Biegunka u niemowlaka – jak sobie z nią radzić?

Biegunka potrafi być bardzo niebezpieczna, jednak ma to miejsce zwłaszcza w przypadku niemowlaków. Niezależnie od jej powodu, może ona doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów, w tym nawet do odwodnienia. Jak sobie radzić z biegunką i czym może się ona różnić w przypadku dzieci karmionych piersią oraz mlekiem modyfikowanym?

Stolec – źródła informacji o zdrowiu dziecka

Jeżeli obawiamy się o to, w jakim stanie zdrowia jest nasze dziecko, warto obserwować jego stolec. W praktyce jest to prawdziwe źródło informacji, które dość szybko poinformuje nas o tym, że w organizmie niemowlaka dzieje się coś złego. Jest to też o tyle istotne, że samo dziecko nijak nie może nas o tym poinformować, a jako rodzice nie powinniśmy płaczu zawsze wiązać z bólem czy problemami zdrowotnymi, bowiem jego powodów może być bardzo wiele.

Biegunka u dziecka karmionego piersią – podstawowe informacje

Sposób karmienia dziecka jest kluczowy w przypadku tego, jak określamy biegunkę i jej obecność. Stolec dziecka będzie bowiem bardzo się różnił w zależności od tego, czy dziecko jest karmione piersią, czy właśnie mlekiem modyfikowanym lub pokarmami stałymi.

W przypadku karmienia dziecka piersią stolec jego nie będzie się znacząco różnił w przypadku, gdy będzie miało ono biegunkę w porównaniu do stolca zdrowego. Wszytko wynika z tego, że dziecko karmione jest pokarmem płynnym, przez co stolec zawsze będzie bardzo rzadki. W tym przypadku, aby ocenić, czy dziecko ma biegunkę, należy zwracać uwagę na to, ile stolców na dobę oddaje. Pamiętać jednak trzeba, że u dziecka karmionego piersią może być ich nawet 10 na dobę, i nie jest to jeszcze biegunka.

Jak rozpoznać biegunkę u dziecka karmionego piersią?

Istnieje kilka dodatkowych metod, które pomogą nam upewnić się, czy dziecko ma biegunkę, czy też nie. Po pierwsze, warto zwracać uwagę na wszelakie dodatkowe objawy – jeżeli pojawia się wzdęty brzuszek, płaczliwości, ale również gorączka lub stan podgorączkowy, w takim przypadku połączenie tych objawów z dużą ilością stolców na dobę może wskazywać, ze dziecko ma problemy z biegunką.

Dodatkowo warto obserwować dokładnie zapach stolca. U dziecka zdrowego, którego nie dotyczy biegunka, przy karmieniu dziecka piersią, stolec powinien być niemal bezzapachowy. Jeżeli jednak zapach stolce jest mocno wyczuwalny, a do tego jest naprawdę intensywny, czasem nawet ostry – może to wskazywać na problem, jakim jest biegunka.

Podobnie jak w innych przypadkach, zawsze skrajnie powinna zaniepokoić nas obecność krwi w stolcu. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Przyczyny biegunki u niemowlaka

Zakażenia pasożytnicze, wirusy i bakterie, ale również alergie czy nietolerancje pokarmowe – biegunka u niemowląt może mieć bardzo wiele powodów. Jednocześnie, jednym z nich, o którym słyszało relatywnie mało osób, jest ząbkowanie – ono również może być powodem pojawiającej się biegunki.

Jeżeli biegunka jest powodem jakiejś alergii lub nietolerancji, stosunkowo łatwo jest to zaobserwować. W takim przypadku biegunka pojawi się po zjedzeniu konkretnego pokarmu lub w trakcie rozszerzania diety dziecka. Jeżeli biegunka się pojawia, a my obawiamy się alergii lub nietolerancji, należy odczekać kilka dni i podać dziecku to, co jadło lub piło przed biegunką. Jeżeli sytuacja się powtórzy, wiele wskazuje na to, że to właśnie alergia lub nietolerancja – to będzie bardzo istotna wskazówka dla lekarza, który będzie dalej zajmował się danym problemem.

Jeżeli problemem nie jest jednak alergia i nietolerancja, najczęściej powodem problemów są rotawirusy – są one skrajnie niebezpieczne dla najmłodszych, dlatego warto zdecydować się na zaszczepienie na nie dziecka. Co istotne, szczepienie takie nie będzie ono refundowane przez NFZ i sami będziemy musieli za nie zapłacić, lecz warto zdecydować się na taką inwestycję.

Biegunka u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym

W przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym jego stolce szybko staje się znacznie twardszy, a ilość wypróżnień w trakcie doby drastycznie spada. W takim przypadku standardowe są nie więcej, niż 3 stolce na dobę. Widać więc, że stolec, który u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym będzie już uznawany za biegunkę, u dziecka karmionego piersią będzie czymś absolutnie normalnym i standardowym.

Alergie lub nietolerancja na konkretną mieszankę

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym dochodzi jeszcze jeden powód biegunki. Często może być nim nietolerancja lub alergia na konkretną mieszankę mleka. Jeżeli więc obserwujemy objawy biegunki w momencie, gdy zmieniamy dziecku mieszankę, warto sprawdzi, czy problem ten pojawi się znowu w przypadku innego produktu. Czasem, aby wybrać naprawdę dobrą i odpowiednią mieszankę mleka dla naszego dziecka, trzeba sprawdzić nawet kila z nich.

Co podać na biegunkę u dziecka?

Kluczowe w przypadku biegunki jest niedoprowadzenie do odwodnienia dziecka. Jeżeli dziecko ma mniej niż 6 miesięcy, zgodnie z wytycznymi WHO nie powinniśmy decydować się na podawanie mu ani wody, ani herbatek, a nawodnienie dziecka powinniśmy opierać na mleku. Warto robić częste odstępy między karmieniem, dzięki czemu dziecko za każdym razem na początku będzie otrzymywać mleko bardziej wodniste.

Jeżeli dziecko ma więcej, niż 6 miesięcy, możemy podawać mu nie tylko wodę czy naprawdę słabe herbatki, ale również elektrolity, które jednak muszą być odpowiednio dopasowane do wieku dziecka.

Jeżeli chcemy zadbać o mikroflorę jelitową, która może cierpieć w trakcie biegunki, warto postawić na suplementację probiotyków.