Zapalenie zatok przynosowych

Objawy zapalenia zatok przynosowychnajczęściej zaczynają się bardzo banalnie, od zwykłego kataru. Następnie pojawiają się silne bóle głowy, które sprawiają problemy ze schylaniem się.

Kiedy dochodzi do zapalenia zatok

Jeżeli katar trwa twa 5 dni i widać, że choroba powoli ustępuje pod wpływem domowych sposobów tzn. inhalacji, naparów i herbatek ziołowych, kropli obkurczających do nosa, czyli pod wpływem leczenia objawowego – nie ma powodu do niepokoju. Koniec infekcji wywołanej przeziębieniem.

Jeżeli te objawy się nasilają, a dolegliwości trwają dłużej niż 5 dni, to nastąpiły powikłania i doszło do infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Chory musi skorzystać z porady lekarza i włączyć do leczenia krople sterydowe do nosa. Jeżeli objawy ustąpią w ciągu 48 godz., to leczenie prowadzić jeszcze przez 2 – 3 tygodnie. Powikłania infekcji górnych dróg oddechowych, czyli przeziębień, to właśnie zapalenie zatok przynosowych.

Przyczyną zapalenia zatok są wirusy, najczęściej rynowirusy, ale zdarza się też, że są to koranowirusy, wirusy paragrypy i grypy A i B.

Jeżeli po 5-7 dniach infekcja trwa nadal, a nawet jej objawy się nasilają, doszło do nadkażenia zatok bakteriami. Pojawia się temperatura i wydzielina z nosa staje się żółta lub zielona, to oprócz kropli sterydowych należy włączyć antybiotyk (koniecznie przepisany przez lekarza).

Stany zapalne zatok dzielimy zależnie od czasu dolegliwości na:

  • ostre zapalenie zatok (trwające do 4 tygodni)
  • podostre zapalenie zatok (4-12 tygodni)
  • przewlekłe zapalenie zatok (powyżej 12 tygodni)

Objawy zapalenia zatok przynosowych

  • Objawy zapalenia zatok to zatkany nos i wodnistośluzowa lub ropna wydzielina z nosa, ściekanie wydzieliny po tylnej stronie gardła.
  • Objawy towarzyszące to obrzęk powiek upośledzenie węchu, drapanie w gardle, bóle głowy, mięśni, twarzy i szczęk oraz gorączka i osłabienie.
  • Ból zatok lub uczucie pełności zatokach i całej twarzoczaszce to najczęściej mogą nasilać się przy poruszaniu głową oraz ucisku chorej zatoki.

Skutkiem zapalenia górnych dróg oddechowych jest najczęściej stan ostry i podostry zapalenia zatok, mogą go wywołać drobnoustroje takie jak paciorkowce, gronkowce itp. Zapalenia przewlekłe są najczęściej następstwem chorób alergicznych oraz ropnie zęba i inne zakażenia.

Diagnostyka zapalenia zatok przynosowych

  • Prowadzona przez lekarza laryngologa ocena poprzez zajrzenie do nosa, zdjęcie RTG zatok, wziernikowanie jamy nosowej za pomocą rynoskopu, dostępna jest też endoskopia nosa i zatok oraz tomografia przy wskazaniu do zabiegów operacyjnych.
  • Badanie krwi OB i morfologia

Leczenie zapalenia zatok przynosowych

Leczenie stanów zapalnych zatok zawsze musi prowadzić lekarz. Podaje się zwykle antybiotyki 10-12 dni (nawet jeśli ustąpią objawy zapalenia), krople do nosa ze sterydami.

Czasem konieczne jest leczenie chirurgiczne, polegające na drenażu zatok i usunięciu zakażonego materiału lub korekta np. przegrody nosa w przypadku, kiedy przyczyna zapaleń jest w budowie, czy deformacji przewodów nosowych

Powikłania zapalenia zatok

Stan zapalny zatok może przenieść się z zatok na tkanki oczodołu – dlatego zawsze należy zgłosić się do laryngologa, zwłaszcza jeśli jest obecny również obrzęk powiek, pogorszenie widzenia, wytrzeszcz oczu.

Rzadko, ale mogą pojawić się zwłaszcza u młodych chłopców (ze względu na budowę kości) powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych czy ropień płatów czołowych mózgu.