Rotawirus – groźny dla niemowląt i dzieci

Rotawirusy (jest to grupa wirusów) są jedną z przyczyn zapalenia żołądka i jelit u małych dzieci oraz niemowląt. Najczęściej chorują dzieci do 5 roku życia, rzadziej chorują osoby w wieku powyżej 65 lat. Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego wywoływane przez rotawirusy nazywane jest popularnie grypą żołądkową, ale trzeba zaznaczyć, grypa żołądkowa może mieć również inne przyczyny. Biegunka i wymioty szybko prowadzą do odwodnienia i zaburzeń metabolicznych w organizmie

Objawy zakażenia rotawirusem

  • wodnista biegunka, stolec oddawany wielokrotnie w ciągu doby
  • wymioty
  • gorączka do 38,5°C
  • objawy jak w infekcji górnych dróg oddechowych (rzadziej, ok 1/3 przypadków)

Choroba rozwija się przez 1-3 dni, ale jeszcze przed wystąpieniem objawów w stolcu chorego znajdują się duże ilości wirusów. Choroba trwa 4-10dni, ale wydalanie wirusów może trwać jeszcze miesiąc, a nawet dłużej. Przez cały ten czas osoba chora, lub zdrowiejąca może być źródłem zakażenia.

Zakażenie rotawirusem – sposoby

  • kontakt z zakażoną osobą – brudne ręce zakażone od stolca – wirus roznosi się na zabawki, klamki, meble, ubrania i inne przedmioty, których dotykała osoba zakażona
  • żywność lub woda zakażona rotawirusami
  • wdychanie wirusa z powietrzem (rzadko)

Wymienione sposoby zakażania rotawirusem sprawiają, że bardzo często dochodzi do niego w szpitalu, w żłobku lub w przedszkolu. Jeśli zachoruje dziecko, to zwykle choruje cala rodzina.

Rotawirus – leczenie

Nie ma leków przyczynowych na infekcje rotawirusem, ale można doraźnie stosować leki przeciwgorączkowe i probiotyki. Ważne jest niedopuszczenie do odwodnienia, zazwyczaj wystarczy doustne podawanie płynów. Jeśli to nie pomaga, trzeba udać się z dzieckiem do lekarza, by nie dopuścić do odwodnienia i utraty elektrolitów. Dieta przy zakażeniu rotawirusem – kleik z ryżu lub kaszy.

W zapobieganiu zakażenia rotawirusami ważne jest przestrzeganie higieny osobistej chorego i współmieszkańców oraz higieny otoczenia. Jeśli w rodzinie jest osoba chora lub rekonwalescent, trzeba dezynfekować powierzchnie, z którymi chory się stykał. Ważna jest higiena w trakcie przyrządzania posiłków.

Rotawirus – szczepienia ochronne

Szczepienie ochronne przeciwko rotawirusom jest wymienione jako zalecane w program Szczepień Ochronnych GIS dla dzieci w wieku 6-24 tygodnie życia. Jest to szczepionka na receptę lekarską.