Co warto wiedzieć o mikrobiomie?
Zawartość podstrony
Czy wiesz, czym jest mikrobiom przewodu pokarmowego? Jeśli słyszałeś gdzieś tę nazwę, ale nie do końca jesteś pewien, o co chodzi i dlaczego mikrobiom jelitowy jest tak ważny, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o mikrobiomie i w jaki sposób efektywnie o niego zadbać, oraz co suplementować, aby go wesprzeć.
Mikrobiom jelitowy – co to jest?
Mikrobiom człowieka to jego flora bakteryjna, czyli dobroczynne drobnoustroje zasiedlające ściany jelit. U zdrowego dorosłego człowieka mikrobiom jelitowy może ważyć nawet ponad kilogram i nie jest to zbędny ciężar. Mikrobiom wspomaga procesy trawienia pokarmów i wchłaniania składników odżywczych, w tym witamin, zwłaszcza z grupy B. Wspiera także układ odpornościowy i chroni organizm przed szkodliwymi i chorobotwórczymi drobnoustrojami.
Mikrobiom przewodu pokarmowego ma też wpływ na stan naszej psychiki – jelita to nasz „drugi mózg” i to od ich funkcjonowania w dużej mierze zależy to, jakie mamy samopoczucie i nastrój. O mikrobiom jelitowy należy dbać, ponieważ jego kondycja i praca w znaczący sposób wpływają na to, jak się czujemy, jak często chorujemy i jak szybko wracamy do zdrowia.
W jaki sposób wspierać mikrobiom przewodu pokarmowego?
Mikrobiom najlepiej wspierać za pomocą właściwej diety. Dobroczynne drobnoustroje uwielbiają menu złożone z produktów probiotycznych (kiszone warzywa i owoce, jogurty, kefir, zsiadłe mleko, zakwas chlebowy) oraz prebiotyków (kasze, pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce i inne źródła złożonych węglowodanów, które stanowią w przewodzie pokarmowym pożywienie dla dobroczynnych bakterii).
Mikrobiom człowieka źle natomiast reaguje na dietę zawierającą duże ilości węglowodanów prostych (słodycze, słodkie napoje, dosładzane soki i jogurty smakowe), przetworzoną żywność oraz stres. Jeśli zatem chcemy zadbać o nasz mikrobiom, wyeliminujmy niezdrowe produkty z diety i zadbajmy o właściwy tryb życia. Mikrobiom jelitowy z pewnością nam się za to odwdzięczy.
Kiedy wspierać mikrobiom suplementacją i jak to zrobić?
Mikrobiom jelitowy warto wspierać suplementacją probiotykami w kilku sytuacjach:
- w trakcie i po antybiotykoterapii
- przy biegunce
- w czasie podróży
- u małych dzieci, zwłaszcza jeśli przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia
Wsparcie mikrobiomu po antybiotykoterapii jest ważne, ponieważ antybiotyk wyjaławia jelita (niszczy florę bakteryjną). Po uporczywej biegunce mikrobiom także jest osłabiony, więc suplement diety z probiotykami będzie jak najbardziej na miejscu.
W podróży często zmienia się dieta, co może prowadzić do problemów z jelitami – suplementowanie probiotyków będzie w tym względzie pomocne. Dzieci, które urodziły się za pomocą cesarskiego cięcia, nie mają mikrobiomu otrzymanego podczas porodu siłami natury, dlatego należy podawać im probiotyki.
Bakterie probiotyczne można suplementować też profilaktycznie, ale warto wówczas co kilka miesięcy robić przynajmniej miesięczną przerwę.
Artykuł sponsorowany