Nadżerka szyjki macicy

Co to jest nadżerka – nadżerka prawdziwa, rzekoma

Nadżerka szyjki macicy jest bardzo częstą dolegliwością, ponieważ nadal zapada na nią ok. 25% kobiet. Jest to zmiana chorobowa części pochwowej szyjki macicy. Najczęściej z problemem nadżerki borykają się kobiet 25 – 35-letnie. Nie jest to schorzenie bezpośrednio zagrażające życiu kobiety, ale w żadnym przypadku nie może być lekceważone. Zaniedbana i nieleczona nadżerka może doprowadzić do bardziej poważnych stanów chorobowych takich jak np. choroba nowotworowa. Nadżerka, inaczej nadżerka prawdziwa, to  ubytek w błonie śluzowej, który wymaga diagnozowania i leczenia.

Szyjka macicy to miejsce, w którym spotykają się 2 rodzaje nabłonków: pochwowy nazywany wielowarstwowym płaskim i nabłonek błony śluzowej kanału szyjki, zwany nabłonkiem walcowatym. Często występują przewlekłe stany zapalne narządu rodnego, zaburzenia hormonalne, a poprzez to wydzielanie śluzu szyjkowego powoduje zniszczenie wokół ujścia szyjki nabłonka wielowarstwowego płaskiego — na jego miejsce narasta od strony kanału szyjki nabłonek walcowaty. Jest to tzw. nadżerka rzekoma (ektopia), która nie jest ewidentnym ubytkiem w tkance, ale nieprawidłowym umiejscowieniem błony śluzowej kanału szyjki macicy. Nadżerka rzekoma, w przypadku braku objawów i prawidłowej cytologii szyjki macicy, nie wymaga leczenia i dalszego diagnozowania.

Nadżerka – przyczyny

  • Stany zapalne pochwy – zwiększona produkcja śluzu powoduje osłabienie lub nawet zniszczenie mechanizmów obronnych w pochwie, bakterie mają ułatwioną penetrację w głąb narządu rodnego
  • poporodowe pęknięcia szyjki macicy
  • pourazowe uszkodzenie szyjki macicy, jakie spotyka się po łyżeczkowaniu ścian kanału szyjki macicy
  • zaburzenia hormonalne
  • niedobory witamin
  • nieprawidłowe odżywianie się
  • zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia po porodzie.

Objawy nadżerki szyjki macicy

  • Długotrwałe upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz białym albo zielonkawym zabarwieniu (mogą być też ślady krwi)
  • Ból w dole brzucha, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz przy stosunku płciowym
  • Niewielkie plamienia między miesiączkami
  • Widoczna przy badaniu wziernikiem czerwona plamka na błonie śluzowej o nierównej brodawkowatej powierzchni.

Metody kontroli nadżerki

Badanie ginekologiczne, metoda cytologiczna polegająca na pobraniu wymazu z 2 miejsc: tarczy oraz kanału szyjki macicy. Tak pobrany materiał ocenia pod mikroskopem cytolog.

Leczenie nadżerki

  • Tabletki, globulki o działaniu przeciwzapalnym i stymulującym nadżerkę do wyleczenia się.
  • W przypadkach niepowodzenia farmakologii – koagulacja może być zastosowana terapia chemiczna — to jest zabieg polegający na przykładaniu do nadżerki specjalnych preparatów, które likwidują chory nabłonek. Terapia jest bezbolesna i nie zostawia blizn, ale nie zawsze jest skuteczna, dlatego często należy ją powtarzać w ściśle określonych odstępach czasu. Wadą tej metody jest również długi czas gojenia. Należy go wykonywać w pierwszych dniach cyklu.
  • Kolejny zabieg to elektrokoagulacja tzw. wypalanka polega na spaleniu tkanek chorych iskrą elektryczną przy pomocy aparatu elektrostymulatora. Metoda bardzo skuteczna, bo elektroda jest niewielka i można z nią dotrzeć do najmniejszego chorego miejsca. Zabieg jest bolesny (zwykle bez znieczulenia) i nieprzyjemny (czuje się szczypanie prądu i swąd przypalonego mięsa), może pozostawić blizny na szyjce lub zwężenie jej kanał. Gojenie nabłonka trwa 3-5 tygodni.
  • Fotokoagulacja to leczenie za pomocą końcówki emitującej fale świetlne zmienia się trwale zmiany w nabłonku i w ten sposób likwiduje nadżerkę. Na nabłonku nie ma blizn, ale metodę tę stosuje się tylko do niewielkich, płytkich zmian. Gojenie ok. 2 tygodni.
  • Kriokoagulacja (zamrażanie) to wywołanie martwicy chorych tkanek specjalną elektrodą, z której wypływa sprężony azot. Zabieg bezbolesny trwa 4-5 minut. Gojenie skuteczne i bezbolesne, ale trwa 30-40 dni.

Metodę leczenia nadżerki dobierze lekarz. Warto pozbyć się nadżerki we wczesnym jej stadium, ponieważ może być całkowicie wyleczona. Nadżerka nieleczona może dać początek rakowi szyjki macicy.