Biegunka u dziecka – jak sobie radzić?

Choć biegunka u dziecka zdarza się dość często, to jednak zawsze wzbudza niepokój u rodziców. Niezależnie od przyczyny rozwolnienia, nigdy nie wolno ignorować objawów, ponieważ odwodnienie, które bywa konsekwencją zbyt częstego wypróżniania malucha, jest bardzo groźne, zwłaszcza dla małych dzieci. Większość przypadków biegunki u dziecka można z powodzeniem wyleczyć w domu, warto jednak wiedzieć, co robić, aby poprawić samopoczucie naszej pociechy. Zobaczmy, jak sobie radzić z biegunką u dziecka?

Jakie są przyczyny biegunki u dziecka?

Przyczyn rozwolnienia u dziecka może być wiele. Czasem luźny stolec jest jedynym objawem, w innych przypadkach towarzyszą mu wymioty, nudności, czasem także dreszcze i gorączka. Wśród najczęstszych przyczyn biegunki u dziecka wyróżniamy:

  • infekcje wirusowe – wirusy (głównie rotawirusy) stanowią najczęstszą przyczynę biegunki u dzieci do 3 roku życia. Zakażeniu często towarzyszy gorączka (powyżej 38 stopni) oraz ogólne osłabienie i brak apetytu. Biegunkę spowodowaną wirusami nazywa się powszechnie grypą żołądkową;
  • infekcje bakteryjne – zazwyczaj w formie zatrucia pokarmowego, wywoływane są najczęściej przez bakterię Salmonella, którą zakażone było pożywienie. Zakażenia bakteryjne, objawiające się rozwolnieniem powodują także bakterie E.coli oraz shigella. Oprócz biegunki mogą pojawić się silne bóle brzucha, wymioty oraz gorączka;
  • alergie pokarmowe – u dziecka bardzo często mogą wiązać się także z wystąpieniem biegunki. W takim przypadku konieczna będzie odpowiednia diagnostyka, mająca na celu wykrycie alergenu, powodującego dolegliwości;
  • zażywanie antybiotyków – biegunka pojawia się wskutek uszkodzenia przez antybiotyki flory bakteryjnej żołądka i jelit.

Jak leczyć biegunkę u dziecka?

Leczenie biegunki u dziecka powinno rozpocząć się jak najszybciej po zauważeniu objawów. Pierwszym krokiem, jaki powinni podjąć rodzice, jest odpowiednie nawodnienie dziecka, aby nie doszło do nadmiernego ubytku wody, co może prowadzić nawet do stanu zagrożenia życia. Przy silnych biegunkach ważne jest, aby starać się zahamować nadmierne wydalanie, a jednak leczenie powinno być dostosowane także do wieku dziecka. W aptekach znajdziemy już leki i suplementy, mające złagodzić objawy biegunki, przeznaczone dla dzieci od pierwszych dnia życia. Zanim jednak zdecydujemy się na kurację, warto porozmawiać na ten temat z lekarzem lub farmaceutą. W zahamowaniu biegunki pomocne mogą okazać się papki z bananów, regulujące pracę jelit, kisiel (najlepiej z jagód), ciemna czekolada lub zwykła bułka pszenna.

Lekarze zalecają, aby w przypadku rozwolnienia u dziecka nie stosować specjalnych restrykcyjnych diet. Lepiej pozostać przy normalnym żywieniu, ewentualnie podając dziecku mniejsze porcje. Jeżeli maluch nie ma apetytu, warto postarać się podać mu coś łagodnego i zapewnić stały dostęp do elektrolitów, które zapobiegają odwodnieniu i pomagają przywrócić prawidłową pracę układu pokarmowego. Skuteczne w zwalczaniu biegunek są również probiotyki, wspomagające odbudowę flory bakteryjnej w jelitach i chroniące je przed rozmnażaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.