Woda morska – skuteczny preparat w walce z zatkanym nosem

Dokuczliwy problem zatkanego nosa dotyka każdego z nas przynajmniej raz do roku. Utrudnione oddychanie, ograniczone powonienie oraz zaburzone odczuwanie smaku to dolegliwości, z którymi należy się zmierzyć natychmiastowo.

Zdarza się, że poszukiwanie magicznego antidotum trwa w nieskończoność, a problemy z zatkanym nosem nasilają się. Zamiast kombinować, najlepiej sięgnąć po najprostsze, a zarazem najskuteczniejsze rozwiązanie jakim jest… woda morska! Dlaczego to właśnie ten preparat powinniśmy zastosować? Co wpływa na jego skuteczność? Podpowiadamy!

Woda morska i jej właściwości

Woda morska to skuteczny i bezpieczny środek, który wpływa na utrzymanie właściwej higieny jamy nosowej. Dzięki bogactwu naturalnie występujących w niej pierwiastków, działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie oraz nawilżająco. Do najważniejszych składników wody morskiej zaliczamy:

Roztwory wody morskiej znajdują zastosowanie zarówno w zapobieganiu, jak i w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje roztworów wody morskiej:

  • Roztwór izotoniczny – rozrzedza gęstą wydzielinę i przynosi ulgę śluzówce nosa. Oczyszcza jamę nosową i jednocześnie ją nawilża.
  • Roztwór hipertoniczny – zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, co prowadzi do udrożnienia przewodów przynosowych i ujść zatok przynosowych.

Systematyczne oczyszczanie nosa

Regularne płukanie nosa, umożliwia usunięcie zanieczyszczeń, drobnoustrojów, gęstej wydzieliny oraz wszelkich pyłków, które się w nim znajdują. Dzięki temu zabiegowi poprawia się drożność nosa, a oddychanie staje się łatwiejsze. Do codziennej pielęgnacji jamy nosowej zalecane jest wykorzystywanie roztworu izotonicznego, który jest bardzo istotnym elementem w zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych. Preparat ten nie tylko oczyszcza, ale również nawilża i poprawia ukrwienie nabłonka. Zastosowanie wody morskiej polega na aplikacji preparatu do każdego otworu nosowego. W kwestii długości i częstotliwości jego stosowania, nie ma żadnych sztywnych ram, choć najlepsze efekty u osób dorosłych to od 1 do 3 dawek przyjmowanych 2 – 3 razy dziennie. Woda morska może być stosowana również u dzieci w proporcji 1 – 2 dawek, od 2 do 3 razy dziennie.

Aplikacja preparatu do nosa

Woda morska w walce z uciążliwymi dolegliwościami

Infekcje górnych dróg oddechowych są w większości problemem wirusowym, który wymaga jedynie leczenia objawowego. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Obrzęknięta śluzówka nosa sprawia, że oddychanie staje się utrudnione, pojawiają się wówczas problemy ze snem oraz zmysłem węchu oraz smaku. Aplikacja roztworu hipertonicznego pomaga zmniejszyć obrzęki oraz sprzyja procesom regeneracji podrażnionej śluzówki. W tym przypadku, należy jednak stosować się do zalecanego dawkowania preparatu. Taka informacja znajduje się na ulotce.

Oczyszczanie nosa

Chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu wody morskiej w leczeniu schorzeń nosa? Koniecznie przeczytaj artykuł http://www.rinozine.pl/blog/stosowanie-roztworow-wody-morskiej-w-schorzeniach-nosa/