Bóle menstruacyjne – jak je złagodzić?

Miesiączka i krwawienie z nią związane dotyczy każdej kobiety w wieku rozrodczym. Bóle menstruacyjne są typowym objawem towarzyszącym. Mogą pojawiać się już kilka dni przed krwawieniem. Spowodowane one są skurczami w okolicach podbrzusza. Zdarza się jednak, że promieniują także na plecy (okolica lędźwiowa). Oprócz tego kobiety bardzo często zmagają się z innymi objawami, takimi jak: bóle głowy, zawroty, nudności, omdlenia, wymioty, biegunka, zmęczenie, nadmierna senność, rozdrażnienie.

Bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwszy z nich występuje u kobiety od samego początku miesiączkowania, o drugim zaś mówimy, gdy po okresie krwawień z niewielkimi dolegliwościami bólowymi, nagle pojawiają się silne bóle menstruacyjne. Wówczas konieczne jest zgłoszenie się do specjalisty, gdyż przyczyny takiego stanu mogą wynikać z choroby, np. endometriozy czy zapalenia narządów miednicy mniejszej.

Ostre bóle miesiączkowe – jak sobie z nimi radzić?

Sposobów radzenia sobie z bolesnymi miesiączkami jest co najmniej kilka. Bóle okresowe można łagodzić używając metod domowych. Można wypoczywać w łóżku z termoforem wypełnionym ciepłą wodą, jeśli krwawienie nie jest zbyt obfite. Dobrze sprawdzą się też ciepłe kąpiele. Należy jednak pamiętać, że ciepła woda rozszerzy naczynia krwionośne, przez co krwawienie miesiączkowe może znacznie się nasilić.

Masaż okolic podbrzusza również jest sposobem na złagodzenie bólów miesiączkowych. Koliste i podłużne, delikatne ruchy sprawiają, że napięte mięśnie brzucha staną się bardziej rozluźnione.

Dobrym rozwiązaniem jest również lekkie zwiększenie aktywności fizycznej w dniach poprzedzających miesiączkę. Wybrać można bieganie, jazdę na rowerze, czy na rolkach, zumbę, jogę, czy inne ćwiczenia rozciągające. Należy dobrać wysiłek indywidualnie do swoich potrzeb i obserwować, czy przynosi on pożądane rezultaty. W trakcie trwania krwawienia i występowania bólów menstruacyjnych także można wykonywać delikatne ćwiczenia rozciągające, które pozwolą zminimalizować ich intensywność. Pobudza się w ten sposób krążenie, rozluźnia spięte mięśnie i dotlenia organizm.

Warto zwrócić szczególną uwagę na dietę, zwłaszcza w dni poprzedzające miesiączkę, gdyż dolegliwości żołądkowe, czy jelitowe mogą kumulować się ze skurczami mięśni macicy. Nie należy nadmiernie obciążać żołądka i starać się, by dieta była lekkostrawna. Większa ilość wapnia może złagodzić bóle i skurcze macicy. Wapń zawierają takie produkty jak: mleko, orzechy, nasiona, suszone owoce. Modyfikując swoją dietę, można złagodzić lub wyeliminować wzdęcia i biegunki, które bardzo często występują w trakcie trwania miesiączki. Jeśli chodzi o przyjmowane płyny, to dobrze włączyć do diety napary ziołowe. Wiele z nich działa rozkurczowo, co może znacznie złagodzić bolesne objawy miesiączki. Warto zaparzyć sobie wówczas miętę, melisę, rumianek lub nagietek.

Sposobami na bolesny okres mogą być także środki farmakologiczne. Można wspomagać się na przykład lekami rozkurczowymi lub przeciwbólowymi. Należy jednak pamiętać o racjonalnym stosowaniu tych leków.

Kolejnym sposobem walki z ostrymi bólami menstruacyjnymi jest hormonalna antykoncepcja. Jej zastosowanie jest z reguły ulgą dla kobiet, a to dlatego, że ich cykl jest wówczas regulowany i nie dochodzi do owulacji. Jest to często proponowane przez ginekologów rozwiązanie dla kobiet, którym leki przeciwbólowe nie przynoszą poprawy, a także dla tych, które chcą się oprócz tego zabezpieczyć przed zajściem w ciążę.

Jak widać sposoby na na bóle menstruacyjne są różne i każda kobieta powinna dobrać je indywidualnie, w zależności od potrzeb, ale również przy zwróceniu uwagi na skutki, jakie wywołują w jej organizmie. Należy pamiętać, że długotrwałe bóle, a także takie, których nie jest się w stanie zwalczyć żadnymi domowymi sposobami, czy też dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi i rozkurczowymi, należy skonsultować ze specjalistą. W ten sposób wyklucza się między innymi chorobowe przyczyny takiego stanu, które – jeśli występują – wymagają niezwłocznego leczenia.

Sprawdź również nasz artykuł, w którym znajdziesz jeszcze więcej informacji na temat bólów menstruacyjnych i sposób radzenia sobie z nimi.