Bądź w gotowości na nowe aktywności! Przegląd nowoczesnych form aktywności fizycznych

Mówi się, że ograniczenia w sporcie nie istnieją – w przenośni i dosłownie – a to chociażby dlatego, że wciąż opracowywane są nowe formy treningu. Gdybyśmy spróbowali policzyć wszystkie znane nam rodzaje aktywności fizycznych, prawdopodobnie zajęłoby nam to tyle czasu, ile musielibyśmy poświęcić na przyswojenie techniki kilku nowych dyscyplin. Warto więc od razu przejść do sedna! W tym artykule poznasz 3 najnowocześniejsze formy aktywności fizycznych, które zyskują popularność.

Trening EMS (ang. Electrical Muscle Stimulation)

To specjalny zestaw ćwiczeń, który wykorzystuje urządzenie do elektrostymulacji mięśni całego ciała. Przepływające przez ciało impulsy o konkretnej częstotliwości, działają na układ mięśniowy w porównywalnym stopniu, jak trening siłowy. Trening EMS cechuje się krótkim czasem trwania (20 minut) i intensywnością dopasowaną do trenującego, co pozwala spalić nawet do 500 kcal podczas jednej sesji!

Podstawową przewagą tej formy nad tradycyjnym treningiem siłowym jest to, że po pierwsze trwa ona krócej, odbywa się bez użycia sprzętu i konieczności opanowania prawidłowej techniki ćwiczeń. Ponadto impulsy elektromagnetyczne docierają do konkretnych włókien mięśniowych, wzmacniając je, ale także masując, co nie zawsze jest możliwe do osiągnięcia podczas tradycyjnego wyciskania ciężarów. To nowoczesne rozwiązanie dla zabieganych, którym zależy na uzyskaniu upragnionej sylwetki. Osoby, które często rezygnują z ćwiczeń z obciążeniem, głównie przez wzgląd na swoje stawy i kości, jak najbardziej powinny spróbować treningu EMS.

Zatrzymajmy się na moment przy tej kwestii. Oprócz zwracania uwagi na technikę wykonywania ćwiczeń, warto przede wszystkim zaopatrzyć się w elementarną wiedzę. Czy wiesz, że ważnym białkiem w organizmie człowieka, stanowiącym jeden z głównych składników chrząstek, kości, ścięgien i innych tkanek łącznych jest kolagen? Ponieważ jego ilość w organizmie maleje wraz z wiekiem, można rozważyć jego suplementowanie. Chcąc dodatkowo zadbać o swoje kości, chrząstki (stawy), warto zwrócić uwagę na preparaty, które w swoim składzie zawierają składniki wspomagające produkcję kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki oraz kości (witamina C), pomagające w utrzymaniu zdrowych kości (witamina D) czy pomagające w utrzymaniu prawidłowego stanu tkanek łącznych (miedź).

To właśnie m.in. one znajdują się w Doppelherz® system KOLLAGEN 11.000 PLUS. Suplement diety jest dostępny w formie wygodnych ampułek do picia. W swoim składzie zawiera płynny kolagen Peptan® w postaci bioaktywnych peptydów kolagenowych, co oznacza, że jest wysoce przyswajalny i biodostępny (absorpcja na poziomie 90%). W jednej ampułce Doppelherz® system KOLLAGEN 11.000 PLUS znajdziesz więc powyższe składniki, ale przede wszystkim aż 11 000 mg hydrolizatu kolagenu Peptan® oraz chondroitynę – jeden z podstawowych składników wchodzących w skład chrząstki stawowej, więzadeł i mazi stawowej.

Doppelherz® system KOLLAGEN 11.000 PLUS

Aerial joga

Jeśli szukasz nowej formy treningu, która sprawi, że będziesz unosić się nad ziemią, koniecznie spróbuj aerial jogi! To połączenie fitnessu, jogi, tańca, akrobatyki i stretchingu w jednym. W trakcie zajęć wykorzystuje się duży kawałek materiału podwieszony do sufitu i z jego użyciem wykonuje się różne sekwencje. Aerial jogę można porównać do treningu z użyciem własnego ciężaru ciała, gdyż mocno angażuje ramiona, mięśnie brzucha i kręgosłup. Jeśli poszukujesz urozmaicenia dla tradycyjnej praktyki jogi czy zajęć fitness, te ćwiczenia z chustą będą dla ciebie!

Jumping fitness

Skakanie na trampolinie to dająca dużo frajdy zabawa dla najmłodszych, a dla tych nieco starszych to całkiem dobry pomysł na trening! Jak już się domyślasz, jumping fitness to forma treningu na jednoosobowych trampolinach. Wybierając się na takie zajęcia, możesz się spodziewać niezliczonej ilości podskoków – począwszy od rozgrzewki, przez główną część, aż po rozciąganie. Ta forma aktywności jest stosunkowo nieinwazyjna dla układu kostno-stawowego, jeśli jest prowadzona przez doświadczonego instruktora. Na trampolinie mięśnie rozluźniają się, ścięgna rozciągają, a stawy są dużo mniej obciążone. Dla zabawy, czy też dla spalenia sporej ilości kalorii – wybierz się na jumping fitness i poskacz sobie beztrosko!

Nowe i coraz bardziej kreatywne formy aktywności fizycznej zachęcają do spróbowania w nich swoich sił. My jak najbardziej zachęcamy do eksplorowania świata rekreacji – odważnie, ale z głową i z myślą o swoich kościach oraz chrząstkach (stawach).

Źródła:

https://www.bodyclock.pl/Co-to-jest-elektrostymulacja-EMS-chelp-pol-123.html, dostęp internetowy (19.08.2020 r.).
https://impulsetraining.pl/trening-ems/, dostęp internetowy (19.08.2020 r.).
https://lifemanagerka.pl/2018/02/aerial-joga-plusy-minusy/, dostęp internetowy (19.08.2020 r.).
https://rodzinanastart.pl/aktywnosc-dla-rodzicow/fitness-na-trampolinie-polecany-nawet-przez-nasa/, dostęp internetowy (19.08.2020 r.).