje się poniżej wiązadła pachwinowego, może czasie każdego kolejnego porodu się poszerzyć i dać możliwość do przesunięcia się do niego narządów jamy brzusznej i powstania w ten sposób przepuklin udowych.

Objawy przepukliny udowej u kobiet

  • bolesność w kanale udowym przy dotyku, wyczuwalny guzek pod palcami
  • po wysiłku fizycznym pojawia się ból promieniujący w okolicy uda
  • problemy z oddawaniem stolca
  • na skutek powiększania się przepukliny jest ona coraz bardziej widoczna

Leczenie przepuklin pachwinowych

Często wystarczy leczenie zachowawcze w takim stadium, które umożliwia normalne funkcjonowanie i nie sprawia bólów i zagrożeń: gorsety i pasy przepuklinowe.

Najskuteczniejsze jest leczenie operacyjne przy poważnych dolegliwościach i zagrożeniach poważnymi konsekwencjami w postaci uwięźnięcia przepukliny, co może doprowadzić do przedziurawienia jelit, martwicy a w konsekwencji nawet do śmierci, należy przepuklinę zoperować.

Metody operowania przepuklin:

  • Zabieg polegający na najprostszym zszyciu ubytków powięzi w celu zamknięcia lub chociaż zmniejszenia wrót przepukliny. Niektóre zabiegi polegają na prostym zszyciu ubytków w powięzi, tak by zmniejszyć lub zamknąć wrota przepukliny. Mogą one różnić się metodą i kolejnością łączenia tkanek przepukliny oraz rodzajem szycia. Wszystkie te zbiegi wykonywane są pod napięciem tkanek, dlatego nazywane są naprawami przepuklin napięciowymi. Zabiegi te wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
  • Metoda laparoskopowa operowania przepukliny, ale raczej w takich przypadkach, gdy przepuklina powtarza się kilkakrotnie (nawrotowa), ponieważ jest to operacja kosztowna a przede wszystkim wykonywana w pełnym znieczuleniu, które nie wszyscy mogą mieć podane np. ze względu na choroby serca.
  • Oprócz operacji przepukliny pachwinowej tego typu ubytek w powięzi można naprawić przez zastosowanie siatek z tworzyw sztucznych, syntetycznych. Wówczas wrota przepukliny zamyka się bez napięcia. Są to beznapięciowe metody operacji przepuklin. Siatka powoli wrasta w otaczające ją tkanki i tworzy silną barierę zabezpieczającą wrota przepukliny przed nawrotem. Jest możliwość wprowadzenia siatki przy pomocy laparoskopu. Jednak ta metoda wymaga dłuższego czasu wykonawstwa, wymaga zastosowania droższego sprzętu, jakim jest bez wątpienia laparoskop oraz wymaga znieczulenia ogólnego.