Szczepionka przeciw grypie – zapobiec chorobie i jej powikłaniom

Gdy zbliża się jesień, czyli okres, w którym grypa najmocniej daje się we znaki, a nawet może wystąpić jej epidemia, pojawia się kwestia szczepień przeciwko tej chorobie. Od kilku już lat niektórzy starają się lansować przekonanie, że szczepienia nie mają sensu, gdyż osłabiają naturalne zdolności obronne organizmu, a grypa nie jest chorobą na tyle groźną, by warto było się na to narażać za cenę niezachorowania na nią.

Warto jednak pamiętać, że groźne są przede wszystkim powikłania, jakie choroba ta czasami daje, a mogą to być nie tylko zapalenie oskrzeli i płuc, ale też zapalenie opon mózgowych czy mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach więc szczepienia mogą być bardzo wskazane.

Jak działa szczepionka przeciwko grypie?

Grypa to wirus, który bardzo szybko i często mutuje. Co roku epidemię sezonowej grypy wywołuje inny wirus, dlatego zmienia się skład szczepionki, której podanie ma stymulować odpowiedź immunologiczną organizmu. Pozwala to uniknąć zachorowania na grypę u około 90% osób, które przyjęły szczepionkę, jednak warto wiedzieć, że podanie jej ma na celu nie tylko uchronienie się przed tą chorobą, która przecież nie jest znów tak bardzo sama w sobie groźna, lecz przede wszystkim obrona przed jej niebezpiecznymi powikłaniami.

Szczepionka przeciw grypie

Zagrożone tym są zwłaszcza pewne grupy osób i to głównie one powinny zdecydować się na szczepienie. Dotyczy to szczególnie osób chorujących na schorzenia, w przypadku których grypa i jej powikłania mogą być wyjątkowo groźne, na przykład niewydolność oddechową, problemy z sercem czy w przypadku nosicieli wirusa HIV. Przeciwko grypie warto także szczepić małe dzieci i osoby starsze, czyli tę grupę, która praktycznie wszystkie choroby przechodzi ciężej. Szczepionka jest także zalecana osobom, które ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu czy tryb życia są mocno narażone na zachorowanie. Są to na przykład nauczyciele, a zwłaszcza – wszelkiego typu personel medyczny, a więc osoby mogące mieć kontakt z nosicielami wirusa grypy na co dzień.

Czy szczepionka przeciwko grypie może zaszkodzić?

Szczepienie się przeciwko grypie nie jest w Polsce obowiązkowe, jest jedynie zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i lekarzy, dlatego nie wszyscy się na to decydują. Powodem tego pewnie nie są koszty ani trudność wykonania takiego kroku, ponieważ szczepieniu można poddać się w każdej przychodni, a koszt szczepionki jest niski, na pewno niższy niż leków, jakie trzeba stosować w przypadku leczenia grypy czy straty poniesione w związku ze zwolnieniem chorobowym.

Szczepienie przeciw grypie

Niektórzy także obawiają się, że szczepionka wyrządzi więcej złego niż dobrego, nie jest to jednak prawda. Czasami wprawdzie mogą pojawić się niepożądane skutki, które są jednak przejściowe i nie są groźne. Są to najczęściej reakcje skórne, jak na przykład zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki. Istnieje też dość wąska grupa osób, która nie może zostać zaszczepiona przeciwko grypie. Przeciwwskazaniem do tego jest przede wszystkim uczulenie na któryś ze składników szczepionki (jednak można zbadać stopień nadwrażliwości, gdyż czasami okazuje się, że mimo alergii szczepienie warto wykonać), a także choroby o ostrym przebiegu, zwłaszcza z towarzyszeniem gorączki.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł na stronie http://febrisan.pl/porady/szczepionka-przeciw-grypie-powinienes-o-niej-wiedziec/