Woda na zdrowie
Zawartość podstrony
Picie wody to bardzo ważny rytuał, który w ostatnich latach nabrał znaczenia przy nawadnianiu organizmu, szczególnie w okresie letnim, kiedy jest nam gorąco. Niestety zapominamy o piciu wody w okresie, kiedy na dworze zaczynają się chłody. Wówczas chętniej pijemy napoje ciepłe, aby się rozgrzać, czyli kawa i herbata. Niestety te napoje zaliczane są do używek, więc nie mają nic wspólnego z nawadnianiem. Wręcz odwrotnie kawa działa moczopędnie i wypłukuje z organizmu minerały w tym magnez i potas, które są niezbędne do utrzymania prawidłowych funkcji organizmu. Herbata z kolei mając wiele zalet, niestety wysusza organizm.
Zalety picia wody
Nawadnianie organizmu przez picie wody, jest szczególnie ważne także, gdy zaczyna się sezon grzewczy. Prawidłowe nawadnianie organizmu zapewnia, że zapewnimy również prawidłowy poziom nawilżenia śluzówek. Jeżeli śluzówki funkcjonują prawidłowo, to nie musimy się bać o infekcje i choroby. Prawidłowo jest też nawilżona skóra oraz cały organizm ma zapewnioną prawidłową gospodarkę minerałami. Właśnie woda dodaje energii rozleniwionym organizmom i dzięki niej nie odczuwamy znużenia i chandry.
Pijąc wodę, na bieżąco uzupełniamy poziom minerałów, oraz regulujemy trawienie, oczyszczamy organizm z toksyn. Picie wody także pozwala na zmniejszanie ilości i częstotliwości spożywania pokarmów, bo wypita woda wypełnia żołądek i ogranicza chęć jedzenia. Ma to więc wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu wagi ciała, zwłaszcza jak w okresie chłodów spożywamy więcej tłustych potraw, a mniej się ruszamy niż wiosną i latem.
Wodę tracimy nie tylko przez pocenie się (to jest bardziej charakterystyczne dla upałów), poprzez oddychanie również a tego potrzebujemy znacznie więcej jak jest chłodniej (jak jest zimno to z ust wydobywa się para wodna- czyli utracona para wodna z organizmu). Wodę wydalamy z organizmu również w czasie snu, szczególnie dużo w ogrzewanych pomieszczeniach, przy zamkniętych oknach.
Konsekwencje braku wody
Brak nawilżenia organizmu objawia się odwadnianiem, pragnieniem w konsekwencji tego mogą wystąpić zawroty i bóle głowy, drżenie rąk, znużenie i senność. Nie należy dopuszczać do takiego stanu, bo może dojść do kompletnej niezdolności do jakichkolwiek funkcji życiowych już przy 10% ubytku wody z organizmu. Ubytek wody 20% może niestety doprowadzić do śmierci.
Przyzwyczailiśmy się do picia wody incydentalnie, jak idziemy na wycieczkę, na spacer, po wysiłku, bo wysiłek fizyczny i wyższa temperatura otoczenia zwiększa zapotrzebowanie na wodę. Większość płynów dostarczanych do organizmu powinna pochodzić z wody, chociaż picie soków, naparów ziołowych, oraz jedzenie warzyw, owoców i zup też jest istotne, bo zawarta w nich woda również uzupełnia płyny w organizmie.
Jak często i jak dużo wody pić?
Prawidłowo dla utrzymania zdrowia, powinniśmy pić wodę regularnie i codziennie, w podzielonych dawkach, w ilości ok. 30ml na jeden kilogram wagi ciała. W początkowej fazie picia wody organizm może przejawiać niekorzystną reakcję, uczucie przepełnienia i bardzo częste wizyty w toalecie, ale ten dyskomfort mija po kilku dniach. Trzeba pić wodę małymi łykami w podzielonych dawkach, na cały dzień. Zaczynamy od wypicia pierwszej szklanki na czczo, zaraz po przebudzeniu się przed zjedzeniem pierwszego posiłku. Ta pierwsza szklanka może być z ciepłą wodą i z sokiem z cytryny, niektórzy przygotowują ją wieczorem, rozpuszczając w niej łyżeczkę miodu. Taka porcja wody doda nam energii na cały dzień i doskonale nawodni organizm przed wyjściem na dwór. Organizm nawodniony lepiej reaguje na zmiany temperatury i jest odporniejszy na choroby. Przed posiłkiem warto też wypić szklankę wody, to pozwoli na zjedzenie mniejszych porcji. Woda może nawet zastąpić między posiłkami zjedzenie niepotrzebnej, kalorycznej przekąski.
O piciu wody powinny pamiętać również kobiety w ciąży, karmiące oraz przyzwyczajać do niej małe dzieci. Dla poprawienia smaku wody można dodać do niej plasterek cytryny, pomarańczy czy liść świeżej mięty.
Jaka wodę pić?
Niekoniecznie woda kupowana w postaci butelkowanej, bo zwykła kranowa ma te same właściwości, a jej czystość jest w większości miast potwierdzona przez SANEPID. Można dodatkowo przefiltrować ją przez filtry domowe, chociaż może mieć wówczas mniej wapnia.
Można oczywiście kupować wysoko mineralizowane wody, zbliżone albo identyczne z wodami pitymi w pijalniach uzdrowiskowych, szczególnie przez osoby, które mają problemy krążeniowe, trawienne, nadciśnieniowe, czy zaburzenia stresowe.
Najczęściej jednak takie wody powinno się spożywać w takich przypadkach po konsultacji z lekarzem, aby zachować zdrowy rozsądek w wypijanych ilościach, bo działają jak lekarstwo. Można nabawić się komplikacji poprzez ich niewłaściwe stosowanie i przedawkowanie.
Zatem na co dzień pijemy zwykłą wodę, najlepiej kranową albo butelkowana i z tego możemy mieć same korzyści.