Jak zachęcić dziecko do jedzenia?
Zawartość podstrony
Dziecka nie powinno się przymuszać do jedzenia, jednak warto budować w nim zdrowe nawyki i zachęcać do regularnego przyjmowania posiłków. Im wcześniej odpowiednie zasady odżywiania zostaną wprowadzone, tym lepiej. Dziecko będzie też zdrowsze i szczęśliwsze, ze względu na brak zaburzeń i chorób wynikających z niewłaściwych przyzwyczajeń. Dla wielu osób dorosłych zmiana nawyków żywieniowych jest bardzo trudna, jeżeli zostały one wyniesione z okresu dzieciństwa. Dziecko warto więc zachęcać do jedzenia zdrowych i wartościowych posiłków, a także uświadamiania go o zasadach zdrowego odżywiania.
Unikanie przekąsek
Bardzo często dziecko nie ma ochoty na jedzenie, ponieważ po prostu nie jest głodne. Przyczyną zaspokojenia apetytu mogą być różnego rodzaju przekąski, po które dzieci sięgają między posiłkami. Słone paluszki, chipsy, słodycze oraz inne przysmaki zapewniają pożądane doznania smakowe i dają zastrzyk energii, jednak nie dostarczają praktycznie żadnych wartości odżywczych. Z podjadania między posiłkami lepiej zrezygnować całkowicie, a wszelkie przekąski zostawiać na deser. Próby przekonania dziecka o konieczności zjedzenia przygotowanego dania może być w przeciwnym razie trudne. Warto opracować zasady sięgania po różnego rodzaju smakołyki, aby nie zstępowały one obiadu oraz innych stałych posiłków w ciągu dnia. W doborze dobrych zamienników dla słodyczy może pomóc pediatra online, który udziela zdalnych konsultacji.
Różnorodne i ciekawe posiłki
Większość dzieci nie lubi codziennie jeść tego samego. Nawet ulubione i najsmaczniejsze dnia mogą szybko zbrzydnąć, jeżeli będzie spożywane zbyt często. Dzieciom nie powinno się też serwować jedzenia podawanego w sposób nieciekawy i nieapetyczny. Warto poświęcić nieco czasu, aby posiłek był kolorowy i ciekawy. Nawet największe niejadki będą bardziej skłonne do spróbowania czegoś, co dobrze prezentuje się na talerzu i pobudza apetyt. Dzieciom warto też zapewnić możliwość wyboru, ponieważ każdy ma nieco inne gusta kulinarne. Aby przekonać je do spożywania posiłków, najlepiej zaproponować kilka wariantów zdrowych i smacznych dań. Dotyczy to nie tylko obiadów, ale też śniadań i kolacji. Na talerzach warto też zaprezentować różne dodatki. Jeżeli jednak utracie apetytu towarzyszą inne niepokojące objawy, pomocy będzie lekarz pediatra online.
Odpowiednie porcje
Rodzice zwykle nie żałują jedzenia swoim dzieciom, przez co na talerze często trafiają zbyt duże porcje. Taka postawa wynika wynika z rodzicielskiej miłości, a także potrzeby dzielenia się wszystkim co najlepsze. Najedzone dziecko będzie zdrowo się rozwijało i rosło, a przy tym szybko nie zgłodnieje. Porcje mogą być jednak zbyt duże. Żołądek dziecka jest dość niewielki, dlatego nie powinno się go rozciągać poprzez przekarmianie. Dziecko może nie mieć siły i chęci, aby zmieść tak duży posiłek. Najlepszym rozwiązaniem jest serwowanie małych porcji, a w razie potrzeby podawanie dokładek. Pewnym ułatwieniem może być przygotowywanie posiłków częściej, za to mniejszych objętościowo. Jeżeli mimo takich zmian dziecko wciąż nie ma apetytu, niezbędna może się okazać konsultacja pediatryczna online.
Świadome jedzenie
W karmieniu dzieci bardzo ważne jest dbanie o to, aby zyskiwały one świadomość jedzenia. Duże znaczenie ma dla nich wiedza, skąd tak naprawdę biorą się serwowane im posiłki. Nie wszystkie dzieci mogą przebywać na wsi i zapoznawać się z pracą rolników i hodowców, zasadami wypiekania chleba czy sposobami uprawy warzyw. Nie mają przez to świadomości, jak długą drogę przechodzą poszczególne produkty przed trafieniem do sklepu i ostatecznie na talerz. Jeżeli jest to możliwe, warto też uprawiać własny ogródek ziołowy czy warzywny. Nie wymaga to całego ogrodu do dyspozycji, ponieważ na kilka doniczek w zupełności wystarczy balkon czy parapet. Dziecko będzie mogło wówczas dogląda roślin i dowiedzieć się, skąd bierze się jedzenie. Innym sposobem na poszerzanie świadomości może być zachęcanie do aktywności i obowiązków kuchennych, włącznie z przygotowywaniem posiłków. Dla dziecka wspólne gotowanie powinno być jednak przede wszystkim zabawą, a tym samym ciekawą formą spędzania wolnego czasu.