Choroby zwyrodnieniowe stawów – co powinieneś o nich wiedzieć?

Choroby zwyrodnieniowe stawów dotykają około 15% populacji. Jakie są przyczyny oraz objawy rozwoju zwyrodnienia stawów? W jaki sposób przebiega leczenie? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tej choroby, która w skuteczny sposób potrafi utrudniać codzienne funkcjonowanie. 

Zwyrodnienie stawów – problem, który się nasila

Wydaje ci się, że choroby zwyrodnieniowe stawów dotykają przede wszystkim osoby starsze. Niestety, oprócz seniorów, do reumatologów bardzo często trafią osoby, które mają 40, a nawet 30 lat, zgłaszające dolegliwości związane ze stawami, co oznacza, że skala problemu nieustannie rośnie. Na rynku dostępne jest wiele preparatów, mających pomóc walkę z chorobami stawów. Szukając leków dających ulgę w przypadku bóli stawów, możesz znaleźć np. Biolevox HA w aptece onlinebędący preparatem przeznaczonym do iniekcji. Zacznijmy jednak od początku – jakie są przyczyny rozwoju zwyrodnienia stawów?

Nie wszystkie czynniki, mające wpływ na wystąpienie zwyrodnienia stawów, zostały poznane. W przypadku nieznanych lub nie do końca poznanych przyczyn mówi się o zwyrodnieniu pierwotnym. Jeżeli natomiast choroba rozwinęła się na skutek nieprawidłowości związanych z trybem życia lub też jest następstwem innych dolegliwości, to mówi się o zwyrodnieniu wtórnym. Ryzyko wystąpienia pierwotnego zwyrodnienia stawów rośnie wraz z wiekiem i jest związane z czynnikami niemodyfikowalnymi, takimi jak np. płeć (kobiety częściej chorują) lub czynniki genetyczne. Jeśli zaś chodzi o zwyrodnienia wtórne, to łączy się je m.in. z otyłością, brakiem odpowiedniej ilości ruchu, wykonywanym zawodem (np. w przypadku prac siedzących lub stojących), sportem wyczynowym, wadliwą budową stawów oraz innymi chorobami, takimi jak np. cukrzyca

Czym objawia się zwyrodnienie stawów? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

Pierwsze objawy zwyrodnienia pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 40, a 60 rokiem życia. Choć obecnie zdarza się, że nawet 30-latkowie doświadczają problemów związanych z tą dolegliwością. Symptomy obejmują zazwyczaj jeden lub kilka stawów. Sytuacje, w których problem dotyczy wielu stawów, nie zdarzają się często. Na początku, problemy występują wyłącznie podczas pracy danego stawu. Z czasem, dolegliwości pojawiają się również wtedy, kiedy staw pozostaje w bezruchu. Do objawów zwyrodnienia należą:

  • ból – pojawiający się głównie podczas ruchu,
  • sztywność – zwłaszcza poranna, utrzymująca się do kwadransa po wstaniu,
  • „trzeszczenie” – ze względu na zbyt małą ilość mazi stawowej, kości mogą trzeć się jedna o drugą,
  • zmniejszony zakres ruchu – stawy objęte problemem zwyrodnieniowym nie są w stanie pracować w pełnym zakresie,
  • wizualne zmiany – zniekształcenia i „puchnięcie” stawów,

W jaki sposób przebiega leczenie? Niestety nie jesteśmy jeszcze w stanie całkowicie wyleczyć zwyrodnienia – kluczowe jest niwelowanie bieżących dolegliwości i zapobieganie niepełnosprawności. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularny ruch oraz korzystanie z fizjoterapii i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych. Istnieją również środki farmakologiczne, pomagające w łagodzeniu i niwelowaniu uciążliwych objawów. Leki mogą mieć formę tabletek, maści lub zastrzyków. Stosowanie konkretnych preparatów jest zawsze konsultowane i ustalane z lekarzem.