Nawilżacze powietrza pomagają w alergii. Jak wybrać ten najlepszy podpowiadają eksperci.

Nawilżacz powietrza to urządzenie, którego nie powinno zabraknąć w mieszkaniu alergika, gdyż niska wilgotność może nasilać objawy uczuleniowe. Jak spośród wielu urządzeń dostępnych teraz na rynku wybrać to, które rzeczywiście przyniesie ulgę w alergii? We współpracy ze specjalistami przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią podjęcie dobrej decyzji.

Wilgotność powietrza a alergia oddechowa

Istnieje teoria, według której alergicy powinni unikać nawilżaczy powietrza, gdyż mogą one przyczynić się do wzrostu stężenia alergenów. Z tego założenia wychodzi między innymi European Centre for Allergy Research Foundation (Fundacja Europejskiego Centrum Badania Alergii), która certyfikat dla produktów przyjaznych alergikom i astmatykom ECARF przyznaje wyłącznie oczyszczaczom bez funkcji nawilżania. Wysoka wilgotność sprzyja bowiem rozwojowi pleśni, a dodatkowo stwarza ryzyko namnażania bakterii w urządzeniu w przypadku jego niewłaściwej higieny.

Katarzyna Wnuk z serwisu ranking-oczyszczaczy.pl zwraca uwagę na fakt, że kluczem do rozwiązania problemu jest tutaj właśnie prawidłowe użytkowanie nawilżacza powietrza. Dobrze dobrane i odpowiednio używane urządzenie nie doprowadza do nadmiernego wzrostu wilgotności powietrza, a jedynie zapobiega jego przesuszeniu (zalecana wilgotność względna wynosi od 40 do 60%). W suchym powietrzu unosi się więcej alergenów, a zwłaszcza kurzu, tak więc spadek wilgotności bywa przyczyną nasilenia objawów alergii.

Czujnik jakości powietrza Laser Egg 2+
Czujnik jakości powietrza Laser Egg 2+ mierzący m.in. temperaturę i wilgotność względną powietrza

Nawilżacze ultradźwiękowe, parowe i ewaporacyjne – które są najlepsze

Na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ultradźwiękowe, parowe i ewaporacyjne. Największe bezpieczeństwo zapewniają te ostatnie, dlatego to właśnie one uwzględnione są w rankingu nawilżaczy powietrza https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/. Nawilżacze wykorzystujące ultradźwięki rozbijają na drobne cząsteczki wodę z całą jej zawartością. Biały pył, który po pewnym czasie użytkownicy tych nawilżaczy dostrzegają na meblach i podłodze, to drobinki minerałów. Takie same trafiają wraz z tlenem do dróg oddechowych domowników, podobnie jak bakterie, chemikalia i wszystko inne, co znajduje się w wodzie. Z tego powodu w takim nawilżaczu powinno się stosować tylko wodę destylowaną. Warto też pamiętać, że ultradźwięki są niesłyszalne dla człowieka, ale bywają uciążliwe dla zwierząt.

Nawilżacze parowe wyposażone są w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, w wyniku czego do powietrza trafia gorąca para wodna. Mechanizm jest zatem podobny jak w przypadku czajnika elektrycznego. Zaletą tej technologii jest fakt, że w wysokiej temperaturze giną patogeny. Niestety, gorąca para może doprowadzić do poparzenia, dlatego nawilżaczy parowych nie można uznać za bezpieczne. Ponadto takie urządzenie zużywa zwykle sporo prądu, a to powoduje znaczny wzrost rachunków za energię elektryczną.

Ewaporacja to proces naturalnego odparowywania wody. Nie prowadzi on do podwyższenia temperatury i nie stwarza ryzyka skażenia powietrza mikroskopijnymi cząsteczkami minerałów oraz zanieczyszczeń. Dzięki temu do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę prostu z kranu. Takie urządzenie zużywa znacznie mniej prądu niż nawilżacz parowy i nie szkodzi domowym zwierzętom.

Odpowiednia wydajność i regulacja wilgotności

Poza rodzajem wykorzystywanej technologii istotną rolę odgrywa wydajność nawilżania, która mówi nam o tym, w jak dużym pomieszczeniu dany nawilżacz będzie w stanie utrzymać optymalną wilgotność. W pokojach o standardowej wysokości na każdy 1 m² powinno przypadać przynajmniej 7 ml wydajności. Oznacza to, że wystarczy podzielić wydajność nawilżacza przez 7, aby poznać jego maksymalną powierzchnię pracy. Dla przykładu model, którego maksymalne możliwości wynoszą 200 ml/h, pasuje do pomieszczeń o powierzchni do 28,5 m².

Spośród funkcji oferowanych przez nawilżacze powietrza na szczególną uwagę zasługuje higrostat. To właśnie on pomoże uniknąć przewilżenia powietrza, które sprzyja rozwojowi pleśni, będących jednym z najpopularniejszych alergenów wziewnych. Jeśli urządzenie jest wyposażone w higrostat, to użytkownik może wybrać optymalny poziom nawilżenia, a sprzęt będzie samodzielnie dążyć do jego utrzymania.

Prawidłowa higiena nawilżacza powietrza

Na zakończenie powrócimy jeszcze do wspomnianego tematu higieny. Woda to środowisko przyjazne bakteriom, dlatego co drugi dzień – a najlepiej codziennie – należy przemyć wnętrze zbiornika i wypłukać filtr. Na co dzień wystarczy do tego ciepła woda, lecz raz na jakiś czas zaleca się przemycie pojemnika wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, a w razie potrzeby odkamienianie filtra w roztworze wody i octu. Dokładne wskazówki odnośnie higieny powinny znaleźć się w instrukcji obsługi, z którą trzeba się zapoznać tuż po zakupie nawilżacza powietrza.