Biegunka u dziecka – krótki poradnik nie tylko dla rodziców.
Zawartość podstrony
Biegunka u dziecka może pojawić się na każdym etapie jego rozwoju, nawet zaraz po urodzeniu. Może mieć wiele przyczyn, ale podstawy postępowania są zawsze takie same. Najpierw należy ocenić, czy sytuacja jest poważna, a następnie albo skonsultować się z lekarzem, albo podjąć odpowiednie działania w domu. Chcesz wiedzieć, co możesz zrobić od razu? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Jak rozpoznać biegunkę u dziecka?
U noworodka lub niemowlęcia już trzecia luźna kupa jest uznawana za objaw biegunki. Jeżeli zauważymy w pieluszce śluz, ropę lub krew, to już pierwszy stolec jest uznawany za biegunkę u dziecka. Wtedy powinniśmy udać się do lekarza. Innym alarmującym objawem są występujące w tym samym czasie wymioty, gorączka lub wysypka. Wtedy też powinniśmy natychmiast skonsultować się ze specjalistą.
Dziecko ma biegunkę – co robić jeszcze przed wizytą u lekarza?
Maluszek powinien być przede wszystkim odpowiednio nawodniony. Odwodnienie u noworodków, niemowląt i dzieci jest bardzo niebezpieczne, a może nastąpić podczas biegunki nawet w kilka godzin, dlatego należy działać natychmiast. Na każdy luźny stolec musimy podać dziecku poniżej 2 lat dodatkowe 50-100 ml płynu, a starszemu 100-200 ml płynu. Dziecko powinno dostawać również normalnie jedzenie. Możemy podzielić je na mniejsze porcje i dawać częściej, u starszych dzieci możemy nieco zmodyfikować dietę na lżejszą, bez surowych owoców i produktów mlecznych, ale absolutnie nie wolno głodzić maluszka. Dzieci, które jedzą już pokarmy stałe, powinny odczuć ulgę po zjedzeniu gotowanej marchewki czy pieczonego jabłka.
Jak wspomóc leczenie biegunki u dziecka w naturalny sposób?
Jednym z najbezpieczniejszych i naturalnych sposobów na to, by biegunka u dziecka złagodniała, jest podanie mu kropli lub saszetki z bakteriami priobiotycznymi Lactobacillus rhamnosus. Są to najlepiej przebadane bakterie tego typu. Występują one naturalnie w przewodzie pokarmowym, a podanie ich dziecku pozwala na przywrócenie równowagi flory bakteryjnej w brzuszku. Warto zwrócić uwagę na formę produktu. Najlepsze są te, które zostały otrzymane za pomocą mikroenkapsulacji, dzięki temu bakterie lepiej zachowują żywotność w przewodzie pokarmowym. Najlepsze środki nie będą też miały zbędnych składników w postaci laktozy czy glutenu. Dodatkowym atutem może być łatwość w podaniu czy też atrakcyjny smak, który może pomóc w przekonaniu małego pacjenta do współpracy.