Prawidłowa higiena rąk

Każdy z nas wie jak myć ręce, pewnie większość z nas obraziłaby się, gdyby ktoś próbował nam zarzucić, że robimy to nieprawidłowo. Każdy z nas wie, jak to robić, przecież to oczywiste, takie proste umiemy to robić od dziecka. A jednak to nie jest takie oczywiste i proste, bo większość z nas myje ręce bardzo automatycznie, bez zastanowienia i niekoniecznie prawidłowo. Myjemy ręce za rzadko, za mało dokładnie, za krótko.

Aby nie zaszkodzić sobie i odnieść oczekiwane korzyści należy zmienić niewłaściwe przyzwyczajenia w czasie mycia rąk.

Na każdym centymetrze skóry naszych rąk jest zgromadzonych kilka milionów bakterii, więc nie wystarczy lekko i krótko namydlić ręce i spłukać je. Część tych bakterii nie jest szkodliwych i należą do flory fizjologicznej. Niektóre z tych bakterii są niestety chorobotwórcze, ponadto możemy mieć do czynienia z wirusami grypy, bakteriami gronkowca, jajami pasożytów, salmonelli itp. Wszystkie te bakterie i wirusy są przez cały dzień nagromadzone na rękach podczas pracy, pobycie w sklepach, przychodniach, szpitalach, środkach komunikacji itp. Zawsze po przyjściu do domu, niezależnie od tego, gdzie byliśmy, konieczne należy dokładnie umyć ręce. Ręce należy myć po czynnościach i zabiegach fizjologicznych takich jak: wizycie w toalecie, po wydmuchaniu nosa, kaszlu, kichaniu, czesaniu.

Kiedy jeszcze powinniśmy myć ręce? Po czynnościach związanych z dotykaniem przedmiotów, które przechodziły przez wiele innych rąk: po braniu do rąk pieniędzy oraz zewnętrznych opakowań ze środkami kosmetycznymi, toaletowymi i spożywczymi, po głaskaniu i zabawie ze zwierzętami domowymi oraz przed jedzeniem oczywiście.

Prawidłowej higieny rąk należy przestrzegać samemu, ale i dzieci uczyć tego samego od najmłodszych lat, wówczas ten prawidłowy nawyk utrwali się i łatwiej przyjdzie przestrzeganie go przez całe życie.

Kika prostych zasad prawidłowego mycia rąk:

  • należy zdjąć z palców i rąk wszelkie ozdoby (pierścionki, obrączkę , zegarek, bransoletki)
  • zwilżyć dłonie niewielką ilością ciepłej wody
  • namydlić i umyć wewnętrzne powierzchnie dłoni
  • umyć palce na całej długości w następujący sposób: splecionymi palcami pocierać je o siebie na całej długości
  • umyć górne powierzchnie dłoni i między palcami zaczynając od góry
  • dokładnie namydlone kciuki umyć po kolei
  • paznokcie wyszorować szczoteczką specjalnie przeznaczoną do rąk
  • umyć namydlone dokładnie nadgarstki prawej i lewej ręki do wysokości ok. 15 cm
  • spłukać dłonie dokładnie ciepłą wodą
  • osuszyć dłonie bardzo dokładnie
  • posmarować remem odpowiednim dla dłoni

Bardzo ważne jest, aby osuszyć bardzo dokładnie umyte ręce. Na niewysuszonych rękach zostaje sporo bakterii. Suszenie znacznie zmniejsza ilość tych bakterii, oczywiście najlepiej jak suszymy suszarką z nawiewem ciepłego powietrza, bardzo dobrze sprawdzają się też jednorazowe papierowe ręczniki – to oczywiście dotyczy miejsc publicznych. W domu ręce wycieramy do sucha ręcznikiem, każdy z domowników powinien mieć swój indywidualny ręcznik, czysty i suchy, prany często w temperaturze min. 60 st. C.

Bardzo ważny jest też dobór mydła do mycia rąk. Mydła w kostkach nie sprzyjają utrzymywaniu higieny, mogą nawet być kolejnym miejscem do gromadzenia bakterii, zupełnie niedopuszczalne jest, aby z jednego mydła korzystała więcej niż 1 osoba. Nawet w domu, każdy powinien mieć swoje mydełko. Zupełnie niedopuszczalne jest, aby takie mydełka kłaść do mycia rąk przy umywalkach w miejscach publicznych i niezapewnienie ciepłej wody.

W miejscach publicznych szczególnie zaleca się stosowanie mydeł płynnych nalewanych do większych dozowników zawieszanych na ścianie lub pojemnikach stojących z praktycznymi dozownikami – pompkami. Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów mydeł płynnych do mycia rąk, są to mydła antybakteryjne i środki spieniające, ale jednocześnie niepodrażniające skóry rąk, ale takie antybakteryjne mydła nie muszą być stosowane zbyt często, poza miejscami publicznym takimi jak szpitale oraz inne miejsca publiczne, gdzie jest sporo osób z różnymi chorobami. W domu najlepiej korzystać z mydeł łagodnych dla dłoni, hypoalergicznych, regenerujących, naturalnych (zapachowe czasem niektórych uczulają).

W podróży, w niektórych miejscach publicznych, gdzie nie ma właściwych mydeł i ciepłej wody najlepiej używać do mycia rąk własnego żelu antybakteryjnego noszonego w torebce, albo jednorazowych, nasączonych chusteczek antybakteryjnych, których można używać bez użycia wody. Można przy ich użyciu bardzo szybko i skutecznie umyć i odkazić i umyć ręce, które pozostają czyste i suche.