Na czym polega badanie RTG?

Badanie RTG wykorzystuje promieniowanie X, czyli promieniowanie rentgenowskie. Badanie rentgenowskie należy do nieinwazyjnych metod badań pozwalających stwierdzić jednostkę chorobową lub też wszelkie nieprawidłowości w budowie narządu, który jest poddawany badaniu.

Jak przebiega badanie RTG?

Badanie rentgenowskie przebiega w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu. W większości przypadków nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Wyjątkiem jest prześwietlenie jamy brzusznej czy odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

W zależności od obszaru badania – klatka piersiowa, kończyny itd. – osoba badana jest odpowiednio ustawiana. Przyjęcie właściwej pozycji pozwala na bezbłędne wykonanie zdjęcia. Pacjent musi odsłonić fragment ciała, który będzie prześwietlany.

Po wykonaniu czynności przygotowujących, które trwają zaledwie kilka minut, badany pozostaje w pomieszczeniu lub specjalnej kabinie sam. Osoba wykonująca prześwietlenie wychodzi, by obsłużyć aparat RTG. W niektórych przypadkach (np. prześwietlenie płuc), pacjent podczas badania usłyszy konkretne wskazówki, do których musi się dostosować (np. proszę nabrać powietrze, a następnie je wypuścić).

Kiedy wykonać badanie RTG?

Pierwsze badanie rentgenowskie zostało przeprowadzone już w XIX wieku. Pomimo tak dużego upływu czasu nadal jest jednym z najważniejszych, nieinwazyjnych badań. Oczywiście współczesna aparatura gwarantuje większe bezpieczeństwo i precyzję.

Badanie rentgenowskie ma swoje uzasadnienie w diagnostyce schorzeń:

  • układu kostnego ( złamania, zwichnięcia, stłuczenia, zmiany zwyrodnieniowe, osteoporotyczne);
  • przewodu pokarmowego ( obrazowanie narządów wewnętrznych);
  • klatki piersiowej ( diagnostyka zapalenia płuc, gruźlicy, zmian nowotworowych, rozedmy płuc, wielkości serca);
  • głowy ( obrazowanie czaszki, uzębienia).

Niezależnie od tego, czy pacjent ma wykonywane RTG z zalecenia lekarza, czy też chce samodzielnie się przebadać (np. sprawdzić stan swoich płuc), badanie rentgenowskie wykonywane jest wyłącznie u tych osób, które posiadają odpowiednie skierowanie. Co więcej, pomimo tego, że promieniowanie jest naprawdę niewielkie może ono wpływać na rozwój płodu, dlatego kobiety w ciąży nie powinny go wykonywać.

Specjalistyczne badanie RTG

W niektórych przypadkach konieczne jest przygotowanie się do badania. W przypadku RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa badany powinien na dwa dni przed jego wykonaniem przejść na płynną dietę. W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować tzw. płyny obojętne, czyli wodę niegazowaną i lekką herbatę. Natomiast w dniu badania można zjeść wyłącznie lekkie śniadanie.

W przypadku RTG jamy brzusznej należy postępować analogicznie jak w RTG odcinka lędźwiowego. Różnica polega na tym, że w dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować środki farmaceutyczne eliminujące wzdęcia, a w dniu badania trzeba być absolutnie na czczo. Jeśli pacjent musi przyjąć leki, oczywiście powinien to zrobić, ale należy pamiętać, że od przyjęcia płynu (wody do popicia leków) do badania musi minąć więcej niż 6 godzin.

Więcej na temat aparatów RTG przeczytacie na stronie: https://noraxmedical.pl/produkty/aparaty-rtg/