Jak radzić sobie z alergią?

Czy wiesz, że nawet co czwarty Polak może mieć problem z alergią? Gdy przyroda budzi się do życia, krzewy i drzewa kwitną, łąki pokrywają się tysiącami kwiatów, a słońce poczyna sobie coraz śmielej, aż 25% z nas, zamiast się z tego cieszyć, próbuje uporać się z dokuczliwymi objawami alergii. Czy istnieje sposób, w jaki możesz sobie pomóc?

Jeśli należysz do osób, którym wiosna nie kojarzy się z budzącą się do życia przyrodą, a raczej z pasmem udręk i nieprzyjemności, nie załamuj się. Oto kilka sposobów, które pomogą ci zrozumieć „wroga” i lepiej sobie z nim radzić.

Życie z alergią: jak możesz je sobie ułatwić?

Po pierwsze: diagnoza. Bez odpowiedniej diagnozy, skuteczna walka z alergią nie będzie możliwa. Co ważne, nie próbuj się diagnozować z internetem i na własną rękę. Wyszukiwarka internetowa nie zastąpi ci pomocy specjalisty. Poszukaj doświadczonego alergologa, wykonaj niezbędne testy. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie leków odpowiednich dla ciebie.

Po drugie, zapoznaj się z kalendarzem pyleń roślin. To pozwoli ci się dowiedzieć, kiedy powinieneś unikać nadmiernej aktywności na zewnątrz i kiedy szczelniej zamykać okna w domu.

Po trzecie, pamiętaj, że dla alergików niekorzystna może być nie tylko sucha i ciepła aura, ale i deszcz. Jeśli szukasz optymalnej pory na spacer, najlepiej wybierz się na niego tuż po ulewnym, obfitym deszczu, który sprawi, że opadną unoszące się w powietrzu pyłki, a jednocześnie nie zdążą się rozprzestrzenić nowe.

Po czwarte, oczywiście każdy alergik musi również normalnie funkcjonować: wyjść do pracy, po zakupy itd. Nie ze wszystkim można czekać na odpowiednią porę. Kiedy mimo niesprzyjających warunków, musisz wyjść na zewnątrz, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu twarzy, nosa i oczu. Nie zapominaj również o tym, by dużo pić. Dzięki temu śluzówki nie będą tak intensywnie reagować na alergeny.

Gdy wrócisz do domu, zmień ubranie, weź prysznic i umyj włosy. Dzięki temu pozbędziesz się z ciała i włosów pyłków, które przywędrowały do domu razem z tobą.

Oczywiście również dom może stać się miejscem problematycznym dla alergika. Aby sobie pomóc, zrób generalne porządki. Nie zapominaj o myciu zwilżoną szmatką zarówno mebli, jak i podłogi. Często zmieniaj pościel, jednak unikaj suszenia jej na świeżym powietrzu. Nie rezygnuj z wietrzenia mieszkania, ale jeśli możesz, wykonuj tę czynność po ulewnym deszczu lub po godzinie 22, gdy opadną już pyłki.

W walce z pyłkami sprzymierzeńcem będą również lekko wilgotne firanki w oknach i dbałość o regularne nawilżenie powietrza.

Typowe objawy alergii wziewnych

Jeśli żyjesz z alergią od dawna, pewnie żaden z objawów nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Ale jak rozpoznać, że zaczyna się dziać coś złego?

Alergia na pyłki to jeden z typów alergii, który towarzyszy nam od wczesnej wiosny aż do początków zimy. Zaliczamy ją do alergii wziewnych.

Do typowych objawów alergii wziewnych, należą:

alergiczne zapalenie spojówek: zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie i łzawienie. Brzmi znajomo? Jeśli tak, krople do oczu na alergię będą twoim sprzymierzeńcem.

alergiczny nieżyt nosa (inaczej nazywamy go po prostu katarem siennym): częste kichanie, nieprzyjemna wydzielina z nosa; intensywność i dokuczliwość podobnych objawów, pomogą ci je odróżnić od przeziębienia

astma alergiczna: podczas „starcia” z alergenem pojawia się gwałtowny kaszel, któremu mogą towarzyszyć duszności.

Rozpoznajesz któryś z tych objawów? Koniecznie odwiedź dobrego alergologa.