Czym jest nefrologia, jak wygląda wizyta u nefrologa?
Zawartość podstrony
Jakie badania zrobić przed wizyta u nefrologa?
Funkcje i choroby nerek – badaniem tych rzeczy zajmuje się nefrologia. Choć medycynę nerki interesują od dawna, to nazwa dla tej dziedziny nauki powstała dopiero w latach sześćdziesiątych. Nefrolog pracuje nie tylko z pacjentami, którzy cierpią z powodu chorób nerek, ale także z tymi, u których inne choroby wywierają wpływ na nerki.
Wizyta u nefrologa wymaga skierowania. To najczęściej jest wystawiane przez lekarza w przypadku złych wyników badań moczu. Objawy, które powinny nas skłonić do szukania pomocy u nefrologa to m.in.:
- częstomocz
- mocz o ciemnym lub czerwonym zabarwieniu
- ból i pieczenie przy oddawaniu moczu
- mętny mocz, którego zapach przypomina amoniak
Dolegliwości związane z oddawaniem moczu to jednak nie jedyne objawy, które mogą wskazywać na problemy z nerkami. Bywa, że choroby nerek objawiają się także przez chroniczne zmęczenie, obrzęki wokół oczu, ból w okolicy żeber czy nadciśnienie.
Na czym polega badanie nefrologiczne?
Pacjenci, których czeka pierwsza wizyta u nefrologa, często zastanawiają się nad tym, jaki będzie jej przebieg. Nie będzie się ona jednak różnić od pierwszej wizyty w gabinecie jakiegokolwiek innego specjalisty. Nefrolog będzie chciał poznać nasze objawy, dlatego warto wcześniej zastanowić się nad wszystkim, co nam dolega – przede wszystkim trzeba wymienić te objawy, które można bezpośrednio powiązać z zaburzeniami w pracy nerek. Warto wspomnieć też jednak o wszystkich innych dolegliwościach, które zaczęły nam dokuczać, gdyż mogą pomóc nefrologowi w diagnostyce.
Do gabinetu zabieramy także wyniki wykonanych wcześniej badań. Nefrolog na pewno będzie chciał zapoznać się z wynikami badań ogólnych moczu i morfologii krwi. Przyda się także kreatynina, mocznik, poziom glukozy i jonogram.
Bardzo często w celach diagnostycznych nefrolog zleca jeszcze wykonanie USG nerek.
Leczenie i badanie nefrologiczne
Nefrologia i urologia to dwie dziedziny, które często ze sobą współpracują w przypadku chorób i dolegliwości ze strony układu moczowego. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, może się zdarzyć, że nefrolog zaleci także konsultację z urologiem. Często też lekarze zajmujący się nefrologią, mają również specjalizację urologiczną.
Leczenie nefrologiczne najczęściej koncentruje się na farmakoterapii oraz zaleceniach dotyczących zmiany diety i stylu życia. Ich dobór zależy od postawionej diagnozy. Nefrologia zajmuje się także leczeniem chirurgicznym (np. przeszczep nerki). W zależności od schorzeń, nefrolog może także zalecić dializę czy plazmaferezę. To jednak metody stosowane w ciężkich schorzeniach.
Szczera i otwarta rozmowa z nefrologiem o doświadczanych objawach oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich to najprostsza droga do leczenia schorzeń nerek.