Dolegliwości ze strony jajników

Jajniki (przydatki) są to 2 gruczoły rozrodcze u kobiet położone wewnątrz jamy otrzewnej, kształtu spłaszczonej elipsoidy. Jajniki odpowiedzialne są za wytwarzanie komórek jajowych i produkcję żeńskich hormonów płciowych.

Najczęstsze dolegliwości ze strony jajników:

I. Dolegliwości jajników wynikające z naturalnego cyklu kobiety

1. Ból jajników owulacyjny – nieprzyjemne kłucie i rozpieranie w podbrzuszu. Może być po jednej ze stron lewej lub prawej – to wyłącznie objaw owulacji, czyli uwalnianiu komórki jajowej do jajowodu i jest naturalny. Nie ma powodu do niepokoju.

2. Ból jajników w zespole napięcia przedmiesiączkowego PSM na kilka dni przed menstruacją.

3. Ból jajników w trakcie stosunku – może świadczyć o tym, że kobiecie towarzyszy nadmierny, permanentny stres.

II. Dolegliwości jajników – choroby

1. Zapalenia jajników – nagłe obustronne bóle podbrzusza i okolicy lędźwiowej z podwyższoną temperaturą, upławami z pochwy, plamieniami między miesiączkami, problemy z oddawaniem moczu, także biegunka, zaparcia. Zapalenia jajników są spowodowane stanem zapalnym wywołanym bakterią z powodu niewłaściwej higieny intymnej lub przez kontakt z zakażonym partnerem. Sprzyjają im miesiączka, poronienia, poród i połóg, łyżeczkowanie jamy macicy, wkładka wewnątrzmaciczna i niektóre zabiegi ginekologiczne.

Zakażenie przydatków może nastąpić również z ognisk zapalnych w organizmie kobiety takich jak np. chore migdałki, zęby, zatoki, angina, gruźlica, zapalenie jelit wywołanej atakiem wyrostka robaczkowego, zapalenia otrzewnej, choroby Crohna, uchyłkowatością esicy.

Leczenie antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi, wygrzanie się w domu, unikanie wysiłku fizycznego (leczenie od tygodnia do 2 tygodni). Skutki nieleczenia zapalenia jajników to przewlekłe zapalenie jajników, zmiany torbielowe, niedrożności jajowodów, co skutkuje problemami z zajściem w ciążę.

1. Torbiel jajnika (cysta) wygląda jak balon wypełniony płynem, pojedynczy lub wieloogniskowe, najczęściej wielkości orzecha, może rozwinąć się w jednym jajniku lub obydwu jednocześnie. Jest to przeważnie zmiana łagodna, spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, infekcją, przewlekłymi stanami zapalnymi przydatków, chorobami genetycznymi.

Cysta na jajniku pojawia się często z powodu zahamowania pęknięcia pęcherzyka Graafa, wtedy gdy pęcherzyk nie zawiera żadnej komórki jajowej albo gdy komórka obumarła. Torbiele mogą być pojedyncze lub też wieloogniskowe.

Objawy to charakterystyczny ból podbrzusza, zaburzenia cyklu miesiączkowego, krwawienia międzymiesiączkowe czy odczuwalne bóle jajnika, bóle głowy, mdłości, wymioty, lęk i omdlenia.

Leczenie najczęściej hormonalne albo poprzez punkcje strzykawką lub cewnikiem przez pochwę – usunięcie płynu z torbieli celem ich skurczenia. Niekiedy potrzebne jest chirurgiczne usunięcie w przypadku dużych torbieli. Po operacji torbiel może powstać ponownie, dlatego kobieta musi pozostawać pod kontrolą lekarza. W każdym przypadku o sposobie leczenia torbieli decyduje lekarz ginekolog.