Terapia manualna pod lupą. Czy naprawdę warto?

Terapia manualna jest nazywana chiropraktyką i ściśle wiąże się z fizjoterapią. W czym może pomóc taka terapia? Jakie są wskazania do terapii manualnej? Czy jest ona skuteczna? Jakie techniki stosuje się w tym przypadku?

Czym jest terapia manualna?

Jest to specjalnie opracowany masaż, który ma na celu wspomagać działanie stawów i kręgosłupa. Oprócz tego stosuje się w tym przypadku różnorodne techniki ucisku oraz wiele chwytów. Ma ona na celu przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów oraz zwalczenie uporczywego bólu.

Terapia manualna jest stosowana w ortopedii, rehabilitacji, neurologii, a także reumatologii. Opiera się w głównej mierze na dostosowaniu leczenia do danego pacjenta, różnorodnych schorzeń i jego stanu. Cechuje się całkowitym bezpieczeństwem, dlatego takiej terapii nie należy się obawiać.

W czym może pomóc?

Terapia tego typu pomaga w leczeniu urazów stawów, dolegliwości kręgosłupa, zwyrodnień, bólów głowy i mięśni oraz napięcia związanego z przemęczeniem i stresem. Ściślej rzecz ujmując ma ona za zadanie działać w obrębie stawów, które razem z innymi nerwami i mięśniami tworzą jednolitą całość. W czasie masażu uciska się wszystkie tkanki miękkie, czyli nerwy, więzadła, ścięgna, skórę i mięśnie.

Dochodzi do odblokowania najpierw mięśni, a następnie stawów. Ugniatanie obolałych miejsc na ciele pozwala rozgrzać mięsień, dzięki czemu dochodzi do odblokowania i zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Kiedy stosuje się terapię manualną?

Pacjenci korzystający z tej formy terapii zazwyczaj skarżą się na bóle kręgosłupa czy innych części ciała. Jest ona polecana zwłaszcza każdemu, kto zmaga się z migrenowymi bólami głowy, zaburzeniami snu, rwą kulszową, bólem i drętwieniem kończyn, bólem korzonków, czy wadami postawy. Przed podjęciem terapii warto zasięgnąć porady lekarza i dowiedzieć się, czy takie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

Rodzaje terapii manualnej

Terapia manualna może przybrać różnorodne formy, wśród których najbardziej znanymi są masaże, manipulacja, stretching, mobilizacja i neuromobilizacja.

Okazuje się, że manipulacja i mobilizacja są dosyć podobnymi technikami, jednak mają pewne różnice. Manipulacja daje nieco szybsze efekty i pozwala poprawić ruchomość stawów oraz zmniejszyć nasilenie bólu.

Jeśli chodzi o stretching, podzielić go można na formę pasywną i aktywną. Polega on na rozciąganiu miękkich tkanek w całkowicie kontrolowany sposób, przez co dochodzi do poprawy zakresu ruchomości. Aktywny stretching może być wykonywany samodzielnie przez pacjenta po poradach specjalisty. Forma pasywna natomiast opiera się na naciąganiu mięśni i ścięgien przez specjalistę w danych pozycjach.

Centrum rehabilitacji

Pacjenci szukający porad specjalistów w zakresie terapii manualnej powinni odwiedzić centrum rehabilitacji, gdzie znajdą doświadczoną kadrę lekarzy. Zazwyczaj podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad i dokładnie określa wszelkie możliwe przeciwwskazania do zastosowania takiej terapii. Pamiętajmy o tym, że nie w każdym przypadku takie rozwiązanie będzie najlepsze. Czasami sprawdzą się inne formy terapii, które należy omówić w każdym przypadku z lekarzem.

Skuteczność terapii manualnej

Terapia manualna odznacza się wysokim poziomem skuteczności. Pacjenci szybko odczuwają poprawę stanu zdrowia, co wpływa na poprawę jakości życia i lepsze samopoczucie. Wskazania do terapii manualnej są związane z wieloma dolegliwościami bólowymi, zwłaszcza w obrębie mięśni i stawów. Uciskanie bolących miejsc w określony sposób powinno zostać wykonywane przez doświadczonego fizjoterapeutę, który posiada wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu szybko wyleczymy wszelkie dolegliwości bólowe i będziemy cieszyć się skuteczną rehabilitacją.

Terapia manualna jest formą terapii, z której korzystają pacjenci z różnymi bólami np. kręgosłupa, głowy, mięśni. Lekarz powinien wskazać, jakie dolegliwości może wyleczyć taka terapia. W tym celu warto udać się do centrum rehabilitacji, w którym uzyskamy porady z zakresu terapii manualnej. Fizjoterapeuta za pomocą odpowiednich technik terapeutycznych uciska miejsca zmienione chorobowo, dając pacjentowi ulgę w bólu.

__________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii – OpenMedical