Problem z nietrzymaniem moczu – dowiedz się o nim czegoś więcej
Problem z nietrzymaniem moczu jest dość powszechny. Szacuje się, że zmaga się z nim nawet co trzecia kobieta po 50. roku życia. Należy mieć jednak na uwadze, że może on dotyczyć również młodszych kobiet, a także mężczyzn. Mimo wszystko wiele osób wciąż go lekceważy, wstydząc się iść do lekarza. Natomiast nieleczony problem nietrzymania moczu nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale sprzyja również powstawaniu zapaleń pęcherza, a także skóry, która jest narażona na częsty kontakt z moczem. Warto pamiętać, że podjęte leczenie praktycznie eliminuje ten problem.
Czym charakteryzuje się nietrzymanie moczu?
W ogólności nietrzymanie moczu charakteryzuje się wyciekaniem moczu aż do całkowitego lub częściowego opróżnienia pęcherza, nad którym nie można zapanować. W efekcie prowadzi to do wielu krępujących sytuacji. Warto więc zacząć walkę z nietrzymaniem moczu, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy. Wówczas być może wystarczą proste ćwiczenia mięśni, by problem został zniwelowany. Natomiast jeśli będziemy zwlekać z podjęciem leczenia, może się okazać, że jedyne rozwiązanie stanowi zabieg chirurgiczny.
Lekarze dzielą problem z nietrzymaniem moczu na trzy rodzaje. Możemy mieć do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem moczu z naglącym parciem, a także nietrzymaniem moczu z powodu przepełnienia pęcherza. Problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu dotyczy zazwyczaj kobiet, ponieważ jako jedną z przyczyn tego rodzaju zaburzenia wskazuje się przebytą ciążę oraz poród. Jeśli kobieta rodzi kilkoro dzieci, niestety zwiększa się ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu. Podczas porodu uszkodzeniu ulegają bowiem mięśnie dna miednicy. W następstwie może dochodzić do niekontrolowanego wycieku moczu podczas śmiania się, kichania czy kasłania. Z kolei nietrzymanie moczu związane z naglącym parciem charakteryzuje się występowaniem silnej i nagłej potrzeby oddania moczu, której nie można przewidzieć i nad którą nie można zapanować. Nietrzymanie moczu tego rodzaju występuje na przykład w sytuacji zmiany pozycji ciała. Jako główne przyczyny powstawania tego problemu wymienia się często zapalenie pęcherza, choroby neurologiczne, a u mężczyzn również choroby gruczołu krokowego. Ostatnim rodzajem opisywanych zaburzeń jest nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza. W tym przypadku mamy do czynienia z mocno rozciągniętym pęcherzem, a dodatkowo z przeszkodą, która utrudnia odpływanie moczu z pęcherza. Następstwem tego jest stałe lub czasowe wyciekanie moczu aż do całkowitego albo częściowego opróżnienia pęcherza. Warto pamiętać, że tego rodzaju zaburzenia związane z nietrzymaniem moczu najczęściej pojawiają się u mężczyzn, którzy mają powiększona prostatę. Dodatkowo świadome lub celowe unikanie regularnego oddawania moczu może również skutkować pojawieniem się dolegliwości.
Jak leczyć problem z nietrzymaniem moczu?
Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy walkę z tego rodzaju zaburzeniami, może się okazać, że do ich zniwelowania wystarczą regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy. W ten sposób mięśnie zostaną wzmocnione, co pomoże w zachowaniu kontroli nad oddawaniem moczu. Drugim etapem leczenia, gdy ćwiczenia okażą się niewystarczające, są odpowiednie środki farmakologiczne. W ostateczności można również zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy długo zwlekaliśmy z wizytą u lekarza.
Zanim problem z nietrzymaniem moczu zostanie rozwiązany, warto postawić na środki doraźne, które pomogą w zachowaniu komfortu na co dzień, a także ułatwią utrzymanie prawidłowej higieny. W tym celu dobrze jest skorzystać ze specjalistycznych produktów, takich jak pieluchomajtki lub wkładki. Aby wybrać właściwy produkt, warto go wcześniej przetestować, wykorzystując bezpłatne próbki dostępne pod adresem https://www.tena.pl/bezplatna-probka.
Bibliografia:
- Drabczyk R. Nietrzymanie moczu. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. Data dostępu: 22.11.2018.