Grypa

Grypa jest chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływana przez wirus grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Grypę łatwo pomylić z przeziębieniem, ponieważ niektóre objawy są podobne. W przeziębieniu zawsze występuje katar, który nie zawsze towarzyszy grypie. Grypa rozwija się gwałtownie i bardzo szybko występują ostre objawy, natomiast przeziębienie rozwija się stopniowo.

grypa

Wirus grypy

Znane są 3 rodzaje wirusa grypy:

  • Wirus grypy A – u ludzi i zwierząt (świnie, ptaki, konie) – występuje najczęściej
  • Wirus grypy B – tylko u ludzi
  • Wirus grypy C – u ludzi i świń, powoduje lekkie objawy

Grypą można zarazić się bezpośrednio od innego chorego drogą kropelkową albo przez kontakt z przedmiotami, które chory dotykał lub na nie kichał. Zarażenie może nastąpić również przez kontakt z chorym zwierzęciem lub spożywanie niedogotowanego mięsa lub surowych jaj ptaków zarażonych ptasią grypą.

Objawy grypy

  • wysoka gorączka – wzrost temperatury ciała jest nagły, nawet powyżej 38°C, po 3-5 dniach stopniowy spadek temperatury z jednoczesnym poceniem się
  • dreszcze – zwykle tylko w początkowym etapie, gdy temperatura ciała rośnie
  • bóle mięśni, stawów – zwykle bardzo silne
  • ból głowy – silny ból od początku choroby, światłowstręt
  • suchy kaszel, ból gardła – męczący kaszel jest trudny do opanowania, z czasem przechodzi w mokry kaszel z odkrztuszaniem „flegmy”, natomiast ból gardła jest rzadszym objawem
  • uczucie wyczerpania, chronicznego zmęczenia – objaw może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas po wyleczeniu
  • bak apetytu – objaw uznawany za pożyteczny, ponieważ organizm nie marnuje energii na trawienie i mobilizuje układ odpornościowy do walki z grypą

Leczenie grypy

Grypę leczy się objawowo poprzez przyjmowanie leków przeciwwirusowych i przeciwgorączkowych. Zalecane jest wspomaganie środkami naturalnymi zwłaszcza we wczesnym stadium: czosnek, syrop z cebuli, ekstrakt z czarnego bzu (hamuje rozwój szczepów wirusa grypy).

Wirus grypy łatwo mutuje dlatego nie ma uniwersalnej i skutecznej szczepionki. Pomimo tego warto się szczepić, ponieważ ryzyko zachorowania nawet do kilkunastu procent u dorosłych i ponad 30 procent u dzieci. Szczepionka przeciw grypie jest tania, a zaszczepić się można w każdej przychodni rodzinnej.

Powikłania po grypie

Ryzyko powikłań jest największe u osób starszych, dzieci do lat 5, u osób otyłych, kobiet w ciąży, a także u osób chorych przewlekle na takie choroby jak cukrzyca, niewydolność serca, astma, choroby serca i płuc.