Grypa żołądkowa (grypa jelitowa) – objawy i leczenie

Jelitówka

Grypa żołądkowa lub grypa jelitowa (potocznie: jelitówka) to zakażenia przewodu pokarmowego, mające różne przyczyny, ale nie mające nic wspólnego z grypą, która jest chorobą zakaźną układu oddechowego. Grypa żołądkowa u dzieci jest kojarzona z rotawirusami, u dorosłych wywołują ją norowirusy. Rotawirusy i norowirusy to nie jedyna przyczyna grypy żołądkowej, która może być wywołana przez bakterie lub pasożyty.

Grypa żołądkowa (jelitowa) – objawy

  • biegunka, wodnista, trwająca kilka dni
  • wymioty i nudności
  • bóle jamy brzusznej
  • gorączka – rzadziej
  • ogólne osłabienie

Grypa żołądkowa trwa około tygodnia, a wymioty i biegunka zwykle przez 2-3 dni.

Grypa żołądkowa (jelitowa) – sposoby zarażenia

Grypa żołądkowa roznosi się drogą pokarmowa i droga kropelkową. Po każdym kontakcie z chorym, a nawet przebywaniu w jednym pomieszczeniu z chorym, koniecznie trzeba myć ręce. Dotyczy to również chorego w stanie rekonwalescencji. Pozornie zdrowa osoba zaraża jeszcze przez kilkanaście dni. Należy również myć wszystkie przedmioty, z których korzystał chory (albo ich dotykał), zwłaszcza w łazience. Do zarażenia może wystarczy korzystanie z tego samego telefonu, z którego chwilę wcześniej korzystał chory. Oczywiście ścisłe zasady higieny, zwłaszcza mycie rąk, dotyczą również chorego. Jeśli te zasady nie są przestrzegane, to choroba szybko się rozprzestrzenia, np. w przedszkolach lub w szpitalach.

Grypa żołądkowa (jelitowa) – leczenie

Nie ma leku na grypę żołądkową, można ja leczyć objawowo. Najważniejsze jest niedopuszczenie do odwodnienia, czyli picie dużej ilości płynów oraz uzupełnianie elektrolitów. Można to robić poprzez picie specjalnych preparatów, w cięższych przypadkach konieczne jest nawadnianie poprzez kroplówkę. Po ustąpieniu wymiotów i biegunki można zacząć jeść, na początek klei i potrawy lekkostrawne.

Grypa żołądkowa (jelitowa) u dzieci

Jelitówka u dzieci najczęsciej jest wywoływana przez rota-wirusy, przeciwko którym można szczepić niemowlęta. Szczepienie chroni tylko przed niektórymi szczepami rota-wirusów, natomiast mleko matki chroni wspomaga leczenie grypy żołądkowej u dzieci.