Zwalczamy grypę – jak nie dać się pokonać chorobie.
Zawartość podstrony
Grypa to ostra i zaraźliwa choroba, która swoje apogeum osiąga w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Czasami, na początkowym etapie, można ją pomylić z przeziębieniem, ale generalnie grypa zaczyna się nagle, bardzo gwałtownie i ma ostry przebieg.
W przeciwieństwie do przeziębienia, rzadko występuje katar, ale występują inne, poważne objawy, takie jak:
- wysoka gorączka, nawet przekraczająca 40 stopni;
- silny ból głowy;
- nadwrażliwość na światło, ból oczu;
- silne uczucie wyczerpania, rozbicie;
- brak apetytu;
- bóle mięśni i stawów;
- dreszcze;
- wymioty, biegunka;
- kaszel, początkowo suchy, potem przechodzący w mokry.
Grypy nie wolno lekceważyć, bo nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań, m.in. zapalenia mięśnia sercowego oraz zapalenia mózgu. Trzeba również dać czas organizmowi, aby całkowicie się zregenerował i miał możliwość powrócić do sił. Na powikłania najbardziej narażone są małe dzieci i osoby w podeszłym wieku, czyli z niewykształconym lub osłabionym układem immunologicznym. Mimo, że nie ma jednego, idealnego sposobu jak pozbyć się grypy, należy stosować doraźne leki, które złagodzą przykre objawy i przyniosą ulgę choremu, skrócą też czas choroby. Jednym ze sposobów, dzięki któremu można unikać zakażenia, jest szczepienie przeciwko grypie. Ważne, aby zaszczepić się przed sezonem grypowym, wtedy jest mniejsze ryzyko zachorowania.
Czym leczyć grypę – sposoby domowe
W momencie zachorowania, najważniejszy jest wypoczynek, należy zrezygnować z obowiązków zawodowych i kilka dni przeleżeć w łóżku. Pozwoli to uniknąć powikłań, a także nie narazi innych osób na ryzyko zarażenia. Należy unikać wysiłku fizycznego, organizm musi mieć siły do walki z chorobą. Pomocne mogą być sposoby domowe, które załagodzą uporczywe objawy. Na zadane pytanie – Czym leczyć grypę? – często słyszymy, że babcine metody mogą pomóc. Najbardziej znane to rozgrzewające herbatki, które mają również działanie napotne. Pomocna może być herbata z lipy, suszonych malin czy czarnego bzu lub imbiru. Warto również zastosować rozgrzewającą kąpiel. Do kąpieli można dodać olejek eteryczny, który załagodzi kaszel i poprawi stan błon śluzowych. Kąpiel można zastąpić wymoczeniem nóg w gorącej wodzie. Dzięki temu rozgrzeje się całe ciało, które będzie miało więcej siły do walki z chorobą. Działanie rozgrzewające ma również herbata z imbirem i miodem, gorące mleko z czosnkiem. Miód i czosnek mają również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, to tzw. naturalne antybiotyki. Chorując na grypę, nie należy zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu. Chory musi pić co najmniej dwa liry płynów dziennie. Wskutek wysokiej gorączki organizm jest narażony na utratę wody i elektrolitów, dlatego tak ważne jest zapewnianie odpowiedniej ilości płynów. Woda i ziołowe herbatki pite łykami nawilżają gardło, dzięki czemu zmniejsza się uczucie suchości i drapania. Ważna jest lekkostrawna dieta, która nie obciąży układu pokarmowego.
Jak szybko pozbyć się grypy – co oferują apteki?
Grypa charakteryzuje się silnymi objawami, które nawet najbardziej odporną osobę, potrafią „zwalić z nóg”. Same domowe sposoby mogą nie wystarczyć, należy zastosować w takiej sytuacji środki przeciwgrypowe dostępne w aptekach, które zmniejszą objawy oraz skrócą czas trwania choroby. W leczeniu grypy nie są potrzebne antybiotyki, ponieważ choroba nie jest wywołana przez bakterie. Bardzo pomocne za to mogą być środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. W przebiegu grypy, gorączka może przekroczyć nawet 40 stopni. W takim wypadku należy niezwłocznie zażyć lekarstwo, które obniży temperaturę. Warto pamiętać, że tak wysoka temperatura jest bardzo niebezpieczna dla organizmu. Można dodatkowo poradzić się farmaceuty, który wskaże nam, co odpowiedniego na grypę można kupić. Warto wybrać środek wieloskładnikowy, który ma kompleksowe działanie, czyli działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz hamuje obrzęk błony śluzowej. Więcej na temat sposobów zwalczania grypy można przeczytać w artykule czym leczyć grypę.
Grypa to ciężka choroba, ale odpoczynek i dobrze dobrane leki pomogą przejść ją szybko i bez powikłań. Ważne, aby leczenie rozpocząć we wstępnym etapie choroby, a do pełnej aktywności powrócić dopiero po całkowitym wyleczeniu.