Wybieramy matę do ćwiczeń! Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Mata do ćwiczeń jest bardzo praktycznym i wielofunkcyjnym akcesorium do ćwiczeń, które przydaje się przy wielu treningach. Warto się w nią zaopatrzyć, zwłaszcza jeśli część naszego planu treningowego realizujemy w domu lub ćwiczymy tylko we własnym zakresie. Wybór solidnej maty o właściwych parametrach użytkowych zapewni komfort podczas treningów oraz pozwoli jeszcze szybciej osiągnąć pożądane efekty pracy. Znajdziemy ją bez większego problemów – każdy producent sprzętu sportowego posiada bowiem w swojej ofercie maty.

Maty do ćwiczeń i ich rodzaje

Mata do ćwiczeń to jeden z najbardziej podstawowych produktów, które oferuje każdy producent sprzętu sportowego. Stanowią jeden z bazowych elementów wyposażenia kącika ćwiczeń, domowej siłowni oraz profesjonalnej sali do ćwiczeń. Ogromne zainteresowanie miłośników fitness tego typu akcesoriami sprawiło, że w sprzedaży dostępny jest ich bardzo szeroki i zróżnicowany zarazem wybór. Jedne maty do ćwiczeń są wykonane z lepszych i trwalszych materiałów, inne natomiast pozostawiają na tym polu wiele do życzenia.

Ćwiczenia na macie

Maty do ćwiczeń mimo tego, że wizualnie wyglądają bardzo podobnie, różnią się przeznaczeniem. Jedne są dedykowane jodze, inne mają chronić ćwiczącego przed urazami, a jeszcze inne są przeznaczone do treningów gimnastycznych lub ćwiczeń fitness. Warto więc w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie, do czego ma na służyć dana mata do ćwiczeń i dopiero wtedy zacząć rozglądać się za odpowiednim rozwiązaniem. Dużym błędem jest bowiem wybieranie maty tylko na podstawie jej koloru czy designu, bez zwrócenia bacznej uwagi na parametry. Każdy renomowany producent sprzętu sportowego posiada w swojej ofercie maty o zróżnicowanych funkcjach.

Jaką matę do ćwiczeń wybrać? Parametry, na które należy zwrócić uwagę

Oprócz funkcji danej maty do ćwiczeń, przed zakupem wybranego rozwiązania, warto zwrócić uwagę także na jego parametry użytkowe. Generalnie nie jest powiedziane, że jakość zawsze idzie w parze z wysoką ceną, jednak wyprodukowanie profesjonalnej maty do ćwiczeń jest dość kosztowne, co przekłada się wprost na jej wyższą cenę. Raczej nie warto więc sięgać po najtańsze, dostępne w sprzedaży rozwiązania, które nie będą dobrą i długoterminową inwestycją. Warto przy tym pamiętać, że dobrej jakości akcesoria znajdziemy w sprawdzonych miejscach – profesjonalne maty do ćwiczeń oferuje renomowany producent sprzętu sportowego i to właśnie z jego oferty warto skorzystać, jeśli zależy nam na wysokiej jakości wybieranych rozwiązań.

Mata do ćwiczeń musi posiadać odpowiednie wymiary, które powinny pasować do sylwetki jej użytkownika. Najpopularniejsze z nich mają długość ok. 180-190 cm, co czyni je uniwersalnym wyborem dla każdego. W sprzedaży dostępne są także maty krótsze przeznaczone dla niskich osób, a także dzieci i młodzieży. Jeśli chodzi natomiast o szerokość, warto kupować maty mające 50-100 cm szerokości. Istotna jest także grubość maty, która im jest większa, tym mniej wyczuwalne podłoże. Cienkie maty sprawdzą się natomiast do ćwiczeń wykonywanych w pozycji stojącej, np. trenowania jogi.