Fakty i mity na temat picia wody
Zawartość podstrony
- 1 Mit: Każdy powinien wypić 2,5 l wody dziennie
- 2 Fakt: Niedobory wody wpływają na gorsze samopoczucie
- 3 Mit: Nie da się przedawkować wody
- 4 Fakt: Woda wypłukuje z organizmu toksyny
- 5 Mit: Picie kranówki jest niebezpieczne dla zdrowia
- 6 Fakt: Woda wspomaga odchudzanie
- 7 Mit: Woda butelkowana zawiera więcej minerałów
Woda to niewątpliwie niezbędny składnik zdrowej diety. Wiele osób jest zdania, że powinniśmy wypijać jej co najmniej 2,5 litra dziennie, jej niedobór negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, a ta mineralna ze sklepu jest lepsza od kranówki. Które z tych stwierdzeń jest prawdziwe? Czy butelki filtrujące wodę to rozsądne rozwiązanie? I czy wodę można przedawkować?
Mit: Każdy powinien wypić 2,5 l wody dziennie
Niektórzy specjaliści od żywienia zalecają picie co najmniej 2,5 l wody dziennie. W rzeczywistości zapotrzebowanie na wodę wynika z płci, aktywności fizycznej, ewentualnych chorób oraz ilości spożywanych posiłków. Warto też wspomnieć, że woda dostarczana może być organizmowi w postaci herbaty czy kawy, a także soków, koktajli oraz zup.
Fakt: Niedobory wody wpływają na gorsze samopoczucie
Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu ma duży wpływ na prawidłową pracę mózgu. Nawet niewielkie niedobory wody wpływają negatywnie na nasz nastrój i osłabiają koncentrację. Ponadto odczuwać możemy zmęczenie, pogorszenie pamięci krótkotrwałej, a nawet bóle głowy i mięśni. Aby do tego nie dopuścić, warto pić wodę często i w małych porcjach. Poza domem wygodnym rozwiązaniem będzie np. butelka filtrująca 1l, która zmieści się do torebki lub plecaka.
Mit: Nie da się przedawkować wody
Niedobory wody negatywnie wpływają na nasz organizm, ale groźne jest też dostarczenie mu zbyt dużej ilości płynów. Wówczas dochodzi do przewodnienia hipotonicznego – nerki nie radzą sobie z filtrowaniem zbyt dużej ilości płynów, obniża się poziom jonów sodu, a komórki zaczynają puchnąć. Stan ten może doprowadzić do obrzęku mózgu i śmierci. Przewodnienie hipotoniczne najczęściej stwierdza się u sportowców, którzy w trakcie wysiłku i tuż po nim piją duże ilości płynów.
Fakt: Woda wypłukuje z organizmu toksyny
Co prawda woda nie ma właściwości neutralizujących toksyny, ale odgrywa ważną rolę w procesie oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. Są one wydalane wraz z moczem, dlatego picie odpowiednio dużej ilości wody pobudza nerki do działania, co z kolei sprzyja pozbywaniu się toksyn.
Mit: Picie kranówki jest niebezpieczne dla zdrowia
Nad jakością wody z wodociągów czuwają regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Musi ona spełniać restrykcyjne kryteria, aby była dopuszczona do użycia. Wiele osób narzeka jednak na smak wody z kranu. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej są stare rury. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest dzbanek filtrujący, jak np. https://filtrosfera.pl/dzbanek-filtrujacy-dafi-crystal-grafit-10-filtrow-dafi-classic, dzięki któremu woda będzie smaczniejsza. Specjalne filtry do wody kranowej ponadto zapobiegają osadzaniu się kamienia na urządzeniach AGD, co zwiększa ich żywotność.
Fakt: Woda wspomaga odchudzanie
Picie wody co prawda nie przyspiesza procesu spalania kalorii, ale za to daje uczucie sytości, a w efekcie sprawia, że mamy mniejszą ochotę na podjadanie. Zaleca się jej picie zwłaszcza przed posiłkami, ponieważ dzięki temu zjadamy mniej.
Mit: Woda butelkowana zawiera więcej minerałów
Etykiety butelek z wodą kupowaną w klepie często wprowadzają nas w błąd. Prawdziwa woda mineralna powinna zawierać 1 g (1000mg) minerałów na litr. Można więc powiedzieć, że często płacimy za reklamę, a nie za wodę dobrej jakości. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest więc filtr do butelki, który pozwoli oczyścić wodę kranową z chloru i innych substancji wpływających na jej smak. Tego typu produkty dostępne są np. w sklepie Filtrosfera. Dodatkową zaletą butelek filtrujących jest ograniczenie produkcji plastikowych śmieci.