Czym jest VR fitness i jak może pomóc zbudować formę życia?

Virtual reality (VR), czyli wirtualna rzeczywistość to, jak zapewne się domyślasz, obraz stworzony komputerowo, który najprościej mówiąc – jest imitacją świata realnego lub fikcyjnego, w zależności od intencji twórców. Z artykułu dowiesz się, jak ta nowoczesna technologia może pomóc w realizacji celów i utrzymaniu lub zbudowaniu formy.

Czym jest VR fitness?

VR fitness to aktywność na miarę XXI wieku. Dzięki użyciu gogli, możesz razem ze swoim treningiem przenieść się do wirtualnego świata, spalając realne kalorie. To nie tylko ćwiczenia fitness, a również sporty walki, tańce oraz gry ruchowe czy trening siłowy. Aby móc skorzystać z możliwości tej technologii, potrzebny będzie odpowiedni sprzęt – gogle VR, kamera, PlayStation lub komputer stacjonarny i kontrolery ruchu, które należy trzymać w dłoniach. Traktuj tą aktywność jak każdy inny sport i nie zapomnij o odpowiednim, luźnym stroju, zadbaj o wygodne buty treningowe męskie oraz o butelkę wody – wbrew pozorom możesz się nieźle zmęczyć!

Jakie daje możliwości oferuje VR fitness?

Wybierając trening w wirtualnej rzeczywistości, możesz skonfigurować licznik kalorii, wybrać odpowiednią intensywność ćwiczeń oraz partie ciała, na których chcesz się skupić. Każda gra ma poziomy zaawansowania, więc bez względu na stopień kondycji i wytrzymałości, możesz wybrać coś dla siebie. Obecność licznika jest dla Ciebie szczególnie dobrą informacją, jeśli nie masz zegarka sportowego. Dzięki niemu możesz sprawdzać, jak intensywny był trening. Poza tym, VR fitness daje możliwość monitoringu progresu w konkretnej grze, co może być nie lada motywacją i determinacją do kolejnych ćwiczeń. 

Czy VR fitness przynosi zamierzony efekt?

Gry na PlayStation nie kojarzą nam się z treningiem, a raczej z relaksem w piątkowy wieczór. Jak więc można zrzucić zbędne kilogramy z jego pomocą? Oczywiście jak się domyślasz, nie osiągniemy tego siedząc na kanapie i trzymając pada. Sytuacja zmienia się jednak wraz z nadejściem technologii VR. To czy ostatecznie będziemy mogli mówić o sukcesie zależy od zaangażowania, systematyczności oraz dobrania gry o odpowiedniej intensywności. Okazuje się, że grając przez godzinę, jesteśmy w stanie spalić nawet 500 kalorii! Osoby, którym nie zależy na utracie kilogramów, a na wysmukleniu sylwetki, mogą wybrać trening siłowy, dzięki któremu wyrzeźbią mięśnie, zwiększą sprawność i zwinność oraz poprawią kondycję. 

Trening w rzeczywistości czy w wirtualnym świecie?

To pytanie powinien sobie zadać każdy z nas i wybrać taki rodzaj sportu, jaki pasuje nam najbardziej. Teraz, kiedy nie ma możliwości wyjścia na siłownię, a pogoda nas nie rozpieszcza, VR jest dobrym urozmaiceniem treningu w domu. Minusem są koszty związane z zakupem sprzętu – są one dość wysokie, jak na urozmaicenie ćwiczeń. Jednak jeśli lubisz grać w gry, a może nawet masz już gogle VR, powinieneś spróbować tej aktywności. Nie zastąpi to biegania po parku, ale może zapewnić dobrą zabawę i przypływ nowej energii.