Czym jest RTG i w jakiej sytuacji warto je wykonać?

Zapewne nie raz w życiu słyszałeś już o badaniu RTG. Z największym prawdopodobieństwem miałeś z nim do czynienia po urazie ręki lub nogi, gdy lekarz skierował Cię na tzw. zdjęcie rentgenowskie, żeby zobaczyć rozmiar obrażeń, które wystąpiły w Twoim ciele po urazie. RTG jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które przenika przez naszą skórę i mięśnie, dzięki czemu dociera do kości. RTG jest jednym z najprostszych i najczęściej zlecanych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Mimo faktu wykorzystywania promieniowania rentgenowskiego badanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, bezbolesne i nieinwazyjne. Nie należy się go obawiać, aczkolwiek mając skierowanie na RTG na NArodowy Fundusz Zdrowia, zwłaszcza w szpitalu warto uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykonywania badania RTG w komfortowych warunkach, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje na temat badań RTG. Sprawdź, kiedy warto udać się na badanie i czy potrzeba jego wykonania dotyczy również Ciebie! 

Badanie RTG – czym jest?` 

Badanie RTG jest jednym z podstawowych badań z zakresu diagnostyki obrazowej, które pozwala zajrzeć w głąb ciała pacjenta i na wczesnym etapie wykryć zaistniałe nieprawidłowości. Badanie pozwala na dokładną analizę struktury prześwietlonego narządu, np. kości. RTG wykonuje się jednak także w celu rozpoznania chorób serca, stawów , zatok czy nerek. Mimo, że badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne to do jego przeprowadzenia i tak wymagane jest skierowanie lekarskie. 

Przygotowanie pacjenta do RTG

Aby poddać się badaniu RTG nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Jeżeli jednak RTG dotyczy odcinka kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego, a także jamy brzusznej, wówczas należy na dzień przed badaniem zachować dietę lekkostrawną i przyjmować środek eliminujący gazy. Ma to znaczenie ponieważ gazy nagromadzone w organizmie mogą niekorzystnie wpływać na jakość obrazu RTG. Na badanie należy zawsze przychodzić o czasie, z dokumentem tożsamości oraz stosownym skierowaniem. Nie zawsze pacjent będzie proszony o zdjęcie odzieży wierzchniej, jednak może się zdarzyć, że będzie to konieczne do pełnego wglądu okolicy anatomicznej. Wybierając się na RTG nie trzeba spodziewać się długiego czasu badania, zwykle trwa ono przez kilka minut i jest mało męczące dla pacjetna. 

Nie musisz już czekać w długich kolejkach i marnować swojego cennego czasu i zdrowia w oczekiwaniu na swoje badanie RTG. Przekonaj się, że wybrane placówki w Polsce, takie jak Tomma oferują swoim pacjentom wysokiej jakości badania RTG dostępne od ręki: https://tomma.com.pl/badanie/rtg/. Skorzystaj z wyjątkowej jakości badań RTG oferowanych przez wyspecjalizowane placówki diagnostyki obrazowej Tomma, które rozlokowane są na terenie całej Polski – w większych i mniejszych miastach. Tomma Diagnostyka Obrazowa świadczy usługi już od 1991 roku i w tym czasie zdobyła uznanie pacjentów w całej Polsce. Placówki Tomma stawiają na komfort i bezpieczeństwo każdego pacjenta, a także na sprawne wykonanie każdego badania RTG lub innego z zakresu diagnostyki obrazowej. Badania RTG w Tomma realizowane są na najnowocześniejszym sprzęcie, a osoby je wykonujące są odpowiednio przeszkolone w wybranym zakresie. Wybierz się na swoje następne RTG do placówki Tomma zlokalizowanej najbliżej Twojego miejsca zamieszkania i poznaj zupełnie nową jakość świadczenia usług medycznych. Dołącz do grona zadowolonych pacjentów, u których badanie RTG przywodzi na myśl pozytywne doświadczenia. Zarejestruj się już dziś i nie odwlekaj konieczności wykonania RTG w nieskończoność. Twoje zdrowie zależy od czasu udania się na to ważne badanie diagnostyczne.