Nebulizacja i inhalacja – czym są i kiedy je stosować?

Medycyna ewoluuje wraz z rozwojem technologii i wiedzy. Rozwiązania, które kilkanaście lat temu były niedostępne, dziś są na wyciągnięcie ręki. Doskonałym przykładem jest m.in. leczenie przewlekłych lub nawracających schorzeń przy pomocy profesjonalnej inhalacji w warunkach domowych. Inhalator Microlife to wysokiej jakości urządzenie, które może być wykorzystywane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Który z modeli wybrać i jak dobrać odpowiedni zestaw? Skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się rezultatami terapii.

Co to jest inhalacja i nebulizacja?

Na samym początku chcieliśmy zaznaczyć, że mimo częstego stosowania pojęć inhalacji i nebulizacji naprzemiennie, nie jest to ten sam proces. Inhalacja polega na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem olejków eterycznych lub bez nich. Należy w tym celu korzystać z inhalatorów proszkowych lub ciśnieniowych. Nebulizacja to sposób przyjmowania medykamentów płynnych, które przy pomocy nebulizatora uwalniane są w formie mgiełki.

Kiedy stosować nebulizatory i inhalatory?

Najczęstszymi schorzeniami, w leczeniu których stosuje się nebulizator lub inhalator Microlife są m.in.:

  • przewlekły nieżyt nosa i gardła,
  • stany zapalne nosa, gardła i krtani,
  • alergie oddechowe,
  • nawracające i przewlekłe stany zapalne zatok przynosowych,
  • nieżyt krtani oraz stany wyczerpania głosowego,
  • przewlekłe i nawracające zapalenia oskrzeli,
  • astma oskrzelowa,
  • stany po zapaleniach płuc.

To kilka schorzeń leczonych przy pomocy inhalacji lub nebulizacji. Lekarz może zalecić używanie inhalatora albo nebulizatora w leczeniu wielu innych (poważniejszych) chorób.

Jak prawidłowo wykonywać nebulizację?

Zacznij od zachowania higieny, czyli umyj i osusz ręce z należytą starannością. Następnie złóż urządzenie zgodnie z instrukcją i podłącz je do prądu. Odmierz rekomendowaną przez lekarza dawkę leku. Nim uruchomisz nebulizator, sprawdź ile powinna wynosić minimalna objętość płynu, by zestaw działał w odpowiedni sposób. Jeśli jest taka potrzeba, należy rozcieńczyć lek solą fizjologiczną (w pierwszej kolejności dodaje się roztwór soli, a następnie lek). Nie zapomnij wstrząsnąć ampułką, by mieć pewność, że żadne substancje czynnie nie odłożyły się na dnie butelki lub fiolki jako osad.

Wszystko gotowe? Usiądź wygodnie w pozycji wyprostowanej i włącz nebulizator Microlife. Do wyboru masz maseczkę lub ustnik. Pamiętaj, że w pierwszym przypadku, maseczka musi przylegać ściśle do twarzy, natomiast w drugim skup się na tym, by wdychać powietrze przez nos i wydychać ustami. Inhalacja kończy się w momencie, gdy pojawi się bulgotanie w pojemniku. Potrząśnij nim, by wszystkie krople spłynęły po ściankach na dno. Gdy dźwięk powtórzy się po kilkunastu sekundach, nebulizacja dobiegła końca. Teraz wystarczy dokładnie umyć sprzęt i wszystkie akcesoria.

Produkt godny zaufania

Jednym z popularnych modeli inhalatorów, które cieszą się uznaniem konsumentów, jest NEB 200. To nowoczesny inhalator kompresorowy Microlife, który charakteryzuje się wysoką wydajnością i atrakcyjną ceną. Efektywność pracy na poziomie 5–15 l powietrza na minutę, pojemnik na lek o pojemności 8 ml i tempo inhalacji 0,4ml/min to doskonały wynik, pozwalający na maksymalne wykorzystanie potencjału terapii.

Inhalator kompresorowy Microlife NEB 200 pozwala na komfortową nebulizację w warunkach domowych. Potrzebujesz jednak narzędzi mobilnych, które można wykorzystywać w sytuacjach awaryjnych bez dostępu do stałego źródła prądu? W takiej sytuacji warto zainwestować w akumulatorowy nebulizator Microlife NEB 800. Dzięki niemu podróżowanie nigdy więcej nie będzie stanowić problemu.