Ból zatok – przyczyny i sposoby walki

Bolące zatoki mogą być poważnym problemem. Nasilające się przy leżeniu i schylaniu dolegliwości można jednak skutecznie zniwelować, a także długofalowo im zapobiegać.

Zapalenie zatok to nie tylko katar i uczucie zatkanego nosa. To również często powracający ból głowy, który zlokalizowany jest w jej przedniej części, najczęściej nad oczodołami. Nierzadko jest bardzo męczący i nawracający.

Co dokładnie powoduje ból zatok? W jaki sposób można się go pozbyć? Sprawdź teraz!

Skąd bierze się ból zatok?

Do zapalenia zatok dojść może po przeziębieniu lub po grypie – zarówno wtedy, gdy przyczyną stała się infekcja wirusowa, jak i bakteryjna.

Taka sytuacja dotyczy większości osób uskarżających się na bolące zatoki. Warto jednak wskazać, że przyczyny mogą być także inne.

Bólom zatok sprzyjają także:

  • niedoleczone infekcje górnych dróg oddechowych
  • astma oskrzelowa
  • alergiczny nieżyt nosa
  • próchnica zębów
  • przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego
  • skrzywienie przegrody nosowej

Szacuje się, że nawet co trzeci Polak przynajmniej raz przeszedł ostre zapalenie zatok. Co piąty może mieć problemy z zapaleniem przewlekłym, którego objawy otrzymują się powyżej 8 tygodni i mają tendencje do nawracania.

Jak poradzić sobie z bólem zatok?

Ból zatok może być bardzo uciążliwy, dlatego najczęściej bierzemy wtedy leki przeciwbólowe, na przykład paracetamol. Warto jednak wskazać, że takie działanie jest tylko doraźne – gdy liczy się długofalowy efekt, warto zadbać o zatoki.

Bardzo dobrym wyborem dla osób, które mają problemy z częstym bólem zatok będą tabletki Sinupret. To tabletki bazujące na naturalnych składnikach – flawonoidach z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego i ziela werbeny.

Dzięki specjalnemu składowi tabletki Sinupret rozrzedzają wydzielinę zalegającą w zatokach i nosie, a tym samym pomagają w swobodnym oddychaniu. W rezultacie niwelują również zatokowe bóle głowy. Flawonoidy w tabletkach Sinupret wspierają przy tym naturalny mechanizm oczyszczania dróg oddechowych, a tym samym zapobiega nawracaniu objawów.