Terapia rodzinna – jak pomaga

Terapia rodzinna z reguły zaczyna się wraz z terapią dziecka, albowiem to przy problemach wychowawczych, jak i zaburzeniach u dzieci oraz młodzieży wychodzą problemy rodzinne. Wpływ rodziny na dziecko jest ogromny, a w momencie kiedy terapia ma być skuteczna musi być wdrożona terapia rodzinna celem zmiany całego otoczenia które wpływa na dziecko. Terapia rodzinna wciąż nie jest zbyt popularna albowiem psychoterapia całej rodziny wymaga zgodnego działania i świadomości, że mamy problem który należy wspólnie rozwiązać. Co to jest terapia rodzinna i jak może nam skutecznie pomóc?

Naturalną reakcją całej rodziny będzie strach. Jak to? My na terapię? Jesteśmy patologiczną rodziną? To jedne z wielu pytań które od razu nasuną się na myśl, ale będzie ich więcej. To właśnie dzięki wizytom konsultacyjnym można dowiedzieć się jak wygląda terapia rodzinna i jak może nam pomóc. Z reguły na terapię rodzinną kierowani jesteśmy przez psychologa dziecięcego, gdy terapeuta rozumie jakproblemy dziecka są wywoływane przez ekosystem rodziny który na pewnych szczeblach wymagazmiany.

Często wybuchy agresji, niekontrolowana złość u dziecka albo buntownicze zachowanie u nastolatki i jej skłonność do objadania się mogą być wywoływane przez sytuację rodzinną, której nie do końca jesteśmy świadomi lub wiemy, że coś jest nie tak, ale nie wiemy jak to rozwiązać. Małe dzieci wbrew pozorom są doskonałymi obserwatorami i one również mogą uczestniczyć w terapii rodzinnej jakopełnoprawny członek.

Na pierwszą wizytę terapii rodzinnej przychodzą wszyscy, w dalszej kolejności kiedy terapeuta rodzinny ma możliwość poznania wszystkich domowników zaczyna rozumieć istniejące relacje, komunikację między domownikami, podział sojuszy i zaburzenia w komunikacji między każdym uczestnikiem. Obserwacja rodziny jako całości to proces filtracji, gdzie może okazać się że problem istnieje w relacji matka-syn, a pozostali uczestnicy będą jedynie wspierająco. To także zmiana konfiguracji terapii gdzie główny nacisk kładzie się na relacje uczestników, w których jest najwięcej problemów. Z nimi terapeuta widzi się najczęściej, a raz na jakiś czas z wszystkimi uczestnikami. Najczęściej stosowaną terapią rodzinną jest tzw. terapia systemowa, założeniem terapii systemowej jesti stnienie korelacji między członkami rodziny zwanymi podsystemami, które funkcjonują w tej całości. System, czyli oddziaływanie jednego członka rodziny na każdego z osobna razem tworząc jedną z części tworzących społeczeństwo. Osoby mogą wpływać na siebie bezpośrednio lub pośredniotworząc różnego rodzaju relacje i interakcje, gdzie każda rodzina to jeden wyjątkowy system oraz podsystemy o niepowtarzalnym układzie.

Głównym zadaniem terapii systemowej jest analiza całościowa rodziny i jej korelacji, zrozumienie istniejących zaburzeń komunikacji między jej członkami, które wpływają pośrednio lub bezpośrednio na istniejące zaburzenia. Terapeuta przygląda się również poprzedniej generacji oraz jej wpływów na obecną.

Terapia systemowa jest polecana dla tych osób które czują, że nie do końca rozumieją się z wszystkimi domownikami, często istnieją zaburzenia w komunikacji, niezrozumienie, występujące kłótnie małżonków, dziwne zachowania dzieci, jak i konflikty wychowawcze.

Zbudowanie zdrowego systemu rodzinnego to gwarancja bardzo zdrowego organizmu, który tworzą zdrowe psychicznie jednostki, dzięki niezakłóconej komunikacji i zrozumieniu na wielu poziomach. Jeśli czujemy, że nasza rodzina potrzebuje poprawienia, wzmocnienia czy polepszenia relacji to warto rozpocząć terapię rodzinną. Terapia rodzinna w warszawskiej poradni psychologicznej CO Tam? (https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/terapia-rodzinna/) to miejsce, gdzie odnajdziecie zespół specjalistów od terapii rodzin, par i małżeństw, którzy pozwolą polepszyć relacje rodzinne. Nasi terapeuci to doświadczona kadra psychologów, która swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem wesprze was w tej przemianie. Zapraszamy do naszych poradni psychologicznych w Warszawie w dzielnicy Bemowo i Targówek.