Z czym wiąże się rozstęp mięśnia prostego brzucha?

Mięśnie brzucha odgrywają bardzo istotną rolę w naszym życiu. Biorą udział w procesach chodzenia, schylania się, a nawet oddychania. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich niewłaściwa praca i inne nieprawidłowości mogą mieć realne konsekwencje w życiu codziennym. Jedną z takich patologii jest rozstęp mięśnia prostego brzucha. Choć najczęstszą przyczyną takiego stanu może być ciąża, to spotyka się go również i u mężczyzn w wyniku otyłości. Sprawdź, czym jest rozejście się mięśnia prostego brzucha, jakie są możliwe powikłania, leczenie i rokowania.

Gdzie znajduje się mięsień prosty brzucha i jak dochodzi do jego rozejścia?

Ten leżący na przedniej ścianie brzucha mięsień odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Zaczyna się przy chrząstkach żeber, a kończy na spojeniu łonowym, więc jego praca bierze udział w tłoczni brzusznej (współpraca z przeponą). Mięsień ten współgra z mięśniami krocza, które mogą być osłabione, a efektem ubocznym tego może być nietrzymanie moczu. W przypadku kobiet najczęstszą przyczyną zmiany położenia tego mięśnia, czyli rozejścia się na boki jest przebyta ciąża (im więcej ciąż, tym większe ryzyko), problematyczny poród, zbyt duża ilość wód płodowych w ciąży. Do przyczyn pozaciążowych należy zbyt słabe napięcie mięśni bądź zbyt wysokie, dźwiganie ciężarów czy predyspozycje genetyczne. Mężczyznom zaś grozi rozstęp tych partii mięśni brzucha poprzez otyłość brzuszną, również nieprawidłowe dźwiganie ciężarów oraz brak aktywności fizycznej. Wszystkie predyspozycje do tego typu urazu mogą być zminimalizowane poprzez zachowanie prawidłowej higieny postawy podczas wykonywania wysiłku fizycznego, zdrowy tryb odżywiania, regularne wypróżnianie, unikanie stresu i prawidłowy sen.

Powikłania po rozstępie mięśnia prostego brzucha i możliwe leczenie

Jak każda zmiana w ciele człowieka, zwłaszcza ta niekorzystna, rozstęp mięśnia prostego brzucha prowadzi do licznych konsekwencji. Wśród nich znajdują się między innymi osłabienie mięśni brzucha oraz koordynacji ruchowej (poprzez ich nieprawidłowe napięcie) czy nietrzymanie moczu. W tym drugim przypadku pomocne okazują się bardzo chłonne podpaski na nietrzymanie moczu. W dyskretny i skuteczny sposób maskują problem, i zapewniają suchość oraz pewność siebie, zarówno przez cały dzień, jak i w nocy. Leczenie schorzenia, jakim jest rozstęp mięśnia brzucha, polega na zmianie trybu życia, odpowiedniej diecie i ćwiczeniach. Te ostatnie powinny być przeprowadzane pod kątem specjalisty fizjoterapeuty, który odpowiednio sklasyfikuje problem i poziom uszkodzeń mięśnia oraz dobierze odpowiednie i bezpieczne ćwiczenia. Jeżeli będą one wykonywane regularnie i prawidłowo, jest spora szansa na poprawę stanu zdrowia i utrzymanie mięśni we właściwym miejscu.

Podsumowując, kiedy borykamy się ze schorzeniem mięśni brzucha, możemy odczuwać wiele dolegliwości bólowych, bądź jedynie dyskomfort w wykonywaniu codziennych czynności. Nietrzymanie moczu przy tej chorobie pojawia się bardzo często, a jedynym wyjściem są ćwiczenia wspomagające regenerację osłabionych partii mięśniowych. W krytycznych sytuacjach przeprowadzane są zabiegi chirurgiczne.