Probiotyki

Organizm człowiek jest pożywką dla drobnoustrojów i choć czasem trudno pogodzić się z takim uproszczeniem, to jest ono w pewnym sensie prawdziwe. Organizm człowieka w okresie ewolucji wszedł w symbiozę z różnego rodzaju bakteriami i to tak bliską, że bez nich nie mogłoby dochodzić w naszych organizmach do wielu korzystnych procesów życiowych. Drobnoustroje obecne w organizmie człowieka są w większości przypadków pożyteczne. Rolą ich jest ochrona przed bakteriami chorobotwórczymi poprzez utrzymywanie ich ilości w ustalonych, ścisłych ramach. Te bakterie, o zbawiennym wpływie na organizm to probiotyki. Tą nazwą określa się również doustnie podawane substancje zawierające żywe kultury pożytecznych bakterii.

Gdzie żyją dobre bakterie?

Większość bakterii żyje w jelicie grubym – jest to bogaty ekosystem, bytuje w nim około tysiąca gatunków mikrobów. Tak ogromna ich ilość świadczy, o ich wielkiej roli dla organizmu człowieka.

Z punktu widzenia ochrony zdrowia najważniejsze są gatunki bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, których zadaniem jest zachowanie prawidłowej flory fizjologicznej oraz rodzaju Bifidobacterium (w skrócie zwane bakteriami LAB, czyli bakterie kwasu mlekowego).

Te bakterie wraz z innymi pokrywają szczelnie nabłonek jelitowe, stanowiąc barierę ochronną dla bakterii chorobotwórczych oraz szkodliwych substancji, które dostarczamy wraz z pożywieniem, powietrzem do jelit. Powierzchnia nabłonka, którą mają chronić to ok. 400 metrów kwadratowych.

Bakterie kwasu mlekowego od zawsze były i są dotychczas wykorzystywane do naturalnych metod kwaszenia i żywności np. kwaszenie kapusty, ogórków, powstawanie mleka ukwaszonegprobiotyki-to-dobre-bakterie

probiotyki,probiotyków,probiotykiem,probiotyk,probiotyku,probiotykami,

o.

Problemy z brakiem probiotyków

W obecnych czasach, kiedy żywność produkowana jest w sposób masowy. Stosuje się powszechnie antybiotyki i wysoki poziom higieny, które powodują, że społeczeństwa cywilizowane tracą kontakt z naturalnymi bakteriami w środowisku.

Braki probiotyków w pożywieniu związane są z masowym rozwojem chorób cywilizacyjnych jak na przykład alergia. Powód to złe funkcjonowanie organizmu na skutek zaburzeń we florze bakteryjnej układu pokarmowego człowieka. Mikroby mieszkające na nabłonku jelitowym z powodu zbyt przetworzonej żywności nie chronią tak szczelnie, jak kiedyś, bo jest ich zbyt mało i są mniej aktywne.

Jak zapewnić organizmowi odpowiednią ilość probiotyków ?

Należy stosować odpowiednią dietę poprzez zwiększenie ilości warzyw i owoców, ziaren zbóż oraz jeść je również w postaci kiszonek. Należy spożywać również fermentowane napoje mleczne nowej generacji jak mleko ukwaszone, kefiry, jogurty, mleko i serki, tłuszcze do smarowania pieczywa itp.

Taka żywność zwiększa ilość dobrych bakterii typu LAB w jelicie grubym, a poprzez to wzmacnia florę bakteryjną i tym samym jej funkcję ochronną. Mechanizm działania mikrobów jest taki, że przyklejają się one do śluzówki i w konsekwencji minimalizują znacznie ryzyko przyczepiania się do niej bakterii chorobotwórczych. Wstrzymują albo znacznie spowalniają także ich rozwój, a nawet mają zdolność ich niszczenia poprzez wytwarzanie takich substancji, jak kwas mlekowy, nadtlenek wodoru i substancje zwane bakteriocynami.